Изречена казна доживотен затвор за убиство во Кочани

Изречена казна доживотен затвор за убиство во Кочани

По поднесено обвинение од Основното јавно обвинителство Кочани, а по признание на вина, Основниот суд во Кочани донесе осудителна пресуда за едно лице за кривично дело – Убиство извршено при родово базирано насилство и на свиреп начин, при што за сторителот е изречена казна – доживотен затвор. Обвинетиот, на 25.09.2023 година на свиреп начин лиши … Повеќе

Тројца мажи осомничени за насилство спрема две жени во виничко

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против три лица од виничкото село Трсино, за кои постои сомнение дека во група ја загрозиле сигурноста и извршиле грубо насилство врз две жени и притоа им нанеле телесни повреди. Додека оштетените биле во дворот од нивната куќа, тројцата мажи ја прескокнале оградата од дворот и се упатиле кон … Повеќе

Очув од Делчево осомничен за обљуба на 15-годишно девојче

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против жител на Делчево за кого постои основано сомнение дека сторил продолжено кривично дело – Обљуба со злоупотреба на положбата од член 189 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот, во периодот од летото 2022 … Повеќе

Предложен притвор за осомничени за илегална трговија со дрога во Гевгелија и Делчево

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, во временскиот период од јуни до 13 октомври годинава, во дворот од неговата семејна куќа во … Повеќе

Истрага за убиство на свиреп начин во Кочани

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело –Убиство според член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 25 септември, на свиреп начин лишил од живот една жена, нанесувајќи и многубројни убоди со нож. Тој од дома зел кујнски нож … Повеќе

Истрага против дилер на марихуана и психотропни супстанции

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. Во семејна куќа во Виница, во сопственост на неговиот дедо, осомничениот кочанец држел 104,54 грама наркотична дрога марихуана … Повеќе

Поведена постапка заради тешки дела против безбедноста во сообраќајот

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против скопјанец на возраст од 27 години за кој постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот  во сообраќајот од член 300 став 1 во врска со член 297 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 24 јули 2021 година, … Повеќе

Притвор заради обид за убиство и неовластено поседување оружје

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постпка против 24-годишен скопјанец, поради постоење на основано сомнение дека сторил две кривични дела  Убиство од член 123 став 1, во врска со член 19 (во обид), казниво по член 123 став 3 од Кривичниот законик и  Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или … Повеќе

Притвор за тројца осомничени за трговија со марихуана во Кочани

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, од кои едно за продолжено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик, додека за другите двајца за помагање при извршување на … Повеќе

Притвор за лице кое опожари возило во Берово

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против беровец, за кој постои основано сомневање дека го сторил кривично дело – Тешки дела против општата сигурност од член 292 став 1 во врска со член 288 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 12.2.2021 година, околу 1:30 часот во Берово, свесен за своето дело и сакајќи го … Повеќе

Истрага за силување во Делчево

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против едно лице за сторено кривично дело – Силување од член 186 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 31.10.2020 година во вечерните часови, насилно влегол во семејната куќа на оштетената, каде со употреба на сила ја присилил на обљуба. Јавниот обвинител по донесување на Наредбата за спроведување на … Повеќе

Основното јавно обвинителство во Кочани поведе постапка против 26 лица заради непостапување според здравствените прописи

Обвинетите 26 лица во одделни кривично правни настани, во периодот од 23 април до 22 мај 2020 година, го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Тие не ги почитувале мерките на Владата на Република Северна Македонија за сузбивање на опасната болест … Повеќе

Основното јавно обвинителство во Кочани поведе постапка против 25 лица заради непостапување според здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Кочани поднесе предлози за казнени налози против 23 лица кои во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Сите обвинети не ги почитувале мерките на Владата на Република Северна Македонија за сузбивање на опасната … Повеќе

Предлози за казнени налози за 13 прекршители на полицискиот час во Кочани

Седум предлози за издавање казнени налози за вкупно 13 лица поднесе Основното јавно обвинителство Кочани за кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, во периодот од 23 до 29 март, не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим за движење на … Повеќе

Предложени парични казни за петнаесет лица

Основното јавно обвинителство Кочани поднесе  предлози за издавање казнени налози против 15 лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Еден од нив, допатувал на 18 март во Република Северна Македонија од земја со среден  ризик за зараза согласно Листата … Повеќе

Во Кочани парична казна за обвинет кој не постапувал според здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Кочани поднесе Предлог за издавање казнен налог за лице кое го сторило кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. За време на пандемија прогласена од Светската здравствена организација, не постапил согласно прописите, мерките и наредбите за сузбивање и спречување на … Повеќе

Казнен налог за едно лице од Кочани

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Кочани до Основниот суд во Кочани достави Предлог за издавање на казнен налог против едно лице кое сторило кривично дело– Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот на 17.03.2020 година по четиридневен престој во Шведска – земја … Повеќе