Поднесен Обвинителен акт против судија во Управниот суд

Поднесен Обвинителен акт против судија во Управниот суд

По сеопфатна истражна постапка, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска, до Основниот кривичен суд во Скопје достави Обвинителен акт против едно лице. Обвинетиот се товари дека како службено лице, судија во Управниот суд на Р.С.Македонија, преземајќи дејствија што не смеел да ги преземе, како и непреземајќи … ПовеќеПоднесен Обвинителен акт против судија во Управниот суд

Отворена истрага против двајца осомничени за разбојништво во маркет

Две лица, на возраст од 28 и 30 години, се осомничени дека заедно како соизвршители сториле кривично дело – Разбојништво од чл.237 ст.1 во врска со чл.22 од Кривичниот законик. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против двајцата за кои постои основано сомнение дека на 2 декември влегле … ПовеќеОтворена истрага против двајца осомничени за разбојништво во маркет

Скопјанец обвинет за убиство и за обид за убиство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Убиство од чл.123 ст.1 од Кривичниот законик и за кривично дело – Убиство од чл.123 ст.1 во врска со чл.19 (во обид). Обвинетиот на 14 јуни, во населбата Шуто Оризари, по вербална расправија и физичка пресметка со негов … ПовеќеСкопјанец обвинет за убиство и за обид за убиство

Промоција на новата интернет страница на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ќе ја промовира новата интернет страница овозможена со финансиска поддршка од Мисијата на ОБСЕ во Скопје. Промоцијата ќе се одржи на брифинг на кој ќе присуствуваат Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески и Амбасадорот Клеменс Која, шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје. Настанот ќе се одржи … ПовеќеПромоција на новата интернет страница на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија

Отворена постапка против четири лица за загрозување на сигурноста на полициски службеници

СВР Скопје денеска поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против четири лица за кривично дело – Загрозување на сигурноста од чл.144 ст.3 од Кривичниот законик, во врска со настанот случен на 30.11.2019 година околу 11 часот во хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Тројца од пријавените се лишени од слобода, а по четвртиот се … ПовеќеОтворена постапка против четири лица за загрозување на сигурноста на полициски службеници

Обвинителен акт против лице кај кое беа пронајдени психотропни супстанции и марихуана

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст.1 во врска со чл.12 ст.2 од Кривичниот законик. Обвинетиот 20-годишник се товари дека делото го сторил во состојба на битно намалена пресметливост заради хронично психичко … ПовеќеОбвинителен акт против лице кај кое беа пронајдени психотропни супстанции и марихуана

Поднесено обвинение за тешка телесна повреда пред дискотека во Марино

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица, од кои едниот обвинет се гони за кривично дело – Тешка телесна повреда од чл.131 ст.3 од Кривичниот законик, додека неговиот брат за помагање при извршување на истото кривично дело. На 23 март годинава, 19-годишниот обвинет, помогнат … ПовеќеПоднесено обвинение за тешка телесна повреда пред дискотека во Марино

Поведена постапка за разбојништво во менувачница

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, поради постоење основано сомнение дека сторило кривично дело  -Разбојништво од чл.237 ст. 1 од Кривичниот законик. На 20 септември, осомничениот влегол во спортска обложувалница на бул. „Митрополит Теодосиј Гологанов“ во Скопје и со нож во раката се заканил на вработениот, барајќи од … ПовеќеПоведена постапка за разбојништво во менувачница

Негувателка осомничена за запуштање и малтретирање на две деца

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за кривично дело – Запуштање и малтретирање дете од чл.201 ст.1 од Кривичниот законик. Во временскиот период од 1 до 27 ноември, осомничената ангажирана за негување и чување на две деца на возраст од три години, грубо ја … ПовеќеНегувателка осомничена за запуштање и малтретирање на две деца

Поведена постапка за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против лице за кое постои основано сомнение дека извршило кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот во повеќе наврати во текот на 2019 година искористил погодни прилики и извршил полови дејствија врз жртвата – дете … ПовеќеПоведена постапка за полов напад врз дете

Поведена постапка против дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против жител на Прилеп, на возраст од 43 години, за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст.1 од Кривичниот законик. Врз основа на наредба издадена од Основниот суд Прилеп, во домот на осомничениот на … ПовеќеПоведена постапка против дилер на дрога

Реакција на Основното јавно обвинителство Скопје за предметот со отуѓеното државно земјиште во Центар

До Основното јавно обвинителство Скопје, од страна на двајца подносители – физички лица, во март 2015 година беше поднесена кривична пријава против четири лица, а во септември 2016 година беше поднесено и проширување на пријавата против уште едно лице за кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 од Кривичниот законик. … ПовеќеРеакција на Основното јавно обвинителство Скопје за предметот со отуѓеното државно земјиште во Центар

Поднесено обвинение за поседување рачна бомба

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. При претрес на домот на обвинетиот во Арачиново, на 18 октомври, во фиока во плакар кој се … ПовеќеПоднесено обвинение за поседување рачна бомба

Основното јавно обвинителство Прилеп работи на утврдување на причините за сообраќајна несреќа во која загина едно лице

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп, заедно со екипа од крим-техника од МВР ПС Прилеп, вчера изврши увид на патот Прилеп-Македонски Брод, во близина на селото Ропотово, каде се случи сообраќајна несреќа во која едно лице го загуби животот. Според првичните сознанија, до несреќата дошло кога патничко моторно возило марка „Опел Астра“, од … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Прилеп работи на утврдување на причините за сообраќајна несреќа во која загина едно лице

Истрага против две лица кои извршија разбојништво во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица поради основано сомнение дека го извршиле кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 1 во врска со став 22 од Кривичниот законик. Двајцата тетовци на возраст од 22 и 21 година,  на 14 октомври, како соизвршители, со сила и закана употребена … ПовеќеИстрага против две лица кои извршија разбојништво во Тетово

Поведена постапка за лице во чиј дом беше пронајдено оружје

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес на 17-ти октомври во домот на … ПовеќеПоведена постапка за лице во чиј дом беше пронајдено оружје

Притвор за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 26 – годишен државјанин на Република Албанија поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело  – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 19 октомври неовластено заради продажба пренесувал … ПовеќеПритвор за дилер на дрога

Демант

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро ги демантира наводите изнесени денес во италијанскиот весник „Ла Верита“  во текстот под наслов „Искри помеѓу Париз и Берлин поради Скопје. Канцеларката пробува да го спаси Заев“. Невистинитите и непроверените факти во текстот освен како моментална сензација за непознавачите на состојбите во нашата држава, не придонесуваат во остварување на каква и да е друга цел. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во неколку наврати укажа дека само официјално добиените информации од обвинителството се веродостојни, што не е случај со објавениот текст.

Имено, во текстот се наведува дека висок функционер на политичка партија, со носечка функција во Собранието на РС Македонија е во куќен притвор. Точно е дека со новоотворената истражна постапка е опфатен и овој функционер, но за него по предлог на обвинителството се изречени алтернативни мерки за обезбедување, односно одземање на патна исправа, забрана за напуштање на живеалиште и престојувалиште и јавување во судот еднаш неделно.

ПовеќеДемант

Побаран притвор за лице кое чувало рачна бомба во Арачиново

Основното јавно обвинителство Скопје отвори постапка против едно лице осомничено дека сторило кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. При претрес на домот на осомничениот во Арачиново, на 18 октомври, во фиока во плакар кој … ПовеќеПобаран притвор за лице кое чувало рачна бомба во Арачиново

Обвинение за лицето кое украде возило и нападна полицајци

По спроведување на истражната постапка, надлежен јавен обвинител до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице, кое се товари дека сторило кривични дела  – Тешка кражба од член 236 став 2 и Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста по член 383 став 2 во врска со став 1 во … ПовеќеОбвинение за лицето кое украде возило и нападна полицајци