Обвинение за две лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори

Обвинение за две лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд – Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица. На лицата им се става на товар дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори, по член 215 … ПовеќеОбвинение за две лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори

Вкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци за криумчарење мигранти

По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која четири лица се огласени за виновни дека како соизвршители сториле кривично дело „Криумчарење на мигранти“ предвидено и казниво по член 418–б став 3 во врска со став 4 и 2 во врска … ПовеќеВкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци за криумчарење мигранти

Битолското обвинителство поднесе предлози против седум лица за непочитување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство – Битола денеска до Основниот суд во Битола поднесе пет предлози за издавање казнени налози против седум лица. Во текот на вчерашното деноноќие лицата биле затекнати во движење без поседување на соодветни дозволи. Со своите дејствија седуммината обвинети сториле кривично дело -Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија предвидено и казниво … ПовеќеБитолското обвинителство поднесе предлози против седум лица за непочитување на полицискиот час

Предлог за казнени платни налози за 23 лица и за две лица условни осуди за непочитување на полицискиот час во Гевгелија

Основното јавно обвинителство-Гевгелија до Основниот суд во Гевгелија достави предлози за издавање на казнен налог против 25 лица кои спротивно на забраната за движење за време на полицискиот час, без дозвола пеш или со возила се движеле низ Гевгелија, Нов Дојран, Богданци и нивната околина. Во 21 одделен кривично правен настан, непочитувајќи ја забраната за … ПовеќеПредлог за казнени платни налози за 23 лица и за две лица условни осуди за непочитување на полицискиот час во Гевгелија

Тројца скопјани, две лица од Пробиштип и една штипјанка обвинети за непочитување на полицискиот час

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство-Штип, денеска до Основниот суд во Штип поднесе предлози за издавање казнени налози против шест лица. На лицата им се става на товар дека не ги почитувале мерките за забрана за движење и во време на полициски час, две лица без дозвола се движеле низ Пробиштип, едно лице за … ПовеќеТројца скопјани, две лица од Пробиштип и една штипјанка обвинети за непочитување на полицискиот час

Седуммина тетовци со казнен налог заради движење за време на полициски час

По добиените шест кривични пријави против седум лица, во текот на денешниот ден Основното јавно обвинителство – Тетово до Основниот суд – Тетово поднесе предлози за издавање на казнени налози за обвинетите. Лицата вчеравечер за време на полицискиот час не ја почитувале забраната за движење и биле затекнати како се движат на разни локации низ … ПовеќеСедуммина тетовци со казнен налог заради движење за време на полициски час

Казнени налози за 13 правни и 18 физички лица во Битола

​Постапувајќи по кривичните пријави доставени од страна на Државниот пазарен инспекторат против 13 правни лица и 13 физички лица – како одговорни лица – управители на правните лица, како и 4 кривични пријави против пет лица поднесени од страна на Министерството за внатрешни работи, Основното јавно обвинителство Битола до Основниот суд Битола поднесе предлози за … ПовеќеКазнени налози за 13 правни и 18 физички лица во Битола

Постапки за непочитување на полицискиот час во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид денеска до Основниот суд во Охрид поднесе предлози за издавање казнен налог за две лица кои непочитувајќи го полицискиот час сториле кривично дело од член 206 став 1 од Кривичниот законик – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Двајцата обвинети биле затекнати од страна на полициските службеници како се … ПовеќеПостапки за непочитување на полицискиот час во Охрид

Парични казни за непочитување на забраната за движење за деветмина во Тетово

Основното јавно обвинителство – Тетово по добиените шест кривични пријави во текот на денешниот ден, до Основниот суд – Тетово поднесе предлози за издавање на казнени налози против девет лица. Лицата на 16.05 и 17.05.2020 година не ја почитувале забраната за движење и за време на полицискиот час биле затекнати како се движат на разни … ПовеќеПарични казни за непочитување на забраната за движење за деветмина во Тетово

35 струмичани со парични казни за непочитување на забраната за движење

Основното јавно обвинителство – Струмица во текот на денешниот ден, постапувајќи по кривичните пријави, до Основниот суд – Струмица поднесе 30 предлози за издавање на казнени налози со кои се опфатени 35 лица. Лицата во периодот од 5.04. до 21.04.2020 година не ја почитувале забраната за движење за време на полицисиот час и се движеле … Повеќе35 струмичани со парични казни за непочитување на забраната за движење

Се возеле со велосипеди низ Тетово за време на полицискиот час

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство-Тетово до Основниот суд – Тетово достави предлог за издавање казнени налози против двајца тетовци. Обвинетите вчеравечер околу 20:45 непочитувајќи ја забраната за движење за време на полицискиот час со велосипеди се движеле низ Тетово. На ул.Илинденска биле забележани од страна на полициски службеници и лишени од слобода. Двете … ПовеќеСе возеле со велосипеди низ Тетово за време на полицискиот час

Казнени налози за седуммина прилепчани

Во текот на денешниот ден Основното јавно обвинителство Прилеп до Основниот суд Прилеп поднесе пет предлози за издавање казнени налози против седум лица кои го прекршиле полицискиот час и се движеле на различни локации низ Прилеп. Со своите дејствија сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став … ПовеќеКазнени налози за седуммина прилепчани

Две лица се движеле низ Тетово за време на полицискиот час

Постапувајќи по доставените кривични пријави против две лица од с. Челопек и од с.Порој, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство-Тетово до Основниот суд-Тетово достави предлог за издавање казнени налози. Лицата во текот на вчерашниот ден биле забележани на различни локации како се движат низ градот. Со своите дејствија тие сториле кривично дело Непостапување според … ПовеќеДве лица се движеле низ Тетово за време на полицискиот час

Пет лица во Гостивар не го почитувале полицискиот час

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство-Гостивар, денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против пет лица кои не ја почитувале забраната за движење во изминатото деноноќие. На лицата им се става на товар дека движејќи се на различни локации во градот сториле кривично дело Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член … ПовеќеПет лица во Гостивар не го почитувале полицискиот час

Жител на с.Враништа за време на полициски час се обидел да им избега на полициските службеници

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга до Основниот суд во Струга поднесе предлог за издавање на казнен налог против едно лице од с.Враништа. Лицето е обвинето дека сторило кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија предвидено и казниво по член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот не ја … ПовеќеЖител на с.Враништа за време на полициски час се обидел да им избега на полициските службеници

Двајца жители на с.Погорци не го почитувале полицискиот час

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Струга до надлежниот Основен суд во Струга достави предлог за издавање на казнен налог против две лица. Обвинетите за време на првомајскиот празник не ја почитувале забраната за движење и заедно со други лица биле затекнати од страна на овластените полициски службеници како се движат низ с. Подгорци. … ПовеќеДвајца жители на с.Погорци не го почитувале полицискиот час

Две лица од Тетово во изминатото деноноќие не ја почитувале забраната за движење

По доставените кривични пријави против две лица, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство-Тетово до Основниот суд-Тетово достави предлог за издавање казнени налози за двете лица. Лицата се обвинети дека сториле кривично дело Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија предвидено и казниво во чл. 206 став 1 од КЗ. Обвинителството му предложи на … ПовеќеДве лица од Тетово во изминатото деноноќие не ја почитувале забраната за движење

По 50 дневни глоби за четворица штипјани што не го почитувале полицискиот час

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство-Штип, денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против четири лица. На лицата им се става на товар дека не ги почитувале мерките за забрана за движење и во време на полициски час, без дозвола се движеле на различни места во градот, при што сториле кривично дело Непостапување според … ПовеќеПо 50 дневни глоби за четворица штипјани што не го почитувале полицискиот час

По 100 дневни глоби за четворица гостиварци

Основното јавно обвинителство Гостивар до Основниот суд во Гостивар достави предлози за издавање на казнен налог против четири лица од Гостивар. Обвинетите се движеле пеш или со возила додека во сила била забраната за движење на населението на територијата на државата. Со прекршување на полицискиот час, обвинетите сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи … ПовеќеПо 100 дневни глоби за четворица гостиварци

Постигнати спогодби со тројца ресенчани обвинети за измама

По сеопфатна истражна постапка против четири лица од Ресен осомничени дека како соизвршители сториле продолжено кривично дело „Измама“ од чл.247 ст.4 во врска со ст.1 од Кривичниот законик, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство Битола до Основниот суд Битола достави предлог спогодби за тројца обвинети. Осомничените на почетокот оваа година, со лажно прикажување на факти … ПовеќеПостигнати спогодби со тројца ресенчани обвинети за измама