Откриен хероин во домот на битолчанец, поведена истрага

Откриен хероин во домот на битолчанец, поведена истрага

Основното јавно обвинителство Битола поведе истражна потстапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При претрес во домот на осомничениот 26-годишник, на улицата „Ванче Јаневски“ во Битола, биле пронајдени 19 пакувања со вкупно 4,82 грама … ПовеќеОткриен хероин во домот на битолчанец, поведена истрага

Истрага за полов напад врз дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 71-годишник на 25 септември, во својот дом во Битола, извршил други … ПовеќеИстрага за полов напад врз дете

OJO Битола со постапка за загрозување на сигурноста при семејно насилство

Постапувајќи по поднесена кривична пријава, Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Загрозување на сигурноста од член 144 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот ја загрозил сигурноста на неговата поранешна сопруга, непочитувајќи го решението на Основен суд Битола со кое му била изречена забрана да … ПовеќеOJO Битола со постапка за загрозување на сигурноста при семејно насилство

Истрага за илегално одгледување канабис во демирхисарско

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 43-годишен жител на селото Вардино, општина Демир Хисар, во дворното место зад неговата куќа засадил 32 стебла … ПовеќеИстрага за илегално одгледување канабис во демирхисарско

Кражба на злато и вредни предмети од златарница во Битола, еден осомничен

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 31-годишен битолчанец, осомничен дека сторил кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 2 во врска со став 1 точка 3 од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека на 29 јуни тој влегол во златарница на булеварот „1 Мај“ во Битола и започнал … ПовеќеКражба на злато и вредни предмети од златарница во Битола, еден осомничен

Предложен притвор за дилер од Битола

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за продолжено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот 33-годишник, во текот на мај и јуни … ПовеќеПредложен притвор за дилер од Битола

Обвинение против двајца битолски гинеколози за тешки дела против здравјето

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен предлог против две лица за кривично дело – Тешки дела против здравјето на луѓето од член 217 став 4 во врска со член 207 став 1 и 3 од Кривичниот законик. Обвинетите, како лекари – специјалисти по гинекологија и акушерство вработени во … ПовеќеОбвинение против двајца битолски гинеколози за тешки дела против здравјето

Поведена постапка за предизвикување општа опасност со палењето на бугарскиот културен центар во Битола

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека пријавениот 34-годишник на 4 јуни, во раните утрински часови, со пожар предизвикал значителна опасност по имотот од големи размери. Тој истурил бензин врз влезната врата од Културниот … ПовеќеПоведена постапка за предизвикување општа опасност со палењето на бугарскиот културен центар во Битола

ОЈО Битола поведе истрага за препродажба на марихуана

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 20-годишен битолчанец, осомничен дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот набавил наркотична дрога – марихуана од лице од Кичево за износ од 10.000 денари, па … ПовеќеОЈО Битола поведе истрага за препродажба на марихуана

Увид на опожарениот културен центар во Битола, издадени наредби за откривање на сторителите

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола, заедно со екипи на СВР Битола, утрово извршија увид на лице место на опожарен објект – центар за култура „Ванчо Михајлов“. Првичните наоди од увидот упатуваат дека е опожарен влезниот дел од објектот. Подигнати се траги од лице место за кои јавниот обвинител издаде наредба за вештачење. … ПовеќеУвид на опожарениот културен центар во Битола, издадени наредби за откривање на сторителите

Двајца битолчани осомничени за напад врз полицајци на кошаркарски натпревар

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против две лица, од кои за едниот постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик, додека другиот сторил кривично дело – Напад врз службено лице при вршење … ПовеќеДвајца битолчани осомничени за напад врз полицајци на кошаркарски натпревар

Истрага против дилер на дрога од Битола, марихуаната ја криел во бебешка количка

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При претрес во домот на осомничениот на 8 април, во стан на … ПовеќеИстрага против дилер на дрога од Битола, марихуаната ја криел во бебешка количка

Поведена истрага за недозволена трговија со марихуана во Ресен

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против жител на селото Селце, осомничен дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 22 март во Ресен осомничениот … ПовеќеПоведена истрага за недозволена трговија со марихуана во Ресен

Поведена постапка за серија кражби во Битола

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице од Ресен за кое постои основано сомнение дека сторил продолжено кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 во врска со член 45 став 1 од Кривичниот законик. Преку временски поврзани дејствија во периодот од 01.03.2022 година до 06.03.2022 година, во вкупно … ПовеќеПоведена постапка за серија кражби во Битола

Притвор и истрага против дилер од Битола

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 35-годишен битолчанец за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, во дворното место на куќа во која никој не живеел, а … ПовеќеПритвор и истрага против дилер од Битола

Двајца осомничени за тешка кражба во Битола

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица осомничени дека сториле кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 2 во врста со став 1 точка 1 и во врска со член 22 (соизвршителство) од Кривичниот законик. На точно неутврден датум во периодот меѓу 23.02.2020 година и 12.07.2021 година, … ПовеќеДвајца осомничени за тешка кражба во Битола

Истрага за убиство во Битола, побаран притвор за осомничениот

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Убиство од член 123 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 21 феавруари, со умисла го лишил од живот неговиот зет за ќерка. Според првичните сознанија, сега починатиот, вооружен со долг нож, … ПовеќеИстрага за убиство во Битола, побаран притвор за осомничениот

Двајца струмичани под истрага, пренесувале марихуана на патот Ресен-Битола

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица од Струмица, осомничени за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Двајцата соизвршители, на 8 февруари, од засега непознати лица, … ПовеќеДвајца струмичани под истрага, пренесувале марихуана на патот Ресен-Битола

Обвинителен акт за незаконски спроведувани јавни набавки во општина Битола во период од 2014 до 2017 година

Основното јавно обвинителство Битола до Основниот суд Битола достави Обвинителен акт со кој В.Т. поранешен градоначалник го товари дека истиот  во еден кривично правен настан како соизвршител, а во  повеќе други настани самиот сторил продолжено  кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Едновремено со обвинителниот акт се опфатени и поранешен … ПовеќеОбвинителен акт за незаконски спроведувани јавни набавки во општина Битола во период од 2014 до 2017 година

Притвор за осомничен за полов напад врз дете во Битола

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице на возраст од 72 години, осомничено дека сторило кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години согласно член 188 став 1 од Кривичниот законик. На 1 август, во неговиот дом во Битола, осомничениот извршил други полови дејствија врз девојче родено … ПовеќеПритвор за осомничен за полов напад врз дете во Битола