Жител на Бродец осомничен за измами

Жител на Бродец осомничен за измами

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против 52-годишен жител на Бродец, осомничен дека сторил четири различни кривични дела – Измама од член 247 од Кривичниот законик. На 23 септември тој измамил жител на селото Палчиште, ветувајќи му дека ќе му помогне да извади возачка дозвола, а за услугата побарал и добил надомест од 1.450 евра. … ПовеќеЖител на Бродец осомничен за измами

Притвор за дилер на марихуана од Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 51-годишен тетовец, кој е осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 26 април, полициски службеници го затекнале осомничениот во близина на зградата во која живеел. … ПовеќеПритвор за дилер на марихуана од Тетово

Истрага за осомничен дилер на наркотична дрога во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 59-годишен тетовец за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори согласно член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 13 април, при претрес во домот на осомниченит на улицата … ПовеќеИстрага за осомничен дилер на наркотична дрога во Тетово

ОЈО Тетово со истрага за недозволена трговија со дрога

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 27-годишен тетовец, осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 8 април, при претрес во семејната куќа на осомничениот, на улицата „29 Ноември“ … ПовеќеОЈО Тетово со истрага за недозволена трговија со дрога

Притвор за син кој ја уби сопствената мајка во тетовско

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 45-годишен жител на селото Селце, кој при вршење семејно насилство, со умисла ја лишил од живот сопствената мајка. На 8 април, во дворот на семејната куќа во која живееле, без повод и причина, осомничениот ја нападнал жртвата, нанесувајќи и смртоносен удар со секира. Со … ПовеќеПритвор за син кој ја уби сопствената мајка во тетовско

Постапка за дилер на кокаин од Џепчиште

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 40-годишен жител на селото Џепчиште за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При претрес во домот на осомничениот на 29 март … ПовеќеПостапка за дилер на кокаин од Џепчиште

Кај тетовец откриена марихуана, донесена наредба за истрага

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 48-годишен тетовец осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При претрес во домот на осомничениот на 29 март биле пронајдени неколку различни пакувања со наркотична дрога … ПовеќеКај тетовец откриена марихуана, донесена наредба за истрага

Двајца осомничени демолирале и запалиле казино во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против две лица осомничени дека сториле кривични дела – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со став 1, како и Предизвикување општа опасност од член 288 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 18 март, … ПовеќеДвајца осомничени демолирале и запалиле казино во Тетово

Тетовското обвинителство поведе истрага за тешки дела против општата сигурност

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 45-годишен жител на селото Теново за кого постои основано сомнение дека сторил – Тешки дела против општата сигурност според член 292 во врска со член 288 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот претходно во неколку наврати телефонски се заканувал на семејство во селото, а … ПовеќеТетовското обвинителство поведе истрага за тешки дела против општата сигурност

Двајца осомничени за обљуба врз немоќно лице

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против две лица кои се осомничени дека сториле по едно кривично дело – Обљуба врз немоќно лице согласно член 187 став 4 во врска со став 2 и став 1 од Кривичниот законик. Оштетената 15-годишна девојка преку социјална мрежа се запознала со едниот осомничен, 18-годишен жител на селото Рашче, … ПовеќеДвајца осомничени за обљуба врз немоќно лице

Тројца осомничени за обид за убиство на јавен обвинител

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против три лица – двајца полнолетни и еден малолетник, кои се осомничени за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 8 во врска со член 19 (во обид) и со член 22 (соизвршителство) од Кривичниот законик. Против двајцата полнолетни соизвршители донесена е Наредба за спроведување истражна … ПовеќеТројца осомничени за обид за убиство на јавен обвинител

СООПШТЕНИЕ

Во Основното јавно обвинителство Тетово доставен е Извештајот од извршено вештачење на траги од пожарот во Модуларната ковид болница во Тетово, изработен од Одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења при Министерството за внатрешни работи. Согласно издадената Наредба од Основното јавно обвинителство Тетово, вештачењето утврдува постоење траги од електрична куса врска на доставениот материјал подигнат при … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

Поведена постапка за петмина учесници на протестите во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово, по поднесена пријава од СВР Тетово, поведе постапка против 5 лица за кои постои основано сомнение дека за време на протестите во Тетово, одржани на 17 септември 2021 година, го сториле кривичното дело – Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие од член 384 став … ПовеќеПоведена постапка за петмина учесници на протестите во Тетово

СООПШТЕНИЕ

Основното јавно обвинителство Тетово продолжува со континуирано преземање дејствија за расчистување на трагичниот настан во Модуларната Ковид болница, кога 14 лица го загубија животот во пожар. Покрај досега издадените мерки и писмени наредби за вештачења, донесена е писмена наредба до Министерството за здравство на Република Северна Македонија за предавање на целокупната документација по однос на … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

Соопштение

Во врска со написите објавени во медиумите во текот на денешниот ден, Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ја известува јавноста дека експертскиот тим од Федералната криминалистичка полиција на Германија, кој треба да помогне за утврдување на причините за пожарот во модуларниот Ковид центар во тетовската болница, треба да пристигне во земјава во следните неколку … ПовеќеСоопштение

Продолжуваат дејствијата за утврдување на причините за пожарот во тетовската болница

Дејствијата кои ги преземаат петтемина обвинители за утврдување на причината за настанување на пожарот во Модуларната Ковид болница во Тетово во кој животот го загубија 14 лица, во континуитет продолжуваат. Донесени беа наредби за вршење на судско-медицинска обдукција и идентификација на телата на починатите до Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија при Медицински … ПовеќеПродолжуваат дејствијата за утврдување на причините за пожарот во тетовската болница

Продолжува увидот по пожарот во модуларната болница во Тетово

За вршење непосреден увид на местото на трагичниот настан во модуларната болница во Тетово, покрај тројца обвинители од Основното јавно обвинителство во Тетово, синоќа излегоа и двајца обвинители од Основното јавно обвинителство од Скопје. На местото на настанот беше и јавниот обвинител на Република Северна Македонија кој присуствуваше и на работата на Кризниот штаб. Во … ПовеќеПродолжува увидот по пожарот во модуларната болница во Тетово

Соопштение

Основното јавно обвинителство Тетово врши увид на лице место во модуларната ковид болница во Тетово каде вечерва избувна пожар во кој има жртви чиј број се утврдува. Во увидот се вклучени тројца јавни обвинители од Основното јавно обвинителство Тетово, на кои им се придружија уште двајца јавни обвинители од скопското јавно обвинителство. Тимот од петмина … ПовеќеСоопштение

Турски државјани и фирма од Тетово осомничени за обид да избегнат плаќање акциза

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против двајца државјани на Република Турција и едно правно лице со седиште во Тетово, кои се осомничени за кривично дело – Избегнување на плаќање акциза согласно член 279-б став 1 и став 5 соодветно, а во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. … ПовеќеТурски државјани и фирма од Тетово осомничени за обид да избегнат плаќање акциза

Македонец и Словенец под истрага за трговија со дрога во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против еден македонски и еден словенечки државјанин за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничените, на 5 август, во автомобил со тетовски регистарски ознаки пренесувале наркотична дрога – … ПовеќеМакедонец и Словенец под истрага за трговија со дрога во Тетово