Соопштенија

Истрагата ги расветли причините за пожарот во фабриката за пиротехника во Сопиште

Директна изложеност на пламен од запалка е утврдената причина за пожарот во фабриката за пиротехника „ИЦЕ-МАК“ ДОО од Сопиште на 24.07.2014 година, во кој животот го загубија три лица. Ова го покажа истрагата спроведена од Основното јавно обвинителство – Скопје. По наредба на обвинител, извршена е реконструкција на дел од производниот процес и експериментална потврда … ПовеќеИстрагата ги расветли причините за пожарот во фабриката за пиротехника во Сопиште

Основното јавно обвинителство – Скопје достави Предлог за задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа на мајката од Хиподром

Основното јавно обвинителство – Скопје оформи предмет по поднесената кривична пријава од Министерството за внатрешни работи – СВР Скопје,  во врска со кривично  – правниот настан кога мајката го фрли својот шестгодишен син од четврти кат од зграда во населбата Хиподром. Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје, согледувајќи ги наодите од психијатриското … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје достави Предлог за задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа на мајката од Хиподром

Основното јавно обвинителство – Струга поведе постапка за престрелката на локалниот пат Струга – Долна Белица

По поднесената кривична пријава од страна на Министерството за внатрешни работи- СВР Струга во врска со престрелката на две групи, Основното јавно обвинителство – Струга донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против пет лица. Лицата се товарат за сторени кривични дела – Убиство од чл.123  и Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Струга поведе постапка за престрелката на локалниот пат Струга – Долна Белица

Основното јавно обвинителство Струга ја истражува престрелката во која животот го загуби едно лице, а две се повредени

Основното јавно обвинителство Струга изврши увид на лице место за настанот кој се случи вчера околу 22.00 часот, на локалниот пат Струга – Долна Белица.  Во меѓусебна престрелка меѓу две групи, едно лице го загуби животот, а двајца се повредени. Еден од повредените се наоѓа на лекување во струшката болница, додека пак другото поради тежината … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Струга ја истражува престрелката во која животот го загуби едно лице, а две се повредени

Основното јавно обвинителство – Скопје постапува во предметот за наводно фалсификуваните лични карти

Основното јавно обвинителство – Скопје како стварно и месно надлежно обвинителство согласно законската регулатива, оформи предмет за настанот со наводно фалсификувани лични карти. Во тек е предистражна постапка во која досега е прибавена релевантна писмена документација и потребни податоци. Во тек е спроведување на истражни дејствија, за кои во моментов не сме во можност да … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје постапува во предметот за наводно фалсификуваните лични карти

Јавното обвинителство на Република Македонија потпиша Спогодба за соработка со Генералното обвинителство на Руската Федерација

Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски вчера во Москва се сретна со Генералниот обвинител на Руската Федерација Јуриј Чајка, со кого потпиша Спогодба за соработка помеѓу Јавното обвинителство на Република Македонија и Генералното обвинителство на Руската Федерација. Документот предвидува можност за соработка од различен формат во повеќе области од надлежност на обвинителствата, а пред … ПовеќеЈавното обвинителство на Република Македонија потпиша Спогодба за соработка со Генералното обвинителство на Руската Федерација

СООПШТЕНИЕ

Јавното обвинителство на Република Македонија Ве известува дека Основното јавно обвинителство Скопје, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, како и другите обвинителства денеска ги предадоа побараните предмети од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. Воедно, постапувајќи согласно … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

Отворен Медиа информативно-едукативен центар во Јавното обвинителство на Република Македонија

Јавното обвинителство на Република Македонија (ЈОРМ), со финансиска поддршка од Мисијата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје, денеска отвори Медиа информативно-едукативен центар во просториите на обвинителството. Во Центарот, Службата за односи со јавноста ќе спроведува обуки за обвинителите и јавнообвинителските службеници од сферата на односите со јавност, професионалната етика, тимската работа, како и повеќе стручни … ПовеќеОтворен Медиа информативно-едукативен центар во Јавното обвинителство на Република Македонија

Постигната спогодба за казна затвор во траење од 15 години

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Велес постигна спогодба со обвинетиот Е.И. за кривичното дело – Разбојништво од член 237 ст.4 вв ст.1 вв член 19 ст.1 од Кривичниот законик да му се изрече казна затвор во траење од 10 години и шест месеци, за кривичното дело – Предизвикување на општа опасност од … ПовеќеПостигната спогодба за казна затвор во траење од 15 години

СООПШТЕНИЕ

Јавното обвинителство на Република Македонија во врска со барањето од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, за доставување на статистички податоци за бројот на предметите оформени во јавните обвинителства во Република Македонија, а кои се однесуваат на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластено следење на комуникациите, достави детален статистички преглед, како и податоци за сите преземени дејствија:

ПовеќеСООПШТЕНИЕ

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе обвинение против поранешен градоначалник за сторено кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување

По завршување на истражната постапка и прибирање на сите потребни докази во предметот, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Охрид  во Основниот суд Охрид поднесе Обвинителен акт против лицето А.П. за сторено кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Охрид поднесе обвинение против поранешен градоначалник за сторено кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување

СООПШТЕНИЕ

Во Јавното обвинителство на Република Македонија вчера во попладневните часови, пристигнa барање од страна на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, за доставување на статистички податоци за бројот на предметите оформени во јавните обвинителства, а кои се однесуваат на гореспомнатите кривични дела. Бараната статистика се … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

Основното јавно обвинителство – Скопје нареди истрага за пукањето на Клиниката за абдоминална хирургија

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје донесе Наредба за спроведување истрага за две лица кои учествувале во вчерашниот инцидент на Клиниката за абдоминална хирургија во Скопје. Лицата се под истрага за неколку кривични дела: Убиство од чл. 123 во врска со член 19 од Кривичниот законик, Недозволено изработување, држење и тргување со оружје … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје нареди истрага за пукањето на Клиниката за абдоминална хирургија

Основното јавно обвинителство – Струмица работи на расветлување на случајот со пронајденото тело во Радовиш

По претходна пријава од дежурната служба на СВР Струмица, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Струмица вчера попладне изврши увид во куќа во Радовиш во која е пронајдено безживотно тело на 26 годишен маж. По Наредба на јавниот обвинител повикан е дежурен обдуцент од Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија, кој според … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Струмица работи на расветлување на случајот со пронајденото тело во Радовиш

Поднесен е обвинителен акт против дадилката од Ѓорче Петров поради запуштање и малтретирање на дете

Основното јавно обвинителство – Скопје денеска поднесе обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело – Запуштање и малтретирање на малолетно лице, од член 201 од Кривичниот законик. Кривична пријава беше поднесена од страна на Министерството за внатрешни работи, по што обвинителството поведе постапка против едно лице ангажирано како дадилка од страна на родителите … ПовеќеПоднесен е обвинителен акт против дадилката од Ѓорче Петров поради запуштање и малтретирање на дете

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение за осомничените за случувањата од мај годинава во кумановско Диво Насеље

Врз основа на досегашните докази од истрагата во врска со кумановските настани од 9 и 10 мај годинава, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција  до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе обвинение против 29 лица. Обвинетите се теретат за сторени кривични дела „Терористичка организација” од чл. 394 – … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение за осомничените за случувањата од мај годинава во кумановско Диво Насеље

Основното јавно обвинителство – Тетово ќе ги истражува случувањата во тетовски Дреновец

По добиената кривична пријава за вооружената престрелка во тетовската населба Дреновец, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Тетово донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица. Во кривично правниот настан што се случил во саботата околу полноќ, учествувале шест лица поделени во две групи кои со пиштоли и ножеви се обиделе … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Тетово ќе ги истражува случувањата во тетовски Дреновец

Поднесено обвинение за сообраќајната несреќа кај Универзална сала

Основното јавно обвинителство – Скопје, поднесе обвинителен акт против едно лице, Љ.В. роден 1989 година, како сторител на сообраќајната несреќа која се случи на 3.04.2015 година на бул.„Партизански Одреди“ во близина на крстосницата со ул.„Костурски Херои“ во Скопје, во која животот го загуби Фросина Цековска од Крива Паланка. Осомничениот од страна на обвинителството се товари … ПовеќеПоднесено обвинение за сообраќајната несреќа кај Универзална сала

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција гони уште 3 лица за случувањата во кумановско „Диво Насеље“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, ја прошири истрагата за настаните во „Диво Насеље“. Врз основа на досегашните докази од истрагата во врска со кумановските настани од 9 и 10 мај годинава, надлежниот јавен обвинител издаде Наредба за спроведување на истражна постапка за уште три македонски државјани, за кои постои сомнение … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција гони уште 3 лица за случувањата во кумановско „Диво Насеље“

Основното јавно обвинителство – Велес продолжува со сослушување на медицинскиот персонал од ЈЗУ Општа болница Гевгелија

По добивањето на информацијата дека во тек на закажан оперативен зафат за породување дошло до смрт на родилка и на новороденчето, Основното јавно обвинителство – Велес започна предистражна постапка. Надлежен јавен обвинител со цел утврдување на причините за смртта, до Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија – Скопје, достави Наредба за судско-медицински преглед … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Велес продолжува со сослушување на медицинскиот персонал од ЈЗУ Општа болница Гевгелија