Побаран притвор за осомничен дилер од Скопје

Побаран притвор за осомничен дилер од Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 30-годишен осомничен за кого постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 17 септември, при претрес во домот на осомничениот во … ПовеќеПобаран притвор за осомничен дилер од Скопје

Истрага за пронајдени две импровизирани лаборатории за марихуана во станови во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 33-годишен скопјанец осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека лицето во станот во кој живее и во станот на … ПовеќеИстрага за пронајдени две импровизирани лаборатории за марихуана во станови во Скопје

Обвинение за недозволено поседување автоматска пушка и муниција

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи според член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот 34-годишник, на 31 август, во домот во кој престојувал на улицата „Александар Бујунов“ во Скопје држел … ПовеќеОбвинение за недозволено поседување автоматска пушка и муниција

Арачиновец осомничен, во домот криел автоматска пушка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи според член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Согласно Наредбата за спроведување истражна постапка, осомничениот 26-годишен жител на Арачиново, на 9 септември, во … ПовеќеАрачиновец осомничен, во домот криел автоматска пушка

Скопјанец осомничен за нелегално поседување дрога и психотропни супстанции

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 30-годишен скопјанец осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 9 септември, при претрес во домот во кој престојувал осомничениот на улицата „Методија Шаторов Шарло“ … ПовеќеСкопјанец осомничен за нелегално поседување дрога и психотропни супстанции

Истрага за илегална препродажба на марихуана и кокаин во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги психотропни супстанции и прекурсори согласно член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Првиот осомничен, недостапен на органите на прогонот, заедно со неговиот татко, во … ПовеќеИстрага за илегална препродажба на марихуана и кокаин во Скопје

Едно лице под истрага на Основното јавно обвинителство Скопје заради поседување оружје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, скопјанец на возраст од 35 години, затоа што постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 31 август … ПовеќеЕдно лице под истрага на Основното јавно обвинителство Скопје заради поседување оружје

Предложена казна за скопјанец кој не почитувал домашна изолација

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против едно лице кое не го почитувало решението со кое му било одредено лекување и изолација во домашни услови. Иако со решението од 28.05.2021 година на Државниот санитарен и здравствен инспекторат на 40-годишниот скопјанец му била одредена домашна изолација во траење од … ПовеќеПредложена казна за скопјанец кој не почитувал домашна изолација

Предложени парични казни за организација на масовни прослави во ресторан

Против едно физичко и едно правно лице Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од кривичниот законик. Обвинетото правно лице – ресторан и неговиот управител на 18.08.2020 година не постапиле согласно прописите со кои беа определени мерки за превенција и … ПовеќеПредложени парични казни за организација на масовни прослави во ресторан

Поведена истрага за неовластено поседување муниција

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 26-годишник, во својот дом на ул. „Македонско-косовска бригада“ во Скопје, неовластено држел муниција … ПовеќеПоведена истрага за неовластено поседување муниција

Предложена парична казна за употреба на фалсификуван негативен тест на коронавирус на скопскиот аеродром

Против 37-годишен скопјанец кој се товари дека сторил кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за издавање казнен налог. На 25 јули, на Меѓународниот аеродром Скопје, обвинетиот употребил лажна исправа – фалсификувана медицинска потврда за негативен тест на SARS-CoV-2 вирусот. Иако знаел дека … ПовеќеПредложена парична казна за употреба на фалсификуван негативен тест на коронавирус на скопскиот аеродром

Поведена постапка за предизвикување тешка сообраќајна незгода и неукажување помош

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 29-годишен скопјанец за кривичните дела – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 став 4 во врска со член 297 став 3 во врска со став 1, како и Неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода според член 301 став 1 … ПовеќеПоведена постапка за предизвикување тешка сообраќајна незгода и неукажување помош

Поднесено обвинение заради неовластено држење оружје

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе Обвинителен акт против 39 – годишен скопјанец поради сторено кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес на 9 јули 2021 година, во домот на … ПовеќеПоднесено обвинение заради неовластено држење оружје

Поведена постапка за недозволено поседување на оружје

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 30-годишен скопјанец, за сторено кривично дело – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Kривичниот законик. При извршен петрес во помошните простории на домот во која живее осомничениот, на 2 јули 2021 година, овластени … ПовеќеПоведена постапка за недозволено поседување на оружје

Обвинение за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против 49-годишен гостиварец за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес од страна на овластени службени лица, на 30 јуни 2021 година кај наплатната рампа Глумово, кај … ПовеќеОбвинение за дилер на дрога

Шеесетгодишник обвинет за задоволување полови страсти пред деца

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт потив 60-годишно лице за сторено кривично дело – Задоволување на полови страсти пред друг од член 190 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, жител на село Миладиновци, на 3 февруари, на улицата „Беровска“  во Скопје, вршел полови дејствија пред три деца кои не … ПовеќеШеесетгодишник обвинет за задоволување полови страсти пред деца

Предложена парична казна за употреба на фалсификувана потврда за негативен ПЦР тест

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 1 од Кривичниот законик. На 28 мај, 49-годишната обвинета се обидела да оствари излез од државава на граничниот премин на Меѓународниот аеродром – Скопје, … ПовеќеПредложена парична казна за употреба на фалсификувана потврда за негативен ПЦР тест

Американски државјанин го нарушил полицискиот час во Скопје, поднесено обвинение

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен државјанин на САД, кој на 28 мај се движел во општина Центар во часовите кога движењето на населението беше забрането како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот. Со ова странскиот државјанин сторил кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член … ПовеќеАмерикански државјанин го нарушил полицискиот час во Скопје, поднесено обвинение

Охриѓанец обвинет за непочитување на полицискиот час во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против 33-годишен жител на Охрид за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. На 11 јуни, спротивно прописите со кои во одредени делови од деноноќието беше забрането движење на населението како мерка за … ПовеќеОхриѓанец обвинет за непочитување на полицискиот час во Скопје

Скопјанец осомничен за убиство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Убиство од член 123 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 30-годишник, по претходна вербална расправија, на 29 јуни со умисла лишил од живот едно лице во скопско Ново Село. Тој најпрвин од својот џеб извадил … ПовеќеСкопјанец осомничен за убиство