Соопштенија

Поднесен Обвинителен предлог против директор од Велес за неправилности во спроведена ученичка екскурзија

Основното јавно обвинителство – Велес поднесе Обвинителен предлог против едно лице – директор на средно училиште во овој град, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело – Несовесно работење во службата од чл.353-в ст.2 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари за неправилности околу спроведената екскурзија за учениците во трета година од училиштето. Имено, … ПовеќеПоднесен Обвинителен предлог против директор од Велес за неправилности во спроведена ученичка екскурзија

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори постапка против шеснаесет лица во предметот Којот

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје  во предметот Којот донесе Наредба со која се спроведува истражна постапка против 16-шеснаесет лица поради постоење на основано сомнение дека сториле кривични дела Организирање на група и поттикнување на извршување на делата трговија со луѓе трговија со малолетно лице и криумчарење на мигранти од чл.418-в … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори постапка против шеснаесет лица во предметот Којот

Утринава поголем број на лица опфатени со акција заради криумчарење на мигранти и разбојништво

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција раководи со преистражната постапка во која со правосудната полиција – МВР РМ Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал од  утринава спроведува голема оперативна акција под називот „Којот” Со акцијата се гони поголема организирана криминална група поради основи на сомневање дека подготвува и извршува … ПовеќеУтринава поголем број на лица опфатени со акција заради криумчарење на мигранти и разбојништво

Одобрен обвинителниот акт за починатата родилка и новороденчето од Гевгелија

По поднесен  обвинителен акт од Основното јавно обвинителство – Велес,  Советот за оцена на обвинителните акти при Основниот суд – Велес донесе Решение со кое е одобрен Обвинителниот акт поднесен против тројца лекари  – еден анестезиолог и двајца гинеколози. Обвинението беше поднесено поради нивно несовесно постапување на 22.10.2015 година, при породување на пациентка во ЈЗУ … ПовеќеОдобрен обвинителниот акт за починатата родилка и новороденчето од Гевгелија

Поднесено обвинение против З.Б. за Злосторничко здружување, Шпионажа и Уцена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција спроведе истражна постапка против лицето З.Б., па по сеопфтно разгледување и анализа на прибраните докази, денеска до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе Обвинителен акт со предлог за продолжување на мерка притвор поради постоење на основано сомнение дека обвинетиот сторил кривични дела и тоа: Злосторничко … ПовеќеПоднесено обвинение против З.Б. за Злосторничко здружување, Шпионажа и Уцена

Основното јавно обвинителство Гевгелија го истражува нападот извршен врз жена во црква

Во текот на вчерашниот ден, околу 15.30 часот, жена на возраст од 64 години,  која редовно волонтирала, помагала во црквата Св. Кирил и Методиј во центарот на Гевгелија била брутално физички нападната од едно лице. Сторителот  започнал да ја дави оштетената со јаже, по што ја нападнал со тупаници, нанесувајќи и тешки телесни повреди. Надлежен … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Гевгелија го истражува нападот извршен врз жена во црква

Четворица опфатени со Наредба за спроведување истрага во акцијата "Лотос"

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничени се лицата  Б.Х. … ПовеќеЧетворица опфатени со Наредба за спроведување истрага во акцијата "Лотос"

Изречена осуда за обвинетите во предметот „Чекан“

По поднесено обвинение од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и одржани судски рочишта на кои беа изведени предложените докази, денеска надлежниот Основен суд Скопје 1 Скопје ги објави осудителните пресуди за обвинетите за сторените кривични дела  Лихварство и Изнуда од Кривичниот законик. Вкупно на обвинетите им е изречена затворска казна од … ПовеќеИзречена осуда за обвинетите во предметот „Чекан“

Предложен притвор за четири лица – поранешни припадници на ИСИС

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истрага за седум лица – припадници на ИСИС. На осомничените им се става на товар кривичното дело – Терористичка организација по чл.394-а ст.2 од Кривичниот законик. Во денешната акција, спроведена во раните утрински часови, уапсени се … ПовеќеПредложен притвор за четири лица – поранешни припадници на ИСИС

Притвор за две лица – организатори на мрежа за препродавање на наркотична дрога марихуана

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица на кои им се става на товар дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од … ПовеќеПритвор за две лица – организатори на мрежа за препродавање на наркотична дрога марихуана

Основното јавно обвинителство – Прилеп истражува обид за убиство во село Чепигово

Основното јавно обвинителство – Прилеп изврши увид на местото каде што 22-годишен жител на селото Бела Црква, општина Кривогаштани се обидел да лиши од живот едно 35-годишно лице од село Чепигово, општина Прилеп. Имено, вчера околу 19:30 часот во атарот на село Чепигово, осомничениот со пиштол калибар 9мм пукал во оштетениот, кој од истрелот се … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Прилеп истражува обид за убиство во село Чепигово

Обвинителен предлог за тројцата насилници

По спроведената истражна постапка и комплетирање на доказниот материјал, Основното јавно обвинителство – Скопје до Основниот суд Скопје 1 – Скопје денес, поднесе Обвинителен предлог против Б.Е., Б.А. и Е.А. за сторено кривично дело – Насилство од чл. 386 ст. 3 вв ст.1 од Кривичниот законик. Кривично правниот настан се случил во ресторан во близина … ПовеќеОбвинителен предлог за тројцата насилници

Основното јавно обвинителство- Гостивар предложи мерка- Притвор за две лица

По оперативни сознанија од страна на Основниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство- Гостивар нареден е претрес на автобус кој сообраќал на линијата Струга- Гостивар. При влезот во Гостивар автобусот е запрен и кај двајца гостиварци пронајдена е 42,3 г марихуана. Надлежниот обвинител ценејќи дека се исполнети условите до судијата на претходна постапка при Основниот … ПовеќеОсновното јавно обвинителство- Гостивар предложи мерка- Притвор за две лица

Основното јавно обвинителство- Гостивар нареди обдукција за пронајденото починато лице во Маврово

Во текот на вчерашниот ден по пријава од соседите, во својата викендица во Маврово, кај местото викано „Бела вода“ пронајден е 70 годишен старец И.А. Со асистенција на полицијата е влезено во викендицата каде се наоѓал починатиот потпрен на маса и околу него имало крв. По наредба на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство- Гостивар, … ПовеќеОсновното јавно обвинителство- Гостивар нареди обдукција за пронајденото починато лице во Маврово

Основното јавно обвинителство – Скопје предложи мерки на претпазливост за 13 лица вработени во Агенцијата за катастар на недвижности

Основното јавно обвинителство – Скопје, оформи предмет поради постоење на основано сомневање дека 13 лица од Скопје, вработени во Агенцијата за катастар на недвижности сториле кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување по чл.353 од Кривичниот законик. Пријавените во временскиот период од 01.01.2013 година до 16.03.2016 година, во својство на катастарски службеници – … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје предложи мерки на претпазливост за 13 лица вработени во Агенцијата за катастар на недвижности

Одобрен притвор за осомничениот за убиството во кумановско Доброшане

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово, ценејќи дека има основи, до судијата на претходна постапка поднесе Предлог за определување мерка – Притвор за осомниченото лице што вчера беше задржано во Полициската станица во Куманово. Во исто време наредено е психијатриско вештачење на осомничениот, како и вештачење на материјалните докази пронајдени при претресот … ПовеќеОдобрен притвор за осомничениот за убиството во кумановско Доброшане

Основното јавно обвинителство – Куманово ги истражува причините за смртта на едно лице пронајдено во бунар

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово изврши увид на место во близина на црквата „Света Мина“ во село Добрoшане, каде во бунар кој се наоѓа во борова шума е пронајдено безживотно тело. Во координација со Министерството за внатрешни работи, нуркачи го извадиле телото на кое што била видлива прострелна рана на десната … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Куманово ги истражува причините за смртта на едно лице пронајдено во бунар

Притвор за гостиварецот осомничен за убиство во Гостивар

По предлог на надлежен јавен обвинител, судија на претходна постапка определи мерка Притвор во траење од 30 дена за лицето кое само се пријави во полициска станица како учесник во завчерашното пукање во Гостивар кога животот го загуби 26-годишен гостиварец. Основното јавно обвинителство – Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лицето за сторено … ПовеќеПритвор за гостиварецот осомничен за убиство во Гостивар

Основното јавно обвинителство – Гостивар го истражува вчерашниот настан во кој едно лице го загуби животот

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар издаде Наредба за спроведување на истрага за синоќешното пукање во Гостивар кога животот го загуби дваесет и шест годишен гостиварец. За расветлување на кривично правниот настан во текот на денешниот ден издадени се низа наредби за вештачење на подигнатите материјални траги и предмети, огненото оружје и … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Гостивар го истражува вчерашниот настан во кој едно лице го загуби животот

Притвор за лицето кое се обиде да прегази тричлено семејство во Куманово

По предлог на надлежен јавен обвинител од Основното обвинителство – Куманово, судијата на претходна постапка од Основниот суд – Куманово, одреди мерка Притвор во траење од 30 дена за едно лице против кое е донесена Наредба за спроведување на истражна постапка поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело Убиство во обид. Имено, лицето се … ПовеќеПритвор за лицето кое се обиде да прегази тричлено семејство во Куманово