Истрага за обид за убиство во селото Арнакија

Истрага за обид за убиство во селото Арнакија

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка за едно лице осомничено дека се обидело да изврши кривично дело – Убиство од член 123 став 1 во врска со член 19 од Кривичниот законик. На 30 август 2019 година, осомничениот пред кафе бар на влезот во селото Арнакија со умисла се обидел да … ПовеќеИстрага за обид за убиство во селото Арнакија

Скопјанец осомничен дека неовластено држел марихуана во куќата на неговиот дедо

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, поради постоење на основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 25-годишник од непознато лице набавил наркотична дрога – марихуана со вкупна … ПовеќеСкопјанец осомничен дека неовластено држел марихуана во куќата на неговиот дедо

Битолчанец обвинет за семејно насилство врз сопругата

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен предлог против едно лице за продолжени кривични дела – Загрозување на сигурноста од член 144 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 и Неизвршување судска одлука од член 377 став 5 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Во исто време, лицето … ПовеќеБитолчанец обвинет за семејно насилство врз сопругата

Еден обвинет затоа што чувал марихуана во тегли од лутеница и ајвар

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При претрес на домот на обвинетиот во Влае, на 14 декември 2019 година, … ПовеќеЕден обвинет затоа што чувал марихуана во тегли од лутеница и ајвар

Скопјанец под истрага за нелегална набавка на хашиш смола и масло од Албанија

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице од Скопје осомничено дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Според првичните сознанија, осомничениот 29-годишник, на 13 јануари, од непознато лице во Република Албанија набавил … ПовеќеСкопјанец под истрага за нелегална набавка на хашиш смола и масло од Албанија

Жител на Чашка осомничен за обид за силување во Негорци

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе истражна постапка против лице осомничено дека се обидело да стори кривично дело – Силување од член 186 став 1 во врска со член 19 од Кривичниот законик. Осомничениот жител на селото Мелница, општина Чашка, на 12 јануари со употреба на сила се обидел да присили на обљуба една жена од … ПовеќеЖител на Чашка осомничен за обид за силување во Негорци

Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција во предметот за работењето на депонијата Дрисла

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје кој постапуваше по допрен глас за незаконито согорување медицински отпад на депонијата „ДРИСЛА-СКОПЈЕ“ ДОО Батинци донесе Резолуција дека нема место за јавнообвинителска интервенција во предметот. Заради утврдување на фактичката состојба јавниот обвинител спроведе обемна предистражна постапка во рамките на која прибра податоци и извештаи кои се однесуваат … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција во предметот за работењето на депонијата Дрисла

Поведена постапка за загрозување на сигурноста на градоначалникот на Кавадарци

Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против лицето кое во изминатите неколку месеци ја загрози сигурноста на градоначалникот на Кавадарци и неговото семејство. Постапката е поведена поради основано сомнение дека осомничениот, 40-годишен кавадарец, ги сторил кривичните дела – Загрозување на сигурноста од член 144 став 4 и Насилство од член 386 став 3 во врска … ПовеќеПоведена постапка за загрозување на сигурноста на градоначалникот на Кавадарци

Поднесено обвинение против дилерка на наркотична дрога

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице, жителка на Кавадарци со престојувалиште во Скопје, која е обвинета дека сторила кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст.1 од Кривичниот законик. Обвинетата, на возраст од 32 години, во текот на месец ноември, во … ПовеќеПоднесено обвинение против дилерка на наркотична дрога

Поведена постапка за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против жител на Виница, за сторено продолжено кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот го искористил претходното познанство со детето, па во ноември 2019 година го намамил во помошна просторија … ПовеќеПоведена постапка за полов напад врз дете

Истрага за обид за убиство во Чајлане

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека се обидело да изврши кривично дело – Убиство од чл.123 ст.2 т.2 во врска со ст.1 и во врска со чл.19 од Кривичниот законик. Осомничениот, во вечерните часови на 31 декември, во семејниот дом во село … ПовеќеИстрага за обид за убиство во Чајлане

Три лица обвинети дека се обиделе да извршат тешка кражба

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави Обвинителен предлог против три лица кои како соизвршители се обиделе да сторат кривично дело – Тешка кражба од чл.236 ст.1 т.1 во врска со чл.19 и со чл.22 од Кривичниот законик. На 27 декември, обвинетите по претходен договор, провалиле во куќа на … ПовеќеТри лица обвинети дека се обиделе да извршат тешка кражба

Основното јавно обвинителство Гостивар работи на расчистување на сообраќајната несреќа во која загина полицаец

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар синоќа изврши увид на местото на сообраќајна незгода на автопатот А2 Тетово-Гостивар на околу 500 метри по местото викано Тумчевишка клучка, во која животот го загуби еден полициски службеник. Според првичните сознанија од увидот, до несреќата дошло кога лице кое управувало со автомобил Форд фокус, со кичевски … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Гостивар работи на расчистување на сообраќајната несреќа во која загина полицаец

Под истрага осум лица осомничени дека ја злоупотребиле својата положба и овластување

Надлежен обвинител при Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против осум лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело  – Злоупотреба на службена положба и овластување предвидено и казниво по член 353 став 5 од Кривичниот законик. Кон крајот на месец август … ПовеќеПод истрага осум лица осомничени дека ја злоупотребиле својата положба и овластување

Едно лице обвинето за недозволена трговија со кокаин

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст.1 од Кривичниот законик. Обвинетиот 37-годишник, на 4 декември во својот дом во село Глумово, неовластено заради продажба држел наркотична дрога кокаин со … ПовеќеЕдно лице обвинето за недозволена трговија со кокаин

Еден осомничен за обид за разбојништво во аптека

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице за кое постои основано сомнение дека се обидело да изврши кривично дело – Разбојништво од чл.237 ст.1 во врска со чл.19 од Кривичниот законик. Осомничениот на 27 декември влегол во аптека на бул. „Климент Охридски“ и се заканил дека непосредно … ПовеќеЕден осомничен за обид за разбојништво во аптека

Истрага за проневера во службата

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице поради основано сомнение дека како одговорно лице – сметководител сторило кривично дело – Проневера во службата од член 354 став 5 во врска со став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот во периодот од 28.04.2016 година до 28.11.2019 година, како сметководител за … ПовеќеИстрага за проневера во службата

Годишно обраќање на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески

Почитувани, колеги јавни обвинители, почитувани претставници на медиумите, Зад нас е 2019-та, година во која јавното обвинителство беше поставено пред бројни предизвици. Година во која ја покажавме неселективноста во спроведување на законите, година во којашто  на политичарите и моќниците им стана јасно дека одлуките  не се носат во  нечии кабинети, туку нив ги носат  обвинителите … ПовеќеГодишно обраќање на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески

Жител на Сарај обвинет за продажба на марихуана

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст.1 од Кривичниот законик. При претрес, во дворот од куќата на обвинетиот во Сарај биле пронајдени 40,19 грама наркотична дрога марихуана, спакувана … ПовеќеЖител на Сарај обвинет за продажба на марихуана