Прилепчанец осомничен за разбојништва во аптеки

Прилепчанец осомничен за разбојништва во аптеки

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 32- годишен прилепчанец за кого постои основано сомнение дека извршил едно кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик, како и дека се обидел да изврши уште едно исто такво кривично дело. На 13 декември, … ПовеќеПрилепчанец осомничен за разбојништва во аптеки

Скопјанец осомничен во Прилеп за недозволена трговија со над 45 килограми марихуана помешана со тутун

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, кое е осомничено за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 20 октомври, на патот Прилеп-Градско, неовластено пренесувал 45,085 … ПовеќеСкопјанец осомничен во Прилеп за недозволена трговија со над 45 килограми марихуана помешана со тутун

Осумдневен притвор заради закани кон кандидат за градоначалник

Закани упатени кон кандидатот за градоначалник на Прилеп и неговото семејство,  испратени  преку социјалната мрежа Фејсбук беа предмет на истрага на  Основното јавно обвинителство Прилеп и МВР. Заканите ги упатил 27-годишник од Прилеп, преку објави на социјалната мрежа Фејсбук. Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка за сторено кривично дело – Загрозување на сигурноста од член … ПовеќеОсумдневен притвор заради закани кон кандидат за градоначалник

Жител на Дебреште осомничен за разбојништво

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 34-годишен жител на селото Дебреште, кој е осомничен за кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 16 август, во раните утрински часови, со намера противправно да присвои туѓи подвижни предмети, осомничениот се заканил … ПовеќеЖител на Дебреште осомничен за разбојништво

​Истрага во Прилеп за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, на возраст од 31 година, за кривични дела – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 и Прикажување порнографски материјал на дете од член 193 став 1 од Кривичниот законик. Имено, јавниот обвинител оцени дека постои основано сомнение … Повеќе​Истрага во Прилеп за полов напад врз дете

Обвинение за тренерот по џудо заради полови дејствија врз деца

Основното јавно обвинителство Прилеп до надлежниот суд поднесе Обвинителен акт против едно лице на возраст од 46 години кое го товари за сторени кривични дела – Обљуба со злоупотреба на положбата, за кое за две оштетени се гони за продолжено кривично дело  по  член 189 став 2 во врска со став 1 и во врска … ПовеќеОбвинение за тренерот по џудо заради полови дејствија врз деца

Поведена постапка заради давање поткуп и трговија со дрога

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 40-годишен државјанин на Република Албанија, поради основано сомнение дека ги сторил кривичните дела – Давање поткуп од член 358 став 1 и Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на … ПовеќеПоведена постапка заради давање поткуп и трговија со дрога

Жител на Долнени осомничен за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишен жител на село Дебреште, општина Долнени, за кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик. Надлежниот јавен обвинител одлучи да поведе истрага, бидејќи постои основано сомнение дека на 7 март, во атарот на … ПовеќеЖител на Долнени осомничен за полов напад врз дете

Притвор за дилери на дрога

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против четири лица, за кои постои основано сомневање дека како соизвршители сториле продолжено кривично дело – дело Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничените прилепчани, на возраст од 31 до … ПовеќеПритвор за дилери на дрога

Поведена постапка за тренер кој извршил полови дејствија врз деца

Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка против едно лице на возраст од 46 години, за кој постои основано сомнение дека сторил продолжено кривично дело – Обљуба со злоупотреба на положбата од член 189 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот како тренер по џудо, од април … ПовеќеПоведена постапка за тренер кој извршил полови дејствија врз деца

Поведена постапка за ловџија кој застрела друг ловџија

Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка против едно лице  за кривично дело – Убиство од небрежност од член 126 од Кривичниот законик. Осомичениот, прилепчанец на возраст од 50 години,  на 17.01.2021 година околу 10:15 часот, во место викано Отин,  во близина на село Витолиште, Мариово,  застрел лице со кое заедно бил на лов на дивеч. … ПовеќеПоведена постапка за ловџија кој застрела друг ловџија

Притвор за професор кој нападнал ученичка

По поднесена кривична пријава од страна на МВР ОВР Прилеп, Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против 54 – годишно лице  поради постоење на основано сомневање дека го сторил кривичното дело – Обљуба со злоупотреба на положбата од член 189 став 2 од Кривичниот законик. Осомничениот на 17.12.2020 година околу … ПовеќеПритвор за професор кој нападнал ученичка

Еден осомничен за пренесување две торби со марихуана кај Прилеп

Постапувајќи по поднесена кривична пријава, Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од струшко Калишта за кого постои основано сомневање дека сторил кривично дело –  Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на возраст … ПовеќеЕден осомничен за пренесување две торби со марихуана кај Прилеп

Притвор за напад врз службени лица

По поднесена кривична пријава од Министерството за внатрешни работи –  ОВР Прилеп, Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против десет лица од Прилеп поради постоење основано сомневање дека како соизвршители го сториле кривично дело – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 3 во врска … ПовеќеПритвор за напад врз службени лица

Притвор за тројца прилепчани кои пренесувале дрога

Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка против три лица, сите од село Дебреште, поради постоење на основано сомневање дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Првоосомничениот неовластено заради продажба организирал пренесување, … ПовеќеПритвор за тројца прилепчани кои пренесувале дрога

Прилепчанец осомничен дека одгледувал канабис во дворот на својата викендица

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице на возраст од 52 години, за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори  од член 215 став 1  од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека осомничениот неовластено произведувал наркотична дрога – марихуана. … ПовеќеПрилепчанец осомничен дека одгледувал канабис во дворот на својата викендица

Поведена постапка за предизвикан пожар во обложувалница во Прилеп

По поднесена кривична пријава, Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за  спроведување на истражна постапка против прилепчанец на возраст од 26 години, за коj постои основано сомнение дека го сторил  кривичното дело – Тешки дела против општата сигурност од член 292 став 1 во врска со член 288 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на … ПовеќеПоведена постапка за предизвикан пожар во обложувалница во Прилеп

Прилепското обвинителство побара притвор за лице кај кое е пронајдена дрога

По поднесена кривична пријава до Основното јавно обвинителство Прилеп, денеска е поведена постапка против жител на Прилеп, на возраст од 36 години, за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 од Кривичниот законик. При извршен претрес во домот на осомничениот во Прилеп,  на … ПовеќеПрилепското обвинителство побара притвор за лице кај кое е пронајдена дрога

Поведена постапка за разбојништвото во банка во Крушево

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, 51-годишен жител на Крушево, поради постоење на основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 19.08.2020 година околу 15,00 часот, со намера противправно да присвои туѓи … ПовеќеПоведена постапка за разбојништвото во банка во Крушево

Извршен увид на местото каде загина работник во Кривогаштани

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника од МВР – ОВР Прилеп и во присуство на државен инспектор за заштита при работа, изврши увид во селото Бела Црква – општина Кривогаштани, каде утрово, при поставување на канализациона мрежа во ископ, еден работник го загуби животот. Работникот, на возраст од 63 … ПовеќеИзвршен увид на местото каде загина работник во Кривогаштани