Соопштенија

Основното јавно обвинителство Кочани ги истражува причините за смртта на пронајденото машко лице

Утринава во подрумски простории на зградата во која што живеел во Кочани е пронајдено починато машко лице на возраст од 26 години. Веднаш по добивањето на информацијата, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Кочани изврши увид заедно со увидна екипа од МВР. Со оглед на тоа што на телото беа најдени видливи траги на насилство, … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Кочани ги истражува причините за смртта на пронајденото машко лице

СООПШТЕНИЕ

По повод објавените натписи, како и заради потреба од објективно информирање и избегнување на шпекулации, Основното јавно обвинителство – Скопје ја известува јавноста дека во врска со изборни нерегуларности има отворено постапка уште во 2016 година. Основното јавно обвинителство – Скопје во работењето постапува неселективно и неповрзано со преземени дејствија на други органи, ја води постапката без … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

Основното јавно обвинителство Прилеп ги утврдува причините за сообраќајната несреќа во која животот го загуби едно лице

На ден 07.02.2017 година околу 17,00 часот на регионалниот пат Битола-Прилеп кај 112 км се случи сообраќајна незгода помеѓу ПМВ марка „Фолксваген Пасат“ управувано од лице, жител на с.Трн-Битола, на возраст од 31 година, и ПМВ марка „Опел Вектра“ управувано од жител на Прилеп, на возраст од 58 години. На лице место починала сопатничка во … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Прилеп ги утврдува причините за сообраќајната несреќа во која животот го загуби едно лице

Основното јавно обвинителство – Прилеп го истражува убиството во с.Свето Митрани, крушевско

Денеска околу 8,25 во с.Свето Митрани-Крушево случено е убиство на 44 годишен жител на селото. Телото на убиениот е пронајдено во продавница со две прострелни рани во пределот на градниот кош. Настанот е пријавен во МВР ПС Крушево, за истиот е известен дежурниот јавен обвинител кој изврши увид на местото на настанот заедно со увидна … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Прилеп го истражува убиството во с.Свето Митрани, крушевско

Основното јавно обвинителство – Битола ја истражува причината за смртта на бездомното лице

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Битола заедно со екипа од МВР, изврши увид во руинирана куќа во Битола каде е најдено починато машко лице. Настанот е пријавен од страна на друг бездомник, кој заедно со сега починатиот престојувал во објектот. При увидот на лице место, преземени се потребните дејствија во насока на расветлување … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Битола ја истражува причината за смртта на бездомното лице

Основното јавно обвинителство Куманово го истражува опожарувањето на автомобил

Настанот  се случил на 28 декември, кога осомничениот со намера, употребувајќи запалива материја, опожарил возило Голф 6, сопственост на жител на Куманово.  Според првичните сознанија, причина за стореното дело биле влошени меѓучовечки односи кои траеле неколку години, а започнале кога осомниченото лице било студент на факултет каде сопственикот на возилото е професор. Од пожарот со … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Куманово го истражува опожарувањето на автомобил

Основното јавно обвинителство – Куманово​ поднесе Обвинителен акт за убиството во кругот на Црквата „Св. Мина“

Основното јавно обвинителство -Куманово поднесе Обвинителен акт против лицето Д.Д. за сторено кривично дело – Убиство од чл. 123 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари дека на 26 јуни годинава со умисла го лишил од живот сега починатиот Б.И. Настанот се случил кога по посета на ноќен клуб, обвинетиот и жртвата се упатиле кон кумановската … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Куманово​ поднесе Обвинителен акт за убиството во кругот на Црквата „Св. Мина“

Основното јавно обвинителство – Куманово поднесе обвиненија за инцидентот кај Здравствен дом

Основното јавно обвинителство – Куманово поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело – Убиство согласно член 123 од Кривичниот законик. Осомничениот Б.И. се товари дека прегазил четиригодишно дете во близина на Здравствениот дом во Куманово, во инцидентот што се случи на 25 јуни годинава. За истиот настан против три други лица е … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Куманово поднесе обвиненија за инцидентот кај Здравствен дом

Основното јавно обвинителство Прилеп ја истражува сообраќајната несреќа во која загина пешак

На 21.12.2016 година околу 16,00 часот се случи сообраќајна несреќа во Прилеп, во која патничко моторно возило марка „Голф“ управувано од педесет и седумгодишен жител на Прилеп удри во пешак на возраст од 61 година.  По несреќата пешакот итно е префрлен во болницата во Прилеп, каде по кратко време починал. Извршен е увид на местото … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Прилеп ја истражува сообраќајната несреќа во која загина пешак

Соопштение

Јавното обвинителство на Република Македонија ја известува јавноста дека активно постапува по сите предмети поврзани со изборни нерегуларности кои беа оформени во предизборниот период и на денот на изборите. Во таа насока, Основното јавно обвинителство – Гостивар по допрен глас оформи предмет и за наводите изнесени на вчерашната седница на Државната изборна комисија за гласањето … ПовеќеСоопштение

СООПШТЕНИЕ

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја информира јавноста дека на 13.12.2016 година во рамки на предистражна постапка што се води во ова обвинителство, извршен е претрес на дом на лицето С.В. во Куманово. Наредбата за претрес на дом е издадена од страна на Судија на претходна постапка од Одделението за … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

Основното јавно обвинителство Кичево изврши увид за сообраќајната несреќа во која има една жртва

Денеска, во 14.25 минути случена е сообраќајна несреќа на магистралниот пат Кичево –Гостивар, кај село Колари. Патничко моторно возило Мерцедес  со охридски регистарски таблички излегувало од локалниот пат кој води во с. Колари при што во него удрило патничко моторно возило  Ауди со кичевски регистарски таблички. При несреќата возачот на Мерцедесот, жител на с.Колари, се … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Кичево изврши увид за сообраќајната несреќа во која има една жртва

Основното јавно обвинителство – Струмица изврши увид на местото на инцидентот во кој беше употребено службено оружје

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Струмица, по добиено известување дека од овластени службени лица од СВР – Струмица при преземање на службени дејствија е употребено службено оружје на улица „Бетовенова“, изврши увид на лице место. Притоа на местото беа пронајдени три чаури кои потекнуваат од огнено оружје со кое бил задолжен инспектор … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Струмица изврши увид на местото на инцидентот во кој беше употребено службено оружје

Основното јавно обвинителство Велес го расветлува вчерашното убиство

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес изврши увид на лице место за вчерашното убиство кај местото Којник во Велес. Настанот се случил околу 14.00  часот, кога во куќата на сега починатиот дошол осомничениот и веднаш почнал да пука. При тоа испукал неколку проектили и смртно го ранил починатиот. Во обид да избега на сторителот, … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Велес го расветлува вчерашното убиство

Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинителен акт за полов напад врз дете

Денеска , Основното јавно обвинителство – Скопје до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице. На обвинетиот му се става на товар дека сторил кривично дело – Полов напад на дете што не наполнило 14 години од чл. 188 ст.1 од Кривичниот законик. Настанот се случи на 22 јули годинава … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинителен акт за полов напад врз дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово изврши увид на местото на несреќата кај с. Петралица

Синоќа околу 20.10 часот на магистралниот пат Крива Паланка – Куманово кај с. Петралица се случи сообраќајна несреќа во која животот го загуби педесет и три годишен жител на с. Гиновци. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово излезе на увид на лице место. Издадени се наредби за обдукција, за земање на крв и … ПовеќеЈавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово изврши увид на местото на несреќата кај с. Петралица

СООПШТЕНИЕ за досега оформени предмети поврзани со изборни нерегуларности

Јавното обвинителство на Република Македонија ги  следи случувањата и објавите во врска со организирањето и спроведувањето на изборите на 11 декември 2016 година. Во таа насока, формирана е Комисија за следење на изборните нерегуларности со задача да постапува во сите настани каде постојат индиции за сторени кривични дела поврзани со изборите. За сите настани  за … ПовеќеСООПШТЕНИЕ за досега оформени предмети поврзани со изборни нерегуларности

Основното јавно обвинителство – Велес поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Измама

Основното јавно обвинителство во Велес спроведе истрага и до Основен суд – Велес поднесе Обвинителен предлог за кривично дело – Измама од чл.247 од Кривичниот законик, против Д.Н.К. вработена во Министерството за култура на РМ, која во текот на постапката пред обвинителот себе си се претставувала како портпарол во Кабинетот на заменикот министер за култура. Обвинетата … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Велес поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Измама

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отфрли кривична пријава против Претседател на Основен суд

Постапувајќи по поднесената кривична пријава против Претседател на Основен суд со која се товари дека сторил кривично дело – Примање награда за противзаконито влијание по чл. 359 ст.3 в.в со ст.2 од Кривичниот законик, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција веднаш оформи предмет и во текот на постапката прибави докази поврзани … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отфрли кривична пријава против Претседател на Основен суд

Се расветлува сообраќајната несреќа кај с. Колари

На 21 ноември во вечерните часови , на магистралниот пат Гостивар – Кичево, кај с. Колари се случи сообраќајна несреќа во која на лице место животот го загуби лицето С.А од Скопје, роден 1976 година. Во него удрило моторно возило – комбе со скопски регистарски таблички управувано од педесет и две годишен скопјанец. Според првичните … ПовеќеСе расветлува сообраќајната несреќа кај с. Колари