Притвор за примање поткуп

Притвор за примање поткуп

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против жителка на Куманово, на возраст од 51 година, поради постоење на основано сомневање дека сторила едно продолжено  кривичнo делo  – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 4 во врска  со став 2 во врска со став 1, а во врска со член 45 став … ПовеќеПритвор за примање поткуп

Притвор за авганистанци заради разбојништво

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против двајца авганистанци, на возраст од 31 и 25 години, поради постоење на основано сомнение дека го сториле кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 1 од Кривичниот законик. Осомничените на 13.09.2021 година, во место викано Чифлик, во атар на с. Табановце, со употреба на сила и сериозна … ПовеќеПритвор за авганистанци заради разбојништво

Увид во Табановце каде беа пронајдени починати маж и жена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово изврши увид во семејна куќа во селото Табановце каде утринава беа пронајдени телата на две починати лица – маж и жена на возраст од 43 и 36 години. Со цел утврдување на причините за смртта на двајцата сопружници јавниот обвинител издаде наредба за обдукција на телата на починатите, … ПовеќеУвид во Табановце каде беа пронајдени починати маж и жена

Поведена постапка за сообраќајната несреќа во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка за случена сообраќајна незгода на 28.07.2021 година, околу 13,00 часот, на бул.Трета Македонска Ударна Бригада во Куманово, во  која патничко моторно возило Форд Фиеста удри во пешаци при што едно лице го загуби животот, а две лица се со здобиени телесни повреди. За време на увидот на самото место, … ПовеќеПоведена постапка за сообраќајната несреќа во Куманово

Притвор заради разбојништво врз мигранти

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против лице на возраст од 21 година, државјанин на Пакистан поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска  со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 18.07.2021 година, околу пладне, во планинскиот предел на м.в „Под камен“, во атар на с. Лојане, општина Липково, … ПовеќеПритвор заради разбојништво врз мигранти

Поведена постапка за полов напад врз дете и дистрибуција на детска порнографија

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 39-годишен кумановец, поради постоење на основано сомнение дека ги сторил кривичните дела – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 во врска со член 45 став 1 и Производство и дистрибуција на детска порнографија од член 193-а … ПовеќеПоведена постапка за полов напад врз дете и дистрибуција на детска порнографија

Поведена постапка против двајца индијци и двајца пакистанци

Поради основано сомнение дека четири лица сториле по едно кривично дело Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1,  а еден од нив и кривично дело Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 од Кривичниот законик, Основното јавно обвинителство Куманово за нив донесе … ПовеќеПоведена постапка против двајца индијци и двајца пакистанци

Поведена постапка за дилерка на дрога

Кумановското обвинителство поведе постапка против 37-годишна жителка на Куманово, поради постоење на основано сомнение дека го сторила кривичното дело – Неовлстено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес во домот на осомничената на 4 мај 2021 година, овластените службени … ПовеќеПоведена постапка за дилерка на дрога

Кумановец осомничен за разбојничка кражба и напад врз полициски службеници

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека ги сторило кривичните дела – Разбојничка кражба по член 238 став 1 и Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со со став 1 од Кривичниот законик. … ПовеќеКумановец осомничен за разбојничка кражба и напад врз полициски службеници

Притвор за шверц на дрога на граничниот премин Деве Баир

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 7 март, при излез од државава на граничниот премин Деве … ПовеќеПритвор за шверц на дрога на граничниот премин Деве Баир

Уважена е жалбата на обвинителството за одлагање на почеток на издржување казна затвор

Основниот суд Куманово ја уважи жалбата на кумановското обвинителство изјавена против решение на судија за извршување на кривични санкции донесено на 19 февруари 2021 година, со кое на осудениот Б.И. од Куманово му се одобри барањето за одлагање на почетокот за извршување на казната затвор. Имено, обвинителството незадоволно од донесеното решение, поднесе Жалба на 22 … ПовеќеУважена е жалбата на обвинителството за одлагање на почеток на издржување казна затвор

Побаран притвор за таксист кој превезувал дрога

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против скопјанец на возраст од 52 години, вработен во такси компанија, поради основано сомнение да сторил едно кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Едновремено јавниот обвинител поднесе Предлог за определување на … ПовеќеПобаран притвор за таксист кој превезувал дрога

Кумановец под истрага за недозволена трговија со кокаин

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 22 октомври, осомничениот 28-годишен кумановец, движејќи се во близина на влезот … ПовеќеКумановец под истрага за недозволена трговија со кокаин

Скопјанец под истрага за недозволена трговија со хашиш во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно 45- годишно лице од Скопје, за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 1 септември, на локалниот пат село … ПовеќеСкопјанец под истрага за недозволена трговија со хашиш во Куманово

Побаран притвор заради обид за силување на 76-годишна кумановка

Кумановското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против кумановец, на возраст од 38 години, поради постоење на основано сомнение дека го сторил кривичното дело– Силување од член 186 став 1 во врска со член 19 од Кривичниот Законик. Кривично правниот настан се случил на 27.08.2020 година, околу 12,00 часот во Куманово, кога осомничениот со … ПовеќеПобаран притвор заради обид за силување на 76-годишна кумановка

Притвор за кумановец заради дрога

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против 34-годишен кумановец за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот Законик. Осомничениот на 27.08.2020 година, во Куманово, неовластено заради продажба пренесувал наркотична дрога- марихуана. Тој прeвезувајќи се во возило марка „Фолксваген … ПовеќеПритвор за кумановец заради дрога

Кумановското обвинителство поведе постапка за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Куманово донесе наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишен кумановец поради постоење основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот од јануари до август 2020 година, неовластено заради продажба држел … ПовеќеКумановското обвинителство поведе постапка за дилер на дрога

Кумановското обвинителство ја отфрли кривичната пријава против градоначалникот и раководителот на ЦУК

По сеопфатно проучување на наводите во кривичната пријава поднесена од СВР-Куманово против градоначалникот на Куманово и раководителот на Центарот за управување со кризи од Куманово, а за сторено кривично дело- Непостапување според здравствените прописи од член 206 став 1 од Кривичниот законик, Основното јавно обвинителство Куманово донесе Решение за отфрлање на кривичната пријава поради тоа … ПовеќеКумановското обвинителство ја отфрли кривичната пријава против градоначалникот и раководителот на ЦУК

Парична казна за четворица од Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе предлози за издавање казнени налози против четири лица, обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.  За стореното кривично дело, јавен обвинител на Основниот суд во Куманово му предложи да изрече парична казна за обвинетите во висина … ПовеќеПарична казна за четворица од Куманово

Парична казна за тројца кумановци

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица, обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Тројцата се движеле пеш или со возило во Куманово, за време додека во сила бил полицискиот час односно на сила биле … ПовеќеПарична казна за тројца кумановци