Извршен увид на местото каде во сообраќајна несреќа животот го загубија две лица

Извршен увид на местото каде во сообраќајна несреќа животот го загубија две лица

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола заедно со увидна екипа од СВР Битола и ОВР Ресен и со вештак од областа на сообраќајот изврши увид на самото место каде вчера околу 13:40 часот се случи сообраќајна несреќа во која животот го загубија две лица. На магистралниот пат А-3 Битола Ресен поточно на м.в. Долна … ПовеќеИзвршен увид на местото каде во сообраќајна несреќа животот го загубија две лица

Поведена истрага против турски државјанин кој пренесувал хашиш во автомобилот

Основното јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, турски државјанин, за кој постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 25 октомври, во возилото Цитроен кое го управувал, … ПовеќеПоведена истрага против турски државјанин кој пренесувал хашиш во автомобилот

Обвинение за насилството во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид денеска до Основниот суд Охрид поднесе Обвинителен предлог против две лица, браќа на возраст од 45 и 48 години, за кои постои основано сомнение дека како соизвршители го сториле кривичното дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите на 18 август 2020 … ПовеќеОбвинение за насилството во Охрид

Притвор за насилникот од автокампот Градиште

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка и поднесе Предлог за определување на мерката притвор за 32-годишниот скопјанец, кој на 10 јули 2020 година  во Охрид, во автокампотот Градиште извршил грубо насилство  врз три лица. Осомничениот извршил напад над оштетените со нож и дрвена палка со кои им нанел телесни повреди, а во исто време кај … ПовеќеПритвор за насилникот од автокампот Градиште

Притвор за осомничените кои лишија од слобода државјанка на Италија

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка против две лица, на возраст од 19 и 20 години, за кои постои основано сомнение дека го сториле кривичното дело – Противправно лишување од слобода од член 140 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Двајцата соизвршители, кривичното дело го сториле на 3 јули 2020 година, … ПовеќеПритвор за осомничените кои лишија од слобода државјанка на Италија

Парична казна за лице кое не ја почитувало задолжителната домашна изолација во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице, 45 – годишна охриѓанка, која не постапила според донесено Решение од Државниот санитарен и здравствен инспекторат, со кое и  била определена задолжителна домашна изолација  со датум на започнување од 15 мај 2020 година. При проверка од надлежните органи, на 17 мај, обвинетата … ПовеќеПарична казна за лице кое не ја почитувало задолжителната домашна изолација во Охрид

Парични казни за прекршувачи на полицискиот час во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе предлози за издавање казнени налози против седум лица заради кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија според  член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите се товарат дека за време на полицискиот час се движеле низ Охрид и со тоа не ја почитувале Одлуката за забрана … ПовеќеПарични казни за прекршувачи на полицискиот час во Охрид

Постапки за непочитување на полицискиот час во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид денеска до Основниот суд во Охрид поднесе предлози за издавање казнен налог за две лица кои непочитувајќи го полицискиот час сториле кривично дело од член 206 став 1 од Кривичниот законик – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Двајцата обвинети биле затекнати од страна на полициските службеници како се … ПовеќеПостапки за непочитување на полицискиот час во Охрид

Побарани казни за двајца непочитувачи на здравствените прописи во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против 43-годишен жител на Скопје со престојувалиште во Охрид заради продолжено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Обвинетиот на 13 март на граничниот премин Табановце допатувал од … ПовеќеПобарани казни за двајца непочитувачи на здравствените прописи во Охрид

Постапка за прекршување на полицискиот час во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице заради кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија според  член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари дека вечерта на 26 спроти 27 март, за време на полицискиот час, се движел низ Охрид и со тоа … ПовеќеПостапка за прекршување на полицискиот час во Охрид

Казнен налог за охриѓанка за непочитување на самоизолација

Основното јавно обвинителство – Охрид, до надлежниот суд во Охрид, достави предлог за издавање казнен налог против едно лице за сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, предвидено и казниво во чл. 206 ст. 1 од Кривичен законик. Обвинетата на 18 март, допатувала од Швајцарија-земја со високо ниво на ризик. Иако, … ПовеќеКазнен налог за охриѓанка за непочитување на самоизолација

Обвинителството ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Основното јавно обвинителство Охрид по информациите во јавноста, отвори предмет по допрен глас за смртта на лице од Струга, жена на возраст од 66 години на која и било дијагностицирано присуство на вирусот  COVID 19. Според првичните информации, поради нагло влошената здравствена состојба кај сега починатата пациентка, матичниот лекар  препорачал хоспитализација на Инфективното одделение во … ПовеќеОбвинителството ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Охриѓанец не го почитувал задолжителниот здравствен надзор и должноста за самоизолација

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. На обвинетиот на 19 март му била издадено решение од Министерството за … ПовеќеОхриѓанец не го почитувал задолжителниот здравствен надзор и должноста за самоизолација

Предлог за издавање на казнен налог во Охрид

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Охрид постапувајќи по поднесената кривична пријава денеска до Основниот суд во Охрид достави Предлог за издавање на казнен налог за македонска државјанка со живеалиште во Р.Швајцарија. Обвинетата сторила кривично дело „Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“ предвидено и казниво по член 206 став 1 од Кривичниот законик. … ПовеќеПредлог за издавање на казнен налог во Охрид

Поведена постапка за фалсификување исправи

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка против седум лица за сторено кривично дело Фалсификување исправа од член 378 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничените турски државјани, кои се роднински поврзани, вчера на аеродромот во Охрид при презентирање на патните исправи за летот Охрид – Лутон користеле фалсификувани израелски пасоши. Со осомничените … ПовеќеПоведена постапка за фалсификување исправи

Поведена постапка против три лица за трговија со дрога

Основното  јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица поради постоење на основано сомнение дека го сториле кривичното дело – Недозволено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Осомничените на 7 јануари , околу … ПовеќеПоведена постапка против три лица за трговија со дрога

Поведена постапка за две лица кај кои беше пронајдена дрога

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување истражна постапка за две лица поради постоење на основано сомнение дека го сториле кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Осомничените на … ПовеќеПоведена постапка за две лица кај кои беше пронајдена дрога

Побаран притвор за осомничен од Охрид во чиј дом е пронајдена дрога

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека извршило кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 од Кривичниот законик. Покрај донесената Наредба за спроведување на истражна постапка, надлежен јавен обвинител до судија на претходна постапка од Основниот суд Охрид … ПовеќеПобаран притвор за осомничен од Охрид во чиј дом е пронајдена дрога

Основното јавно обвинителство Охрид побара притвор за лицето кое нападна вработени во охридската противпожарна служба

Четириесетгодишен вработен во охридската противпожарна служба утринава нападнал повеќе негови колеги и е осомничен дека извршил неколку кривични дела. Откако влегол во простории на Територијалната противпожарна единица во Охрид, тој со дрвен стап нападнал негов колега, удирајќи го во пределот на главата. Притоа на оштетениот му нанел тешки телесни повреди од животно загрозувачка природа. Продолжувајќи … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Охрид побара притвор за лицето кое нападна вработени во охридската противпожарна служба