Притвори за дилери на дрога во Тетово и Гевгелија

Притвори за дилери на дрога во Тетово и Гевгелија

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице на возраст од 45 години за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 8 ноември, во Мала Речица, осомничениот како … ПовеќеПритвори за дилери на дрога во Тетово и Гевгелија

Истраги против дилери на марихуана во Тетово и Велес

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против двајца браќа за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело  – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При претрес во домот, на 11 октомври, кај осомничените на возраст од … ПовеќеИстраги против дилери на марихуана во Тетово и Велес

При сообраќајка пронајдено оружје во автомобил, истрага против две лица

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против еден косовски и еден македонски државјанин, кои се осомничени за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје и експлозивни материи од член 396 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Двајцата, во патничко возило „Фиат браво“ со … ПовеќеПри сообраќајка пронајдено оружје во автомобил, истрага против две лица

Поведена постапка против двајца дилери во Струга и во Тетово

Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. Кај 32-годишниот стружанец полицијата пронашла околу еден килограм марихуана, која ја носел со себе во картонска кутија. … ПовеќеПоведена постапка против двајца дилери во Струга и во Тетово

Издадени наредби за испитување на несреќата во Шипковица во која загинаа двајца работници

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово изврши увид на лице место во Шипковица, каде при изградба на потпорен ѕид вчера загинаа двајца работници. Издадена е наредба за обдукција на телата на починатите, а јавниот обвинител нареди да се обезбеди и целокупната документација од правниот субјект кој ги ангажирал работниците, како и документацијата од општината … ПовеќеИздадени наредби за испитување на несреќата во Шипковица во која загинаа двајца работници

Обвинение против две лица за запленето поголемо количество марихуана на автопатот Гостивар – Тетово

По спроведена истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово поднесе Обвинителен акт против две лица –  31-годишник од Арачиново и 22-годишник од Брест, кои се товарат за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од … ПовеќеОбвинение против две лица за запленето поголемо количество марихуана на автопатот Гостивар – Тетово

Поднесено обвинение за неовластено снимање пациенти во тетовската болница

Основното јавно обвинителство Тетово до Основниот суд во Тетово поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривични дела – Несовесно работење во службата од член 353-в став 2 во врска со став 1, како и Неовластено снимање според член 152 став 2 од Кривичниот законик. Во спроведената претходна постапка беа прибрани докази кои го поткрепуваат … ПовеќеПоднесено обвинение за неовластено снимање пациенти во тетовската болница

Поведена постапка за повеќемесечно семејно насилство во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против едно лице на возраст од 21 година, за кого постои основано сомнение дека сторил продолжено кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1, како и кривично дело – Противправно лишување од слобода согласно 140 став 2 во врска со став 1 … ПовеќеПоведена постапка за повеќемесечно семејно насилство во Тетово

Истрага за силување на дете во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Силување на дете кое не наполнило 15 години, согласно член 188 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 19-годишник, на 12 април, во близина на маркет кај старите згради на Државниот универзитет во Тетово, … ПовеќеИстрага за силување на дете во Тетово

Постапка против анестезиолог од Тетово за неовластено снимање пациенти

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против едно лице за кривични дела – Несовесно работење во службата од чл.353-в ст.2 во врска со ст.1, како и Неовластено снимање според чл.152 ст.2 од Кривичниот законик. Осомничениот, како службено лице – анестезиолог вработен во ЈЗУ Клиничка болница во Тетово, на 14 април неовластено направил снимка од пациенти … ПовеќеПостапка против анестезиолог од Тетово за неовластено снимање пациенти

Предизвикал пожар во сопствената и во куќата на брат му – истрага против жител на тетовско Мерово

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило – Тешки дела против општата сигурност согласно член 292 став 1 во врска со член 288 став 1 од Кривичниот законик. На 9 април, осомничениот 57-годишник, намерно иницирајќи пожар во куќи во селото Мерово, предизвикал … ПовеќеПредизвикал пожар во сопствената и во куќата на брат му – истрага против жител на тетовско Мерово

Предложен казнен налог за повреда на угледот на поранешната амбасадорка на САД

Основното јавно обвинителство Тeтово до надлежниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против 40-годишен тетовец, кој се товари за кривично дело – Повреда на угледот на странска држава по член 181 од Кривичниот законик. Со коментар со вулгарна и навредувачка содржина на социјалната мрежа Фејсбук, на 12.04.2022 година, обвинетиот ја изложил на подбив тогашната … ПовеќеПредложен казнен налог за повреда на угледот на поранешната амбасадорка на САД

Запленето поголемо количество марихуана на патарина на автопатот Гостивар-Тетово, двајца осомничени

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Покрај ова, против првоосомничениот е поведена постапка и за кривично дело – Предизвикување … ПовеќеЗапленето поголемо количество марихуана на патарина на автопатот Гостивар-Тетово, двајца осомничени

Тетовското обвинителство води истрага за недозволена трговија со марихуана и напад врз полицаец

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22, додека за едното од нив и за кривично дело – Напад врз службено лице при вршење … ПовеќеТетовското обвинителство води истрага за недозволена трговија со марихуана и напад врз полицаец

Рачна бомба пронајдена во тетовско село, едно лице под истрага

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 53-годишен жител на тетовското село Долно Палчиште, бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со огнено оружје и распрскувачки материи од член 396 став 2 од Кривичниот законик. Во неговата семејна куќа тој држел боева рачна … ПовеќеРачна бомба пронајдена во тетовско село, едно лице под истрага

Тетовец осомничен за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 19-годишно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Убиство од член 123 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. Осомничениот, на 7 јануари, се сретнал со оштетениот во раните утрински часови, по што се упатиле … ПовеќеТетовец осомничен за обид за убиство

Барање за подготвителна постапка против дете осомничено за убиство

Основното јавно обвинителство Тетово до надлежниот суд поднесе барање за поведување подготвителна постапка против едно лице за кои постои сомнение дека сторило кривични дело Убиство од член 123 став 1 од КЗ. Осомничената 17 годишна девојка со умисла лишила од живот дете на возраст од 16 години. По вербална расправија во автомобил кај местото викано … ПовеќеБарање за подготвителна постапка против дете осомничено за убиство

Поведена истрага против жител на Слатино, пронајден кокаин и муниција

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 47-годишен жител на тетовско Слатино кој е осомничен за кривичните дела – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, како и Недозволено изработување, држење, посредување или тргување со оружје или распрскувачки материи. При претрес во домот … ПовеќеПоведена истрага против жител на Слатино, пронајден кокаин и муниција

Жител на Бродец осомничен за измами

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против 52-годишен жител на Бродец, осомничен дека сторил четири различни кривични дела – Измама од член 247 од Кривичниот законик. На 23 септември тој измамил жител на селото Палчиште, ветувајќи му дека ќе му помогне да извади возачка дозвола, а за услугата побарал и добил надомест од 1.450 евра. … ПовеќеЖител на Бродец осомничен за измами

Притвор за дилер на марихуана од Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 51-годишен тетовец, кој е осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 26 април, полициски службеници го затекнале осомничениот во близина на зградата во која живеел. … ПовеќеПритвор за дилер на марихуана од Тетово