Уште седуммина од „Планина“ се спогодија со обвинителството

Уште седуммина од „Планина“ се спогодија со обвинителството

По спогодбите со седуммината припадници на т.н. група од Гази Баба осомничени во предметот „Планина“, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција склучи Предлог -спогодби со уште седум лица од групата во Грчец. Откако беа запознаени со доказите што обвинителството ги прибави во текот на спроведувањето на предистражната и истражната постапка, го … ПовеќеУште седуммина од „Планина“ се спогодија со обвинителството

Сузбиена криминална група што се занимавала со продажба на дрога и оружје

По повеќемесечно криминалистичко истражување, под раководство на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во текот на денешниот ден Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Одделот за специјални полициски операции спроведоа координирана полициска акција за сузбивање на повеќечлена организирана криминална група. Според прибраните … ПовеќеСузбиена криминална група што се занимавала со продажба на дрога и оружје

Поведена постапка заради родосквернавење

Основното јавно обвинителство – Гостивар донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против лице на возраст од 18 години, поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Родосквернавење од член 194 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 15 јули 2021 година, околу 14:30 часот извршил обљуба со крвен … ПовеќеПоведена постапка заради родосквернавење

Седуммина од „Планина“ се спогодија со обвинителството

По донесената наредба за спроведување на истражна постапка, седуммина припадници на т.н. група од Гази Баба, осомничени во предметот „Планина“, откако беа запознаени со доказите што Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ги прибави во текот на спроведувањето на предистражната и истражната постапка, го признаа извршувањето на кривичното дело за кое … ПовеќеСедуммина од „Планина“ се спогодија со обвинителството

Обвинителен акт против четири лица за набавка на двокатните автобуси

По спроведената истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против четири лица. При спроведување на постапка за јавна набавка, обвинетите како соизвршители ја искористиле својата службена положба и овластување и спротивно на Законот за јавни набавки, прибавиле корист … ПовеќеОбвинителен акт против четири лица за набавка на двокатните автобуси

Уважено барањето на обвинителството за привремени мерки за обезбедување на имотно-правно барање

Во рамките на истражната постапка што се спроведува во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција,  против четири лица, за злоупотреба на службената положба и овластување при спроведување на постапки за јавна набавка, предметниот јавен обвинител, со цел да не дојде до осуетување на намирувањето на оштетното побарување во текот на кривичната … ПовеќеУважено барањето на обвинителството за привремени мерки за обезбедување на имотно-правно барање

Поднесен обвинителен акт против осум лица

По спроведена сеопфатна истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денес до Основниот кривичен суд – Скопје достави Обвинителен акт против петмина жители на Куманово и тројца скопјани. Според дејствијата опишани во Обвинителниот акт, Б.Г.(28), Р.А.(31), С.И(31), А.С.(21) и Ј.К.(25) сториле кривично дело – Терористичка организација … ПовеќеПоднесен обвинителен акт против осум лица

Обвинителен акт против три лица за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори

По сеопфатна истражна постапка надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе Обвинителен акт против еден албански, еден македонски и еден косовски државјанин. Со дејствијата опишани во Обвинителниот акт, тројцата се обвинети дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции … ПовеќеОбвинителен акт против три лица за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори

Сузбиена организирана криминална група за криумчарење мигранти

Денеска под раководство на јавен обвинител од Осноното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе и Одделот за специјални и посебни операции на СВР Скопје и СВР Струмица, спроведоа координирана полициска операција за сузбивање на организирана криминална група за криумчарење мигранти. Криминалната … ПовеќеСузбиена организирана криминална група за криумчарење мигранти

Потпишан Меморандум за разбирање помеѓу обвинителствата за гонење на организиран криминал и корупција на Р.С.Македонија и Р.Албанија

Денеска Основната јавна обвинителка од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска оствари работна средба со својот албански колега Главен специјален обвинител во Специјалното обвинителство против корупција и организиран криминал Арбен Краја. По плодната дискусија во врска со подобрување и унапредување на билатералната соработка во борба против организираниот криминал и … ПовеќеПотпишан Меморандум за разбирање помеѓу обвинителствата за гонење на организиран криминал и корупција на Р.С.Македонија и Р.Албанија

Пресечен меѓународен канал за трговија со луѓе од Тајван

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во соработка и координација со Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе и Истражното биро на Министерството за правда на Тајван пресече меѓународен канал за трговија со луѓе. Постапувајќи по Замолница за меѓународна правна помош од Тајван … ПовеќеПресечен меѓународен канал за трговија со луѓе од Тајван

Наредба за нова истражна постапка – оштетен Буџетот на државата​

Постапувајќи во предметот против четири лица за набавка на софтвер и работи за потребите на софтверот, од прибраниот доказен материјал произлезе дека тројца од веќе осомничените лица сториле уште две кривични дела за што надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе нова Наредба за спроведување истражна постапка … ПовеќеНаредба за нова истражна постапка – оштетен Буџетот на државата​

Обвинение против шест лица за плацовите на Водно

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција,  денеска до Одделението за организиран криминал  и корупција при Основниот кривичен суд Скопје достави обвинителен акт против шест лица. На обвинетиот Н.Г. му се става на товар дека сторил кривично дело ,,Перење пари и други приноси од казниво дело,, од чл.273 … ПовеќеОбвинение против шест лица за плацовите на Водно

Обвинителен акт против две лица за злоупотреба на службена положба и овластување при спроведување на ИПА Проекти

По спроведена истрага од меѓународни рамки во која беа вклучени и меѓународните организации ОЛАФ и ЕУРОПРАВДА, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд  Скопје, поднесе Обвинителен акт против две лица. Врз основа на прибраните докази во текот на истражната постапка на … ПовеќеОбвинителен акт против две лица за злоупотреба на службена положба и овластување при спроведување на ИПА Проекти

Обвинителен акт против пет лица за злоупотреба на службената положба и овластување​

По спроведена сеопфатна истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе Обвинителен акт против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, тројца вработени во ДИК и еден управител на економски оператор. Обвинетите се товарат дека кривичното дело  „злоупотреба на  службена положба и овластување“ од член 353 став 5 од Кривичниот законик  … ПовеќеОбвинителен акт против пет лица за злоупотреба на службената положба и овластување​

Истрага за десет лица за недозволена трговија со оружје и дрога

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по кривичната пријава на Министерството за внатрешни работи, денеска донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против десет лица од кои едно е полициски службеник, а едно дете во судир со законот над 16 години. Три лица се осомничени дека … ПовеќеИстрага за десет лица за недозволена трговија со оружје и дрога

Соопштение

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја информира јавноста дека во рамките на истрагата против четири лица за кои постои основано сомнение дека сториле Злоупотреба на службената положба и овластување, точно е дека изврши претрес во просториите на Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје што ги користел осомничениот управител на правно … ПовеќеСоопштение

Обвинителен акт против едно лице за Злоупотреба на службената положба и овластување и Перење пари и други приноси од казниво дело

По спроведена повеќемесечна истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје достави обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 5 во врска со став 3 во врска со … ПовеќеОбвинителен акт против едно лице за Злоупотреба на службената положба и овластување и Перење пари и други приноси од казниво дело

Под истрага четири лица за набавка на софтвер

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување истражна постапка против четири лица за кои постои основано сомнение дека сториле Злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353 ст.5 в.в. со ст.1 од Кривичниот законик. Во временскиот период од месец … ПовеќеПод истрага четири лица за набавка на софтвер