Соопштенија

Основното јавно обвинителство – Куманово спроведува истражна постапка против државјанин на Република Албанија

По поднесената кривична пријава од страна на Министерството за финансии – Царинска управа, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово оформи предмет и донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против албански државјанин. На лицето му се става на товар дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Куманово спроведува истражна постапка против државјанин на Република Албанија

Основното јавно обвинителство – Скопје започна истражна постапка против вешто лице

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно вешто лице со Лиценца за вршење на вештачења од областа на финансиското работење. На лицето му се става на товар дека сторило кривично дело – Примање поткуп од чл. 357 од Кривичниот законик. Вештото лице побарало и … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје започна истражна постапка против вешто лице

Започната истражна постапка против царински службеник

Основното јавно обвинителство – Скопје во соработка со СВР Скопје – Одделение за економски криминал започна истражна постапка против едно лице, вработено на неопределено време како цариник во царинската испостава „Блаце“. Осомничениот се товари дека на 08.10.2016 година во 06:50 часот на царинската испостава „Блаце“ побарал подарок од едно оштетено лице за да не изврши … ПовеќеЗапочната истражна постапка против царински службеник

Притвор за четири лица осомничени за обид за грабеж на бензинска пумпа во Гостивар

Основното јавно обвинителство – Гостивар донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против три лица од Гостивар и едно од Тетово, осомничени за сторено кривично дело Разбојништво од чл.237 ст.4 во врска со ст.1 во врска со чл.19 од Кривичниот законик. Осомничените се товарат дека со употреба на сила и закана дека непосредно ќе нападнат … ПовеќеПритвор за четири лица осомничени за обид за грабеж на бензинска пумпа во Гостивар

Жител на крушевско Алданци осомничен за братоубиство

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Прилеп до судија на претходна постапка поднесе барање за определување на мерка притвор за едно лице од с. Алданци, Крушево, за кое постои основано сомнение дека сторил кривични дела – Убиство и Убиство во обид. Осомничениот се товари дека со умисла на свиреп начин го лишил од живот … ПовеќеЖител на крушевско Алданци осомничен за братоубиство

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт против шест лица обвинети во предметот познат во јавноста како „Еразмус"

По сеопфатно спроведената истражна постапка и прибрани докази во предметот, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе Обвинителен акт против шест лица осомничени во предметот „Еразмус“. Обвинителството ги товари обвинетите врз основа на докази што го потврдуваат основаното сомневање … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт против шест лица обвинети во предметот познат во јавноста како „Еразмус"

Соопштение

Основното јавно обвинителство – Скопје, по обезбедена наредба од судија на претходна постапка од надлежниот суд, преку припадници на МВР вршеше претреси на повеќе локации, вклучувајќи и еден Универзитет, а со цел прибирање на релевантна документација, податоци и други предмети, кои ќе се користат како докази во кривична постапка. Имено, до Државниот просветен инспекторат беа … ПовеќеСоопштение

Средба на Јавниот обвинител на Република Македонија со шефот на Делегацијата на ЕУ во Скопје

Јавниот обвинител на Република Македонија, г-динот Марко Зврлевски попладнево оствари средба со шефот на Делегацијата на Европската унија во земјава, амбасадорот Самуел Жбогар. На средбата од протоколарен карактер се разговараше за поставеноста и функционирањето на Јавното обвинителство, како орган надлежен за спречување и борба против криминалот.

Билатерална средба меѓу главните обвинители на Македонија и Албанија

14393332_1253400488023545_469395113_o
Јавниот обвинител на Република Македонија г. Марко Зврлевски денеска во Тирана оствари средба со Главниот обвинител на Албанија г. Адриатик Лала, на која стана збор за проширување на натамошната соработка, имајќи ги предвид предизвиците со кои се соочуваат обвинителствата во борбата против организираниот криминал и корупцијата.

ПовеќеБилатерална средба меѓу главните обвинители на Македонија и Албанија

Основното јавно обвинителство – Куманово изврши увид на лице место за лицето најдено со прострелна рана во Куманово

Утринава на булевар „Октомвриска Револуција“ во Куманово, во една од станбените згради пронајдено е тело на маж со прострелна рана во главата. Веднаш на лице место е излезен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово кој раководи со увидот вршен од страна на екипи на СВР и обдуценти. Дадени се потребни наредби со цел … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Куманово изврши увид на лице место за лицето најдено со прострелна рана во Куманово

Поднесено обвинение против мајката која го малтретираше 18 месечното дете

По завршување на истражната постапка и прибирање на доказите во предметот, Oсновното јавно обвинителство – Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело – Запуштање и малтретирање на малолетно лице, од член 201 став 1 од Кривичниот законик. Мајката се товари дека на ден 31 август годинава физички го малтретирала своето … ПовеќеПоднесено обвинение против мајката која го малтретираше 18 месечното дете

Реакција

Почитувани, Јавното обвинителство на Република Македонија ја известува јавноста дека во текстот под наслов „ СЈО и хистеријата во народното собрание“ на авторот г-ѓа Јасна Котеска, теоретичарка и универзитетски професор, објавен на страницата на Дојче Веле на 24.09.2016 година   ( http://dw.com/p/1K7YO), а преземен и од други медиуми, пишува: „ Најнапред: правните факти. Според правниците, … ПовеќеРеакција

Основното јавно обвинителство Битола изврши увид на лице место за железничката несреќа во која загина едно лице

Утринава се случи несреќа на железничката пруга Битола – Скопје, кога патнички  воз удри во такси возило управувано од битолчанец (56). Од силината на ударот, такси возилото било влечено тристотини метри по шините, при што возачот го загубил животот. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола изврши увид на лице место. Издадени се наредби за … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Битола изврши увид на лице место за железничката несреќа во која загина едно лице

Основното јавно обвинителство – Гостивар го заврши подигнувањето на коските од пештерата „Череп“

Основното јавно обвинителство – Гостивар, кое раководеше со стручен тим составен од археолози, антрополози и спелеолози, денеска ги подигна сите човечки остатоци од пештерата помеѓу селата Тајмиште и Бачишта (кичевско), над Бачишка река. Од оваа пештера позната под името „Череп“, во првото собирање на почетокот на септември, беа подигнати околу 19, а денеска во продолжението … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Гостивар го заврши подигнувањето на коските од пештерата „Череп“

Јавниот обвинител на Република Македонија беше домаќин на Генералниот обвинител за меѓународна соработка на Кралството Холандија

Денеска, Јавниот обвинител на Република Македонија г. Марко Зврлевски оствари средба со Генералниот обвинител на Кралството Холандија кој го води Секторот за меѓународна, европска и соработка со Карибите, г. Алберт ван ден Керк и со г-ѓа Корнели Бакер, јавен обвинител.   Целта на посетата беше зајакнување на соработката помеѓу јавните обвинителства на Република Македонија и … ПовеќеЈавниот обвинител на Република Македонија беше домаќин на Генералниот обвинител за меѓународна соработка на Кралството Холандија

Основното јавно обвинителство Битола изврши увид за сообраќајната несреќа во која животот го загуби едно лице

Утринава во Битола се случи тешка сообраќајна несреќа, кога возило Фолксваген Пасат удри во дрво. Од силината на ударот на лице место животот го загуби совозачот, 44 годишна сопруга на возачот на автомобилот. Возачот, 49 годишен жител на Крани, преспанско со тешки повреди е пренесен во болница за добивање на медицинска помош. Јавен обвинител заедно … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Битола изврши увид за сообраќајната несреќа во која животот го загуби едно лице

Основното јавно обвинителство – Гостивар поведе постапка против едно лице за пуштање во промет на наркотична дрога

Во населбата Млаки, Гостивар на 17 септември затекнат е осомничениот кој вршел продажба на наркотична дрога марихуана. При обидот лицето да се пресретне и претресе истото побегнало. Во полициска акција по половина час е лишен од слобода осомничениот, дваесет и осум годишен државјанин на Република Албанија со место на живеење во Добри Дол. По наредба … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Гостивар поведе постапка против едно лице за пуштање во промет на наркотична дрога

Основното јавно обвинителство – Куманово достави Предлог за задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа на осомничениот

Основното јавно обвинителство – Куманово го доби вештачењето за состојбата во која се наоѓал и се наоѓа осомничениот за убиството на полицискиот службеник,што по Наредба на надлежен јавен обвинител ги подготви ЈЗУ Психијатриска болница – Скопје. Согледувајќи ги наодите и мислењето кои укажуваат на непресметливост на лицето, јавниот обвинител до Основниот суд – Куманово достави … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Куманово достави Предлог за задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа на осомничениот

Предлог за забрана за превземање на определени работни активности кои се поврзани со кривичното дело​ за обвинетите во предметот „ Еразмус“​

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, до Основниот суд Скопје 1 – Скопје достави нов Предлог за определување на мерка на претпазливост против шест лица обвинети во предметот познат во јавноста како „Еразмус”. Со цел да превенира состојби што можат да го попречат нормалното водење на кривичната … ПовеќеПредлог за забрана за превземање на определени работни активности кои се поврзани со кривичното дело​ за обвинетите во предметот „ Еразмус“​

Остатоците од урнатиот авион се подигаат и пренесуваат за натамошно вештачење

Во тек на вчерашниот ден заврши снимањето со дрон на местото каде се случи авионската несреќа во близина на с. Кожле,  скопско. Во вечерните часови се изготвени  снимките и предадени на натамошно постапување во Основното јавно обвинителство Скопје. Снимките во корелација со останатиот прибран доказен материјал ќе бидат предмет на анализа на Јавните обвинители и … ПовеќеОстатоците од урнатиот авион се подигаат и пренесуваат за натамошно вештачење