Односи со Јавноста

Основното јавно обвинителство Tетово поведе постапка против едно лице за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Tетово донесе Наредба за поведување на истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело Убиство (во обид). Имено, на 15 јануари годинава, осомничениот по вербална расправија, при вршење семејно насилство, со умисла се обидел да го лиши од живот неговиот брат. Осомничениот со нож два пати го ранил оштетениот во градниот … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Tетово поведе постапка против едно лице за обид за убиство

Поведена е постапка против убиец на едно лице во неготинско Пепелиште

Основното јавно обвинителство – Велес, по спроведена истражна постапка во која се собрани сите докази, одлучи да поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело Убиство. Обвинетиот се товари дека на 21.08.2014 година со умисла и од користољубие лишил од живот едно 86-годишно лице на православните гробишта во с.Пепелиште, општина Неготино. Имено, обвинетиот,  … ПовеќеПоведена е постапка против убиец на едно лице во неготинско Пепелиште

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против лицата кои со моторна пила се обидоа да убијат едно лице

Основното јавно обвинителство Велес по спроведена истрага поднесе до Основниот суд Велес Обвинителен акт против две лица од Кавадарци, за кривично дело Убиство (во обид). Делото го извршиле во домот на еден од обвинетите на ден 14.07.2014 година околу 19.30 часот, кога се обиделе  да го лишат од живот оштетениот поради нерасчистени должничко доверителски односи. … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против лицата кои со моторна пила се обидоа да убијат едно лице

Основното јавно обвинителство – Скопје нареди истрага против вработени во Управата за животна средина

Основното јавно обвинителство – Скопје, постапувајќи по кривична пријава на Одделението за сузбивање организиран криминал во МВР, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 7 лица, поради постоење основано сомневање дека извршиле кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување. Првообвинетиот како поттикнувач, а останатите како соизвршители се товарат дека сториле продолжено кривично дело – Злоупотреба на службената … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје нареди истрага против вработени во Управата за животна средина

Основното јавно обвинителство – Велес поднесе обвинение против едно лице за сторено Убиство

Основното јавно обвинителство – Велес по завршување на истражната постапка и прибирање на сите докази во предметот, поднесе Обвинителен акт против лицето кое  во дворот на Гимназијата „Кочо Рацин“ во Велес на 17.07.2014 година со умисла лиши од живот  90-годишно лице. Кривичното дело – Убиство за кое се товари обвинетиот е извршено со нанесување на … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Велес поднесе обвинение против едно лице за сторено Убиство

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција смета дека се исполнети законските услови за примена на условен отпуст за Вранишковски

Осудениот Јован Вранишковски е правосилно осуден на единствена затворска казна  од пет гонини и пет месеци. Досега издржал вкупно 36 месеци затвор, што значи дека издржал половина од затворската казна на која што е правосилно осуден. За време на издржувањето се однесувал примерно и го почитувал куќниот ред  во затворот, при што ги извршувал и … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција смета дека се исполнети законските услови за примена на условен отпуст за Вранишковски

Осомничениот за смртта на жената кај детска клиника се гони за Убиство на бремена жена

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело – Убиство, со квалификаторен облик на убиство на бремена жена. Надлежниот обвинител ги презеде сите почетни мерки за прибирање на докази и релевантни факти во насока на расветлување на случајот. При тоа, сослушано е едно лице и … ПовеќеОсомничениот за смртта на жената кај детска клиника се гони за Убиство на бремена жена

Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка за лицето кое одземаше златен накит

Дваесет е седумгодишниот осомничен во изминатиот месец на седум жени со употреба на сила им одзеде златни обетки и друг накит. Пресретнувајќи ги на улица, со закани, влевање страв и употреба на сила на оштетените им го одземал златото што во моментот го имале кај себе. Надлежниот обвинител против осомничениот поведе постапка за сторено продолжено … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка за лицето кое одземаше златен накит

Прилепското обвинителство ја расчистува сообраќајната незгода во која животот го загуби едно лице

Сообраќајната незгода се случи во Прилеп меѓу товарно возило со скопски регистарски таблици  и патничко моторно возило со битолски регистарски таблици. При тоа на лице место настрадал возачот на патничкото моторно возило, четириесет и седум годишен битолчанец. Веднаш по сообраќајната незгода извршен е увид на лице место од страна на надлежен јавен обвинител од Основното … ПовеќеПрилепското обвинителство ја расчистува сообраќајната незгода во која животот го загуби едно лице

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против лицето кое рани двајца во с. Лукавица

Осомничениот во тек на вчерашниот ден со намера да лиши од живот три лица се упатил кон нивните домови, при што извршил Обид за убиство и притоа ранил две лица. Мотив за стореното на осомничениот му бил неговиот сомнеж за наводното неверство на сопругата. Тој се упатил во домот на прво ранетиот, каде со ловечка … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против лицето кое рани двајца во с. Лукавица

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против едно лице за Производство и дистрибуција на детска порнографија

Осомничениот во периодот од јули 2014 година досега во неколку наврати произведувал видео запис на сопствениот мобилен телефон кој го имал поставено во женската соблекувална на фискултурната сала и во соблекувалната на градскиот базен во Делчево.  Снимениот материјал како и направените фотографии осомниченот ги чувал со цел нивна дистрибуција како детска порнографија. Мобилниот телефон бил … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против едно лице за Производство и дистрибуција на детска порнографија

Македонското и косовското обвинителство ќе соработуваат во борбата против организираниот криминал и против тероризмот

Јавното обвинителство на Република Македонија и Канцеларијата на Државниот обвинител на Република Косово денеска во Приштина потпишаа Меморандум за разбирање, со кој договорија тесна соработка во борбата против организираниот криминал и поврзаните кривични дела, вклучувајќи го и перењето пари и борбата против тероризмот. Меморандумот е прв документ од ваков вид договорен со Република Косово, а … ПовеќеМакедонското и косовското обвинителство ќе соработуваат во борбата против организираниот криминал и против тероризмот

Извештајот за падот на Кингерот е доставен до Јавното обвинителство

Меѓународниот стручен тим денеска го достави Извештајот за авионската несреќа во која по падот на владиниот Кингер животот го загуби претседателот на Република Македонија и осум членови на екипажот. Јавното обвинителство на Република Македонија го достави Извештајот до надлежното обвинителство на натамошно разгледување и анализа, по што ќе излезе со информации за евентуално натамошно постапување.

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог против две лица вработени во МВР, бидејќи не му го одзеле пиштолот на трикратниот убиец од Кавадарци

Постапувајќи по кривична пријава поднесена од  Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди при МВР, Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка и  поднесе Обвинителен предлог  против две лица за сторени  кривични  дела – Несовесно работење во службата и непостапување по Законот за оружје. Имено обвинетите , како службени лица вработени во МВР НК КР Кавадарци … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог против две лица вработени во МВР, бидејќи не му го одзеле пиштолот на трикратниот убиец од Кавадарци

Кумановското Основно јавно обвинителство навремено ги превзеде сите потребни дејствија за утврдување на причините за смртта на двегодишното дете од Куманово

По објавување на натписи во дел од весниците и порталите, а со цел информирање на јавноста во врска со постапувањето на јавното обвинителство во случајот на починатото двегодишно дете од Куманово, Јавното обвинителство на Република Македонија ја известува јавноста дека навремено се преземени сите мерки за утврдување на причините за смртта на детето. Имено, во … ПовеќеКумановското Основно јавно обвинителство навремено ги превзеде сите потребни дејствија за утврдување на причините за смртта на двегодишното дете од Куманово

Oсновното јавно обвинителство Скопје нареди дополнително вештачење на доставените податоци од поднесокот за фалсификување пасоши

Основното јавно обвинителство Скопје констатираше дека е потребно да се изврши дополнување на вештачењето заради давање на одредени појаснувања и да се извршат дополнителни проверки на доставените податоци од анонимниот поднесок, според кој постоела индиција дека непознати сторители сториле кривично дело Фалсификување исправа. Постапувајќи по анонимниот поднесок од 27.11.2014 година, доставен до Јавното обвинителство на … ПовеќеOсновното јавно обвинителство Скопје нареди дополнително вештачење на доставените податоци од поднесокот за фалсификување пасоши

Основното јавно обвинителство Тетово нареди спроведување истрага за обид за убиство

Основното јавно обвинителство – Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради основано сомнение за сторено кривично дело – Убиство. Осомничениот со удар со кујнски нож се обидел да го лиши од живот оштетениот, нанесувајќи му убодна рана во пределот на десната страна на вратот. Оштетениот со левата рака успеал да го … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Тетово нареди спроведување истрага за обид за убиство

Основното јавно обвинителство – Тетово поведе истражна постапка против полициски службеник

Основното јавно обвинителство – Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка  против  едно лице – полициски службеник, поради основано сомнение дека извршил кривични дела –  Злоупотреба на  службена положба и Разбојништво. Осомничениот, полицаец во СВР – ПС за БПС Тетово, облечен во сина полициска униформа и полициски фосфорен елек, на автопатот Скопје-Тетово го запрел возилото … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Тетово поведе истражна постапка против полициски службеник

Гласовите за првите две местa нa Скoпскиот фестивaл се вoлјa нa грaѓaните

Врз oснoвa нa дoсегa спрoведените истрaжни дејствијa вo врскa сo нерегулaрнoстите при глaсaњетo нa Скoпскиoт фестивaл, Oснoвнoтo јaвнo oбвинителствo зa гoнење нa oргaнизирaн криминaл и кoрупцијa јa инфoрмирa јaвнoстa декa првите две местa се сo регулaрни глaсoви. Именo, дoсегaшнoтo вештaчење нa глaсaњетo укaжувa нa тoa декa зa првите две местa нa гoдинешниoт Скoпски фестивaл, грaѓaните … ПовеќеГласовите за првите две местa нa Скoпскиот фестивaл се вoлјa нa грaѓaните