Обвинение за извршител на две кражби во Скопје

Обвинение за извршител на две кражби во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 40-годишен скопјанец кој се товари дека извршил едно кривично дело – Кражба од член 235 став 1 и едно кривично дело – Тешка кражба казниво според член 236 став 1 точка 1 од Кривичниот законик. Имено, обвинетиот, на 13 јануари, од една од канцелариите на Факултетот за … ПовеќеОбвинение за извршител на две кражби во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Резолуција во предметот за исправноста на МРП вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Резолуција дека нема место за јавно-обвинителска интервенција во предметот оформен по допрен глас во врска со увозот, дистрибуцијата и употребата на МРП вакцината во периодот од крајот на 2018 до почетокот на 2019 година, бидејќи овој настан не ги исполнува елементите на кривичното дело. Во предметот … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје донесе Резолуција во предметот за исправноста на МРП вакцините

Годишна сметка на Основното јавно обвинителство Битола за 2019 година

Годишна сметка на Основното јавно обвинителство Битола за 2019 година – 01 дел Годишна сметка на Основното јавно обвинителство Битола за 2019 година – 02 дел Годишна сметка на Основното јавно обвинителство Битола за 2019 година – 03 дел

Двајца обвинети за злоупотреби и измами со уплатите на данок во Град Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против две лица, од кои едниот се товари за кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, а вториот за продолжено кривично дело – Компјутерска измама од член 251-б став 3 во врска со став … ПовеќеДвајца обвинети за злоупотреби и измами со уплатите на данок во Град Скопје

Јовески за МИА: Со Законот за ЈО се елиминираат политичките влијанија

Со новиот Закон за јавно обвинителство Основото јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција има поинаква поставеност во рамките на јавнообвинителската мрежа, како во делот на неговата финансиска самостојност, така и во делот на постапувањето во предметите. Така што јавниот обвинител на Република Северна Македонија не може да преземе предмети од негова надлежност … ПовеќеЈовески за МИА: Со Законот за ЈО се елиминираат политичките влијанија

Интервју на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески за МИА

Со новиот Закон за јавно обвинителство Основото јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција има поинаква поставеност во рамките на јавнообвинителската мрежа, како во делот на неговата финансиска самостојност, така и во делот на постапувањето во предметите. Така што јавниот обвинител на Република Северна Македонија не може да преземе предмети од негова надлежност без согласност на јавниот обвинител кој раководи со ова јавно обвинителство, вели во интервју за МИА државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

ИНТЕГРАЛЕН ТЕКСТ ОД ИНТЕРВЈУТО

Еден обвинет затоа што криел марихуана во куќата на неговиот дедо

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против 25-годишен скопјанец за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 16 јануари, во куќата на неговиот дедо во Чаир, неовластено заради продажба држел 105,55 грама … ПовеќеЕден обвинет затоа што криел марихуана во куќата на неговиот дедо

Скопјанец осомничен за полов напад врз 12-годишно девојче

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице осомничено дека сторило кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 10 февруари, во напуштен објект позади прифатниот центар за бездомници „Ранка Милановиќ“ во Скопје извршил … ПовеќеСкопјанец осомничен за полов напад врз 12-годишно девојче

Двајца државјани на Албанија обвинети за тешка кражба во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против двајца албански државјани за кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Обвинетите како соизвршители, на 24.09.2019 година, од возило Фолксваген пасат со гевгелиски регистарски ознаки, паркирано во гаражите на еден трговски центар во Скопје, … ПовеќеДвајца државјани на Албанија обвинети за тешка кражба во Скопје