Биолошките траги од возилото не се од притвореното лице, обвинителството побара да биде пуштено на слобода

Биолошките траги од возилото не се од притвореното лице, обвинителството побара да биде пуштено на слобода

По наредба на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје извршена е анализа на биолошки материјал –  ДНК траги кои беа пронајдени во возилото од кое постои сомнение дека биле испукани проектили и од нив повредено лице во населбата Ѓорче Петров. Настанот се случи на 1.3.2021 година, околу 16 часот, на улица „Борис Сарафов“ во … ПовеќеБиолошките траги од возилото не се од притвореното лице, обвинителството побара да биде пуштено на слобода

ПРОЕКТ – Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан

Општата цел на проектот е да ги поддржи институциите партнери од Западен Балкан во надминување на бариерите на нивниот пат кон пристапување во ЕУ и да им овозможи да лишуваат од слобода и кривично да гонат сторители на кривични дела во согласност со правилата и стандардите на ЕУ. Проектот ќе го постигне ова преку: (1) … ПовеќеПРОЕКТ – Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан

Уважена е жалбата на обвинителството за одлагање на почеток на издржување казна затвор

Основниот суд Куманово ја уважи жалбата на кумановското обвинителство изјавена против решение на судија за извршување на кривични санкции донесено на 19 февруари 2021 година, со кое на осудениот Б.И. од Куманово му се одобри барањето за одлагање на почетокот за извршување на казната затвор. Имено, обвинителството незадоволно од донесеното решение, поднесе Жалба на 22 … ПовеќеУважена е жалбата на обвинителството за одлагање на почеток на издржување казна затвор

Поведена постапка за браќа кај кои е пронајдена дрога

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка за две лица, браќа на возраст од 33 и 29 години, за кои постои основано сомнение дека го сториле кривичното дело –Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член  215  став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес … ПовеќеПоведена постапка за браќа кај кои е пронајдена дрога

Поведена постапка против две лица за насилство во угостителски објект во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица, жители на Скопје, на возраст од 19 и 28 години, за кои постои основано сомнение дека го сториле кривичното дело – Насилство од член 386 став 6 во врска со став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничените … ПовеќеПоведена постапка против две лица за насилство во угостителски објект во Скопје

Основното јавно обвинителство Битола го расчистува случајот со медицинската интервенција во Одделот за Гинекологија и акушерство при Клиничка болница Битола

Основното јавно обвинителство Битола оформи предмет по добиена анонимна пријава на 12 јануари 2021 година, а во врска со постапување на лекари специјалисти – гинеколози од Клиничка болница Битола и едно лице странски државјанин за кое постојат основи на сомневање дека без лиценца за работа преземало медицинска интервенција. Кон предметот е припоена и кривична пријава … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Битола го расчистува случајот со медицинската интервенција во Одделот за Гинекологија и акушерство при Клиничка болница Битола

Гостиварското обвинителство побара притвор за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против 34 – годишен гостиварец, за кој постои основано сомнение дека го извршил кривичното дело – неовластено производтсво и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот неовластено заради продажба од засега непознати лица, … ПовеќеГостиварското обвинителство побара притвор за дилер на дрога

Одржана средба во Царинската управа

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески денеска оствари средба со директорот на Царинската Управа  Горан Сугарески, на која присуствуваа и Ферат Елези, јавен обвинител од Јавното обвинителство на РСМ и Сашо Рајчев, основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје. На средбата стана збор за заложбите за подобрување на ефикасноста на системот во … ПовеќеОдржана средба во Царинската управа

Двајца прилепчани осомничени за тешка кражба во стан во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против две лица кои се осомничени дека како соизвршители сториле кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Осомничените жители на Прилеп, на возраст од 30 и 29 години, на 1 февруари заедно провалиле во стан на … ПовеќеДвајца прилепчани осомничени за тешка кражба во стан во Скопје

Едно лице под истрага за недозволено поседување оружје и муниција

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 1 февруари, во автомобилот кој го управувал во селото Горно Количани, … ПовеќеЕдно лице под истрага за недозволено поседување оружје и муниција

Побаран притвор за таксист кој превезувал дрога

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против скопјанец на возраст од 52 години, вработен во такси компанија, поради основано сомнение да сторил едно кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Едновремено јавниот обвинител поднесе Предлог за определување на … ПовеќеПобаран притвор за таксист кој превезувал дрога

Велешкото обвинителство побара притвор за дилер на дрога

Основното јавно обвнителство во Велес донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице од Велес на возраст од 40 години за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес во домот на осомничениот, на 26 … ПовеќеВелешкото обвинителство побара притвор за дилер на дрога

Поведена постапка за тренер кој извршил полови дејствија врз деца

Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка против едно лице на возраст од 46 години, за кој постои основано сомнение дека сторил продолжено кривично дело – Обљуба со злоупотреба на положбата од член 189 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот како тренер по џудо, од април … ПовеќеПоведена постапка за тренер кој извршил полови дејствија врз деца

Побаран притвор заради трговија со дрога

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 43 – годишен скопјанец, поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 21 јануари 2021 година, околу 17.15 часот, во патничко возило „Шкода Фабиа“ кое … ПовеќеПобаран притвор заради трговија со дрога

Обвинение заради дрога пронајдена при претрес во стан во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт до Основниот кривичен суд Скопје, против 28 – годишен скопјанец кој го сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес на 24 декември, во изнајмен стан на улица … ПовеќеОбвинение заради дрога пронајдена при претрес во стан во Скопје

Скопското обвинителство поднесе обвинение против сметководител кој изврши проневера во службата

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против лице кое како одговорно лице – сметководител сторило кривично дело – Проневера во службата од член 354 став 5 во врска со став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. По спроведување на истражната постапка, обвинителството утврди дека обвинетиот водејќи  сметководство на нотарска канцеларија во … ПовеќеСкопското обвинителство поднесе обвинение против сметководител кој изврши проневера во службата

Обвинение за двајцата кои вршеа насилство во скопски автобус

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против две лица, жители на скопски села, двајцата на возраст од 31 година, кои како соизвршители го сториле кривичното дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите на 5 ноември 2020 година, околу 17:30 часот, во автобус на ЈСП … ПовеќеОбвинение за двајцата кои вршеа насилство во скопски автобус

Твининг проект – Градење на институционалниот капацитет на истражниот центар

Проектот е финансиран од Европската унија со буџет од еден милион евра. Периодот на спроведување на проектот е 24 месеци (11 мај 2019 – 10 мај 2021). По неколку месечниот прекин во текот на 2020 година, поради вирусот Ковид – 19 и пропишаните мерки за заштита, проектот продолжи со својата работа од 01.01.2021 година во Република … ПовеќеТвининг проект – Градење на институционалниот капацитет на истражниот центар

Поведена постапка за ловџија кој застрела друг ловџија

Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка против едно лице  за кривично дело – Убиство од небрежност од член 126 од Кривичниот законик. Осомичениот, прилепчанец на возраст од 50 години,  на 17.01.2021 година околу 10:15 часот, во место викано Отин,  во близина на село Витолиште, Мариово,  застрел лице со кое заедно бил на лов на дивеч. … ПовеќеПоведена постапка за ловџија кој застрела друг ловџија

Струмичкото обвинителство врши увид за пожарот во ТЦ „Глобал“

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица од 10.00 часот утринава го започна увидот на самото место во ТЦ „Глобал“, каде ноќта на 2 јануари изби пожар. Неопходни услови за вршење  на увид се создадоа денеска поради предупредувања за можни повремени пожари дадени од Дирекцијата за заштита и спасување и противпожарните екипи во текот на … ПовеќеСтрумичкото обвинителство врши увид за пожарот во ТЦ „Глобал“