Годишна сметка на Основното јавно обвинителство Штип за 2022 година

Годишна сметка на Основното јавно обвинителство Штип за 2022 година

Годишна сметка на Основното јавно обвинителство Штип за 2022 година – 1  Годишна сметка на Основното јавно обвинителство Штип за 2022 година – 2 Годишна сметка на Основното јавно обвинителство Штип за 2022 година – 3 Годишна сметка на Основното јавно обвинителство Штип за 2022 година – 4

Извршен увид на местото на тешка сообраќајна несреќа на автопатот Штип-Миладиновци

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Штип и увидни екипи на МВР извршија увид на автопатот Штип-Миладиновци, каде вчера во тешка сообраќајна несреќа животот го загубија три лица. Според првичните информации, до несреќата дошло кога автомобил „Шевролет“ со скопски регистарски таблици, во кој се превезувале петмина патници од едно семејство кои се враќале кон … ПовеќеИзвршен увид на местото на тешка сообраќајна несреќа на автопатот Штип-Миладиновци

Донесена наредба за ексхумација и обдукција за утврдување на причините за смртта на пациент од Берово

Основното јавно обвинителство Штип, по објавени информации на социјалните мрежи и во медиумите, оформи предмет по допрен глас со цел да ги утврди причините за смртта на пациент од Берово кој бил третиран во ЈЗУ Клиничка болница Штип. Надлежниот јавен обвинител издаде повеќе наредби до МВР-СВР Штип и до ОВР Берово со цел да се … ПовеќеДонесена наредба за ексхумација и обдукција за утврдување на причините за смртта на пациент од Берово

Истрага против две лица во Штип за тешка сообраќајна несреќа со смртни последици

Основното јавно обвинителство Штип донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, осомничени дека сториле кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 став 2 во врска со член 297 став 1 и во врска со член 22 од Кривичниот законик. Двајцата осомничени, во вечерните часови … ПовеќеИстрага против две лица во Штип за тешка сообраќајна несреќа со смртни последици

Истрага за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Штип донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години. На 14 јануари, осомничениот жител на Кратово извршил обљуба врз 12-годишно девојче од пробиштипското село Трипатанци. За да го принуди девојчето на сексуални … ПовеќеИстрага за полов напад врз дете

Жител на Свети Николе осомничен за илегално производство на марихуана

Основното јавно обвинителство Штип донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Имено, постои основано сомнение дека осомничениот жител на Свети Николе, во текот на 2021 година, на земјоделска површина … ПовеќеЖител на Свети Николе осомничен за илегално производство на марихуана

Притвор за осомничен за разбојничка кражба во Штип

Основното јавно обвинителство Штип донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомневање дека сторило кривично дело – Разбојничка кражба од член 238 став 1 од Кривичниот законик. На 6 февруари, осомничениот влегол во куќа на улицата „Гоце Делчев“, извршил пребарување и одзел лап топ компјутер вреден 50.000 денари. При … ПовеќеПритвор за осомничен за разбојничка кражба во Штип

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Штип

Основното јавно обвинителство Штип поднесе предлози за издавање казнени налози против четири лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите делото го сториле непочитувајќи ја Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија и за … ПовеќеЧетворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Штип

Казнени предлози против девет штипјани кои не го почитувале полицискиот час

Основното јавно обвинителство Штип поднесе предлози за издавање казнени налози против девет лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинителството со нив достави предлог до Основниот суд Штип на обвинетите да им биде изречена парична казна од по 50 … ПовеќеКазнени предлози против девет штипјани кои не го почитувале полицискиот час

Штипското обвинителство обвини две лица кои не го почитувале полицискиот час

Oсновното јавно обвинителство Штип поднесе предлози за издавање казнени налози против две лица кои во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. За стореното кривично дело обвинителството му предложи на судот на секој од  обвинетите да им … ПовеќеШтипското обвинителство обвини две лица кои не го почитувале полицискиот час

Предложени парични казни за три лица во Штип

Основното јавно обвинителство Штип до Основниот суд Штип достави предлози за издавање казнени налози против три лица за сторено кривично дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија, предвидено и казниво по член 206 став 1 од Кривичниот законик. Со предлогот, обвинителството побара судот обвинетите да ги оглеси за виновни и да им … ПовеќеПредложени парични казни за три лица во Штип

Тројца скопјани, две лица од Пробиштип и една штипјанка обвинети за непочитување на полицискиот час

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство-Штип, денеска до Основниот суд во Штип поднесе предлози за издавање казнени налози против шест лица. На лицата им се става на товар дека не ги почитувале мерките за забрана за движење и во време на полициски час, две лица без дозвола се движеле низ Пробиштип, едно лице за … ПовеќеТројца скопјани, две лица од Пробиштип и една штипјанка обвинети за непочитување на полицискиот час

По 50 дневни глоби за четворица штипјани што не го почитувале полицискиот час

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство-Штип, денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против четири лица. На лицата им се става на товар дека не ги почитувале мерките за забрана за движење и во време на полициски час, без дозвола се движеле на различни места во градот, при што сториле кривично дело Непостапување според … ПовеќеПо 50 дневни глоби за четворица штипјани што не го почитувале полицискиот час

Казнени предлози против шестмина штипјани кои не го почитувале полицискиот час

Oсновното јавно обвинителство Штип поднесе предлози за издавање казнени налози против шест лица кои непочитувајќи ја Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија, сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите во одделни кривично правни … ПовеќеКазнени предлози против шестмина штипјани кои не го почитувале полицискиот час

Лице од Пробиштип и осуммина штипјани го прекршиле полицискиот час

Основното јавно обвинителство Штип поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно девет лица кои го сториле кривично дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија според член 206 став 1 од Кривичниот законик. За стореното кривично дело обвинителството предложи на сите обвинети да им биде изречена парична казна во висина од по … ПовеќеЛице од Пробиштип и осуммина штипјани го прекршиле полицискиот час

Обвинителството во Штип обвини три лица кои не го почитувале полицискиот час

Oсновното јавно обвинителство Штип поднесе предлози за издавање казнени налози против две лица кои во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. За стореното кривично дело обвинителството му предложи на судот на секој од  обвинетите да им … ПовеќеОбвинителството во Штип обвини три лица кои не го почитувале полицискиот час

Во Штип предложени парични казни за шест лица

Основното јавно обвинителство Штип достави до Основниот суд Штип предлози за издавање казнени налози за сторено кривично дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија, предвидено и казниво по член 206 став 1 од Кривичниот законик, со кои од судија поединец во Основниот суд Штип побара на шест лица да им изрече парични … ПовеќеВо Штип предложени парични казни за шест лица

Штипското обвинителство обвини 6 лица кои не го почитувале полицискиот час

Oсновното јавно обвинителство Штип поднесе предлози за издавање казнени налози против шест лица кои во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите не го почитувале полицискиот час, односно донесените одлуки на Владата на Република Северна Македонија … ПовеќеШтипското обвинителство обвини 6 лица кои не го почитувале полицискиот час

Осуммина обвинети во Штип

Основното јавно обвинителство Штип поднесе предлози за издавање казнени налози против осум лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. Седум обвинети не ги почитувале одлуките и мерките на Владата на Република Северна Македонија со кои се забранува движење на населението на … ПовеќеОсуммина обвинети во Штип

Штипското обвинителство поведе постапка за уште три лица кои не ги почитувале здравствените прописи

Обвинетите, членови на едно семејство од с. Лакавица, штипско,  не го почитувале полицискиот час, односно донесените одлуки на Владата на Република Северна Македонија за спречување на ширењето на заразната болест предизвикана од коронавирусот. Тие со возило се  движеле низ Штип во временски период кога во сила била забраната за движење на населението на територијата на … ПовеќеШтипското обвинителство поведе постапка за уште три лица кои не ги почитувале здравствените прописи