Двајца осомничени за разбојништво во кумановско

Двајца осомничени за разбојништво во кумановско

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава против две лица, на возраст од 41 и 34 години, донесе Наредба за спроведување истражна постапка поради основано сомнение дека двајцата соизвршители сториле кривично дело – Разбојништво од член 238 став 4 во врска став  од Кривичниот законик. На 21 септември, осомничените, затечени во кражба во … ПовеќеДвајца осомничени за разбојништво во кумановско

Кумановец осомничен за обид за убиство, неговиот син му помагал

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 74-годишен кумановец за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Убиство од член 123 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик, како и против неговиот 35-годишен син, осомничен за помагање при извршувањето на наведеното … ПовеќеКумановец осомничен за обид за убиство, неговиот син му помагал

Турски државјанин осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште во Скопје, кој е осомничен за кривично дело – Криумчарење од член 278 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 55-годишник бил корисник на старосна пензија во Република Турција, додека во … ПовеќеТурски државјанин осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Истрага за разбојништво во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица од скопско Студеничани за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Разбојништво предвидено во член 237 став 4 во врска со став 2 и став 1 од Кривичниот законик. Осомничените, двајца браќа на возраст од 25 и 18 години и … ПовеќеИстрага за разбојништво во Куманово

Кумановец осомничен за поседување марихуана и психотропни супстанции

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 22-годишен кумановец за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на три различни локации во Куманово, неовластено заради продажба држел … ПовеќеКумановец осомничен за поседување марихуана и психотропни супстанции

Притвор за дилер на дрога и амфетамин од Куманово

Против 46-годишен жител на Куманово, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка,  бидејќи утврди основано сомнение дека тој сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Во домот во кој живеел, на … ПовеќеПритвор за дилер на дрога и амфетамин од Куманово

Истрага за откриен хероин во автобус на Табановце, притвор за едно лице

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 31-годишен жител на скопското село Никиштане, осомничен за кривично дело –  Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 2 февруари, на излез од државата на граничниот премин Табановце, тој неовластено … ПовеќеИстрага за откриен хероин во автобус на Табановце, притвор за едно лице

Истрага за пронајдена марихуана во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 25-годишен жител на Слупчане за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 31 јануари, во својот автомобил, осомничениот неовластено заради продажба држел вкупно 31,67 грама наркотична … ПовеќеИстрага за пронајдена марихуана во Куманово

Обвинение за обид за тешка кражба од гроб во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе Обвинителен предлог против три лица кои се товарат дека како соизвршители се обиделе да извршат кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка1 во врска со член 19 и член 22 од Кривичниот законик. Двајца 30-годишници и едно лице на возраст од 32 години, сите од Куманово, … ПовеќеОбвинение за обид за тешка кражба од гроб во Куманово

Обвинение за поттикнување убиство на три лица во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе Обвинителен акт против 57 – годишен кумановец за сторено кривично дело Убиство од член 123 став 3 во врска со став 2 точка 4 во врска со член 23 став 2 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари дека  со умисла поттикнувал двајца оштетени да лишат од живот три лица. Поттикнувањето … ПовеќеОбвинение за поттикнување убиство на три лица во Куманово

Поведена постапка по пронајдена наркотична дрога

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување на истражна постапка и поднесе Предлог за определување на мерка притвор против 38 годишна кумановка, поради постоење на основано сомнение дeка го сторила кривичнoто делo – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 … ПовеќеПоведена постапка по пронајдена наркотична дрога

Продолжува постапката против лицата кои осквернавија гроб вршејќи тешка кражба во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово издаде повеќе наредби за вештачења на голем број подигнати докази при извршениот увид на Градските гробишта во Куманово, каде на 10.10.2021 година три лица се обиделе да одземат туѓи подвижни предмети од починато лице, со намера противправно да ги присвојат. По наредбите се постапува, а за лицата беше поведена постапка за … ПовеќеПродолжува постапката против лицата кои осквернавија гроб вршејќи тешка кражба во Куманово

Побаран притвор за лицето кое осквернави гроб вршејќи тешка кражба

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против лице на возраст од 30 години за сторено кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 во врска со член 19 од Кривичниот законик. Осомничениот, заедно и по претходен договор со уште две лица, на 10.10.2021 година, околу 1 часот по полноќ, на Градските … ПовеќеПобаран притвор за лицето кое осквернави гроб вршејќи тешка кражба

Притвор за примање поткуп

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против жителка на Куманово, на возраст од 51 година, поради постоење на основано сомневање дека сторила едно продолжено  кривичнo делo  – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 4 во врска  со став 2 во врска со став 1, а во врска со член 45 став … ПовеќеПритвор за примање поткуп

Притвор за авганистанци заради разбојништво

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против двајца авганистанци, на возраст од 31 и 25 години, поради постоење на основано сомнение дека го сториле кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 1 од Кривичниот законик. Осомничените на 13.09.2021 година, во место викано Чифлик, во атар на с. Табановце, со употреба на сила и сериозна … ПовеќеПритвор за авганистанци заради разбојништво

Увид во Табановце каде беа пронајдени починати маж и жена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово изврши увид во семејна куќа во селото Табановце каде утринава беа пронајдени телата на две починати лица – маж и жена на возраст од 43 и 36 години. Со цел утврдување на причините за смртта на двајцата сопружници јавниот обвинител издаде наредба за обдукција на телата на починатите, … ПовеќеУвид во Табановце каде беа пронајдени починати маж и жена

Поведена постапка за сообраќајната несреќа во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка за случена сообраќајна незгода на 28.07.2021 година, околу 13,00 часот, на бул.Трета Македонска Ударна Бригада во Куманово, во  која патничко моторно возило Форд Фиеста удри во пешаци при што едно лице го загуби животот, а две лица се со здобиени телесни повреди. За време на увидот на самото место, … ПовеќеПоведена постапка за сообраќајната несреќа во Куманово

Притвор заради разбојништво врз мигранти

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против лице на возраст од 21 година, државјанин на Пакистан поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска  со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 18.07.2021 година, околу пладне, во планинскиот предел на м.в „Под камен“, во атар на с. Лојане, општина Липково, … ПовеќеПритвор заради разбојништво врз мигранти

Поведена постапка за полов напад врз дете и дистрибуција на детска порнографија

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 39-годишен кумановец, поради постоење на основано сомнение дека ги сторил кривичните дела – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 во врска со член 45 став 1 и Производство и дистрибуција на детска порнографија од член 193-а … ПовеќеПоведена постапка за полов напад врз дете и дистрибуција на детска порнографија

Поведена постапка против двајца индијци и двајца пакистанци

Поради основано сомнение дека четири лица сториле по едно кривично дело Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1,  а еден од нив и кривично дело Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 од Кривичниот законик, Основното јавно обвинителство Куманово за нив донесе … ПовеќеПоведена постапка против двајца индијци и двајца пакистанци