Предложен притвор за двајца странски државјани фатени со фалсификувани евра на скопскиот аеродром

Предложен притвор за двајца странски државјани фатени со фалсификувани евра на скопскиот аеродром

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица кои се сомничат за кривично дело – Правење, набавување или отуѓување средства за фалсификување согласно член 271 став 2 од Кривичниот законик. Осомничените по потекло од Камерун, од кои едниот жител на Франција, а другиот на Луксембург, на 4 октомври пристигнале на … ПовеќеПредложен притвор за двајца странски државјани фатени со фалсификувани евра на скопскиот аеродром

Поведена постапка за непочитување на здравствената изолација во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против 41-годишен скопјанец за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот на 9 март добил позитивен резултат од извршено тестирање за SARS-CoV-2 вирусот во една лабораторија во Скопје. Но, … ПовеќеПоведена постапка за непочитување на здравствената изолација во Скопје

Скопјанка се обидела да ја напушти државата со фалсификувани потврди за себе и за своите деца

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог за кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетата 38-годишна скопјанка на 3 август се обидела да оствари излез од државава на граничниот премин на Меѓународниот аеродром Скопје, презентирајќи лажни потврди за негативни тестови на SARS-CoV-2 вирусот за себе и за своите … ПовеќеСкопјанка се обидела да ја напушти државата со фалсификувани потврди за себе и за своите деца

Штипјанец под истрага за илегална трговија со метадон во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 33-годишен жител на Штип за кого постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори согласно член 215 став 1 од Кривичниот законик. Во патничко моторно возило Сеат толедо со штипски регистарски … ПовеќеШтипјанец под истрага за илегална трговија со метадон во Скопје

Обвинение за сторителка на шест тешки кражби во Скопје

По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен предлог против 35-годишна скопјанка која се товари за шест кривични дела – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 3 од Кривичниот законик. Обвинетата, на 3 септември, на автобуска станица кај пазарот во населбата Ченто, се качила во автобус заедно со една жена … ПовеќеОбвинение за сторителка на шест тешки кражби во Скопје

Скопјанка осомничена за шест тешки кражби

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 35-годишна осомничена за шест кривични дела – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 3 од Кривичниот законик. Осомничената, на 3 септември, на автобуска постојка кај пазарот во населбата Ченто, се доближила до една оштетена и по краток разговор со неа искористила момент на невнимание и и … ПовеќеСкопјанка осомничена за шест тешки кражби

Скопјанец осомничен за одгледување канабис

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка против 47-годишно лице за кое постои основано сомнение дека го сторило кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Во својот дом на улицата „Рилски конгрес“ во Скопје осомничениот … ПовеќеСкопјанец осомничен за одгледување канабис

Побаран притвор за осомничен дилер од Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 30-годишен осомничен за кого постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 17 септември, при претрес во домот на осомничениот во … ПовеќеПобаран притвор за осомничен дилер од Скопје

Истрага за пронајдени две импровизирани лаборатории за марихуана во станови во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 33-годишен скопјанец осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека лицето во станот во кој живее и во станот на … ПовеќеИстрага за пронајдени две импровизирани лаборатории за марихуана во станови во Скопје

Обвинение за недозволено поседување автоматска пушка и муниција

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи според член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот 34-годишник, на 31 август, во домот во кој престојувал на улицата „Александар Бујунов“ во Скопје држел … ПовеќеОбвинение за недозволено поседување автоматска пушка и муниција

Арачиновец осомничен, во домот криел автоматска пушка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи според член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Согласно Наредбата за спроведување истражна постапка, осомничениот 26-годишен жител на Арачиново, на 9 септември, во … ПовеќеАрачиновец осомничен, во домот криел автоматска пушка

Скопјанец осомничен за нелегално поседување дрога и психотропни супстанции

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 30-годишен скопјанец осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 9 септември, при претрес во домот во кој престојувал осомничениот на улицата „Методија Шаторов Шарло“ … ПовеќеСкопјанец осомничен за нелегално поседување дрога и психотропни супстанции

Истрага за илегална препродажба на марихуана и кокаин во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги психотропни супстанции и прекурсори согласно член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Првиот осомничен, недостапен на органите на прогонот, заедно со неговиот татко, во … ПовеќеИстрага за илегална препродажба на марихуана и кокаин во Скопје

Едно лице под истрага на Основното јавно обвинителство Скопје заради поседување оружје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, скопјанец на возраст од 35 години, затоа што постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 31 август … ПовеќеЕдно лице под истрага на Основното јавно обвинителство Скопје заради поседување оружје

Предложена казна за скопјанец кој не почитувал домашна изолација

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против едно лице кое не го почитувало решението со кое му било одредено лекување и изолација во домашни услови. Иако со решението од 28.05.2021 година на Државниот санитарен и здравствен инспекторат на 40-годишниот скопјанец му била одредена домашна изолација во траење од … ПовеќеПредложена казна за скопјанец кој не почитувал домашна изолација

Предложени парични казни за организација на масовни прослави во ресторан

Против едно физичко и едно правно лице Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од кривичниот законик. Обвинетото правно лице – ресторан и неговиот управител на 18.08.2020 година не постапиле согласно прописите со кои беа определени мерки за превенција и … ПовеќеПредложени парични казни за организација на масовни прослави во ресторан

Поведена истрага за неовластено поседување муниција

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 26-годишник, во својот дом на ул. „Македонско-косовска бригада“ во Скопје, неовластено држел муниција … ПовеќеПоведена истрага за неовластено поседување муниција

Предложена парична казна за употреба на фалсификуван негативен тест на коронавирус на скопскиот аеродром

Против 37-годишен скопјанец кој се товари дека сторил кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за издавање казнен налог. На 25 јули, на Меѓународниот аеродром Скопје, обвинетиот употребил лажна исправа – фалсификувана медицинска потврда за негативен тест на SARS-CoV-2 вирусот. Иако знаел дека … ПовеќеПредложена парична казна за употреба на фалсификуван негативен тест на коронавирус на скопскиот аеродром

Поведена постапка за предизвикување тешка сообраќајна незгода и неукажување помош

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 29-годишен скопјанец за кривичните дела – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 став 4 во врска со член 297 став 3 во врска со став 1, како и Неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода според член 301 став 1 … ПовеќеПоведена постапка за предизвикување тешка сообраќајна незгода и неукажување помош

Поднесено обвинение заради неовластено држење оружје

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе Обвинителен акт против 39 – годишен скопјанец поради сторено кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес на 9 јули 2021 година, во домот на … ПовеќеПоднесено обвинение заради неовластено држење оружје