Побаран притвор за осомничен од Охрид во чиј дом е пронајдена дрога

Побаран притвор за осомничен од Охрид во чиј дом е пронајдена дрога

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека извршило кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 од Кривичниот законик. Покрај донесената Наредба за спроведување на истражна постапка, надлежен јавен обвинител до судија на претходна постапка од Основниот суд Охрид … ПовеќеПобаран притвор за осомничен од Охрид во чиј дом е пронајдена дрога

Основното јавно обвинителство Охрид побара притвор за лицето кое нападна вработени во охридската противпожарна служба

Четириесетгодишен вработен во охридската противпожарна служба утринава нападнал повеќе негови колеги и е осомничен дека извршил неколку кривични дела. Откако влегол во простории на Територијалната противпожарна единица во Охрид, тој со дрвен стап нападнал негов колега, удирајќи го во пределот на главата. Притоа на оштетениот му нанел тешки телесни повреди од животно загрозувачка природа. Продолжувајќи … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Охрид побара притвор за лицето кое нападна вработени во охридската противпожарна служба