Соопштенија

Основното јавно обвинителство – Битола гони шеесетгодишен маж за полов напад врз три деца кои не наполниле 14 години

Постапувајќи по поднесената кривична пријава од Министерството за внатрешни работи – СВР Битола, Основното јавно обвинителство – Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице, шеесетгодишен битолчанец, кој сторил три продолжени кривични дела -Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од чл. 188 ст.1 в.в. чл.45 од КЗ. Осомничениот во временскиот … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Битола гони шеесетгодишен маж за полов напад врз три деца кои не наполниле 14 години

Основното јавно обвинителство Гостивар го истражува убиството во с. Врапчиште

Настанот се случил на 19.10.2015 година во вечерните часови кога осомничениот роден 1966 год од с.Врапчиште, Гостиварско, нанесувајќи и удар со секира во вратот ја убил својата сопруга родена 1971 година. Убиството го извршил во спалната соба од семејната куќа во с.Врапчиште. Според првичните информации, сторителот и жртвата подолго време биле во лоши брачни односи, … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Гостивар го истражува убиството во с. Врапчиште

Регионална конференција на јавните обвинители од Македонија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Црна Гора, Србија и Албанија

Улогата на јавниот обвинител во второстепената постапка во мешани кривично правни системи беше тема на која дискутираа јавните обвинители од Македонија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Црна Гора, Србија и Албанија на Регионалната конференција што се одржа во Скопје на 15 и 16 октомври.

Во организација на Здружението на јавните обвинители во Република Македонија и Јавното обвинителство на Република Македонија, а со финансиска поддршка на Мисијата на ОБСЕ во Скопје – Отсек за владеење на правото, конференцијата имаше за цел унапредување на кривичната постапка во делот на поголема гаранција и заштита на правата на поединецот во жалбената постапка, која како коректив важи за основен механизам за владеење на правото.

Меѓународниот настан го отворија г. Марко Зврлевски, Јавен обвинител на Република Македонија и Амбасадорката Мариане Берец, Заменик шеф на Mисијата на ОБСЕ во Скопје. Присутните ги поздрави и г-ѓа Спасенка Андонова, претседател на Здружението на јавните обвинители на Република Македонија.

IMG_7585

ПовеќеРегионална конференција на јавните обвинители од Македонија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Црна Гора, Србија и Албанија

Проширена истрагата за кумановското „Диво Насеље“ за уште седум лица

Врз основа на анализа од досега прибавените докази од истрагата во врска со настаните од 9 и 10 мај годинава во кумановската населба Диво Насеље, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, издаде Наредба за спроведување на истражна постапка за уште седум македонски државјани. Осомничените, кои се теретат за … ПовеќеПроширена истрагата за кумановското „Диво Насеље“ за уште седум лица

СООПШТЕНИЕ

Јавното обвинителство ја известува јавноста дека во тек на вчерашниот ден, по барање на поголем број на јавни обвинители беше одржан заеднички колегиум на јавните обвинителства на кој присуствуваа раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства од државата. Барањето за одржување на заеднички состанок произлезе по револтираноста која се јави меѓу редовите на јавното обвинителство … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапува против 12 лица приведени во денешната акција

Донесена е Наредба за спроведување на истражна постапка против 12 лица, приведени во полициската акција која во текот на ноќта и утринава се спроведуваше во повеќе градови во земјава. Едно од осомничените лица се гони за сторени кривични дела Злосторничко здружување и Злоупотреба на службената положба и овлaстување кој ги сторил вршејќи висока функција во … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапува против 12 лица приведени во денешната акција

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвининие за сообраќајната несреќа кај Наплатната станица Градско

Основното јавно обвинителство – Велес ја заврши истражната постапка за трагичната сообраќајна незгода што се случи во мај годинава и до Основниот суд во Велес поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот со смртни последици. Истрагата и сообраќајното вештачење покажале дека … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Велес поднесе обвининие за сообраќајната несреќа кај Наплатната станица Градско

Основното јавно обвинителство Скопје даде позитивно мислење за повторување на постапката, по барање на обвинетиот Хаџиски

Барањето за повторување на постапката обвинетиот го има доставено во надлежниот Основен суд Скопје 1 Скопје, од каде на ден 21.09.2015 е доставено  Барање за мислење во надлежното Основно јавно обвинителство Скопје. Обвинителот кој постапува во предметот,  на 22. 09. 2015 година достави позитивно мислење по барањето, односно се согласи со предлогот за повторување на … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје даде позитивно мислење за повторување на постапката, по барање на обвинетиот Хаџиски

Основното јавно обвинителство Штип го истражува настанот во кои по напад на овластено службено лице беше употребено службено оружје

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Штип ги презема потребните дејствија за да ги расветли причините за употребата на огнено оружје од страна на полицаецот од Полициската станица Свети Николе, кој вчера вечерта при вршење на службени дејствија  со пиштол лиши од живот едно лице.  Според првичните сознанија, полицаецот при вршење на службени дејствија, … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Штип го истражува настанот во кои по напад на овластено службено лице беше употребено службено оружје

Основното јавно обвинителство – Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице за запуштање и малтретирање на дете

По поднесената кривична пријава од страна на Министерството за внатрешни работи, Сектор за внатрешни работи – Скопје, во Основното јавно обвинителство – Скопје поведена е постапка  против едно лице кое се сомничи дека малтретирало девет месечно дете. Пријавеното лице било ангажирано за чување и негување на деветмесечното дете од родителите на детето. Наместо нега, осомниченото … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице за запуштање и малтретирање на дете

Основното јавно обвинителство – Скопје ги истражува причините за смртта на двете машки лица пронајдени вчера во близина на Драчево

Вчера околу 19.00 од случаен минувач, сопственик на лозје , на патот Драчево – с. Количани, кај место викано Локва,  во возило марка „Ровер“ со охридски регистарски таблици, биле пронајдени две мртви лица од машки пол. Лицата кои биле пронајдени на возачкото и совозачкото седиште се со се уште неутврден идентитет. Во возилото, до едно од лицата … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје ги истражува причините за смртта на двете машки лица пронајдени вчера во близина на Драчево

Основното јавно обвинителство – Прилеп ја истражува сообраќајната несреќа во која животот го загубија две лица

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Прилеп изврши увид на местото на настанот, при што издаде наредби за анализа на крв на учесниците во сообраќајната незгода, Наредба за вонреден технички преглед и Наредба за обдукција на починатите лица за утврдување на причините на смртта. Несреќата се случи на ден 30.08.2015 година во 20,20 часот … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Прилеп ја истражува сообраќајната несреќа во која животот го загубија две лица

Соопштение

Основното јавно обвинителство – Скопје ја информира јавноста дека по поднесената кривична пријава против раководни лица од Макпетрол АД – Скопје, во тек е предистражна постапка. Согласно Законот за кривична постапка, сите дејствија преземени во предистражната постапка од страна на јавниот обвинител и полицијата се сметаат за тајна и во овој момент во интерес на … ПовеќеСоопштение

Основното јавно обвинителство – Прилеп спроведува истражна постапка за полов напад на дете

Во текот на вчерашниот ден, Основното јавно обвинителство – Прилеп по поднесената кривична пријава од страна на Полициската станица – Прилеп, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 26 годишен прилепчанец за сторено кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од чл.188 ст.1 од Кривичниот законик. Надлежниот јавен обвинител, до … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Прилеп спроведува истражна постапка за полов напад на дете

Поднесен обвинителен акт за сообраќајната несреќа кај Трговскиот центар „Зебра“

Основното јавно обвинителство – Скопје ја заврши истрагата за сообраќајната несреќа што се случи минатиот месец, во која животот го загуби Сузана Тодоровска Павловска – новинар во Македонското радио. По завршената истрага, Основното јавно обвинителство – Скопје до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Тешки … ПовеќеПоднесен обвинителен акт за сообраќајната несреќа кај Трговскиот центар „Зебра“

Основното јавно обвинителство Гевгелија ја истражува сообраќајната несреќа во која утринава животот го загубија три лица државјани на Србија

Утринава околу 7 часот, кај Гевгелија се случи тешка сообраќајна несреќа во која учествувале две возила, при што едно патничко возило  удрило во метален столб за вертикална сигнализација. При тоа од настанатите повреди починаа три лица. Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија веднаш изврши увид на лице место на несреќата.  Дадени се потребни … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Гевгелија ја истражува сообраќајната несреќа во која утринава животот го загубија три лица државјани на Србија

Основното јавно обвинителство Гостивар ја расветлува причината за смртта на детето од Гостивар

Од страна на ПС Гостивар извесетен е јавен обвинител во Основното јавно обвинителство Гостивар дека во Ургентното одделение во Гостивар вчера, околу 15 часот е донесено малолетно лице без знаци на живот, родено 2005 година, со место на живеење во населба Фазанерија. По укажаната медицинска помош истото е префрлено во Клиничкиот центар во Скопје. На … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Гостивар ја расветлува причината за смртта на детето од Гостивар

Основното јавно обвинителство Скопје го истражува двојното убиство во скопската населба Козле

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид на лице место за слученото двојно убиство, во кое животот го загубија двајца државјани на Република Турција. Починатите мајка и син,  жители на Бурса, Турција, биле на привремен престој во Скопје. Надлежниот обвинител издаде наредби за подигање на траги од лице место, за потребни вештачења, како … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје го истражува двојното убиство во скопската населба Козле

Основното јавно обвинителство Куманово го расветлува убиството во кумановско Диво Насеље

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово изврши увид на лице место за случениот вооружен напад во кој животот го загуби едно лице. Надлежениот обвинител издаде Наредби за прибирање на траги од лице место, вршење на потребни вештачења, како и за обдукција на  починатото лице. Вооружениот напад се случил претпладнево, кога  осомниченото лице, државјанин … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Куманово го расветлува убиството во кумановско Диво Насеље

Основното јавно обвинителство Струга го истражува убиството на заменик директорот на Управата за јавни приходи

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга ги презеде потребните дејствија со цел расветлување на вооружениот напад кој се случи во Струга, по кој животот го загуби едно лице. Издадени се наредби за вештачење на оружјето, трагите од лице место, за вршење обдукција над починатиот, со цел прибирање на докази и факти за расветлување … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Струга го истражува убиството на заменик директорот на Управата за јавни приходи