Односи со Јавноста

Основното јавно обвинителство – Тетово започна постапка против пет лица во врска со двојното убиство во с. Мерово

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Тетово донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против пет лица и тоа за четворица од осомничените за сторени кривични дела – Убиство и по едно кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи, а за еден од осомничените за сторено кривично … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Тетово започна постапка против пет лица во врска со двојното убиство во с. Мерово

Основното јавно обвинителство – Гевгелија ја расветлува сообраќајната несреќа на возилото на АРМ

На ден 08.05.2015 година случена е сообраќајна несреќа на магистралниот пат Скопје-Гевгелија кај манастирот Св.Атанасиј во која од неразјаснети причини се превртело патничко моторно возило марка Ланд Ровер Дефендер, сопственост на Армијата на Република Македонија, управувано од професионален војник-возач во кое имало уште четворица сопатници. Возилото се движело по магистралниот пат со правец на движење … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Гевгелија ја расветлува сообраќајната несреќа на возилото на АРМ

Основното јавно обвинителство Тетово го расветлува двојното убиство случено утринава во с. Мерово

На лице место е излезен надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово кој ја води истрагата за слученото двојно убиство во кое од живот се лишени две лица, браќа на возраст од 23 и 25 години. Убиството се случило во место викано Јабланица, с. Мерово, Тетовско. Утринава во периодот од 6.00 до 7.00 часот, настанала … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Тетово го расветлува двојното убиство случено утринава во с. Мерово

Основното јавно обвинителство – Скопје побара мерка – Притвор за четворица учесници во вчерашните протести

Основното јавно обвинителство – Скопје денес прими кривична пријава од страна на Министерството за внатрешни работи против четири лица, за кривично дело – Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие, сторени во текот на вчерашните протести пред Владата на Република Македонија. Постапувајќи по поднесената кривична пријава, а со цел … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје побара мерка – Притвор за четворица учесници во вчерашните протести

Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинение против едно лице за случената сообраќајна несреќа кај Католичката црква

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинение против едно лица за сторено кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од чл.300 ст.2 вв чл.297 ст.1 од Кривичниот законик.

На обвинетиот му се става на товар дека на 15.11.2014 година во 16,20 часот како учесник во сообраќајот на јавните патишта не се придржувал кон прописите и со тоа го загрозил јавниот сообраќај и го довел во опасност животот и телото на луѓето.

ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинение против едно лице за случената сообраќајна несреќа кај Католичката црква

Досега Основното јавно обвинителство – Скопје склучи осум спогодби во предметот „Јустиција“

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје постигна Спогодба со уште двајца осомничени во предметот „Јустиција“, судии кои активно ја вршеле функцијата. Обвинетите судии, со јавниот обвинител склучиле Спогодба за сторено кривично дело – Несовесно работење во службата. На едниот му е определена казна затвор во времетраење од две години, која нема да се … ПовеќеДосега Основното јавно обвинителство – Скопје склучи осум спогодби во предметот „Јустиција“

Обвинение против сторителот на трикратното убиство во Кавадарци

По спроведена темелна истрага, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Велес поднесе Обвиненителен акт за едно лице за сторени  три кривични дела Убиство, за кои согласно Кривичниот законик е пропишана казна затвор од најмалку десет години или доживотен затвор.

ПовеќеОбвинение против сторителот на трикратното убиство во Кавадарци

Основното јавното обвинителство – Прилеп спроведува истрага за кривично дело Силување на малолетничка

Надлежниот јавен обвинител при Основното јавно обвинителство – Прилеп, постапувајќи по поднесената кривична пријава од страна на Министерството за внатрешни работи, Полициска станица – Прилеп,  на  ден 02.05.2015 година донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 22-годишен жител на с. Големо Коњари, осомничен дека сторил кривично дело – Силување.

ПовеќеОсновното јавното обвинителство – Прилеп спроведува истрага за кривично дело Силување на малолетничка

Основното јавно обвинителство – Тетово ја расветлува експлозијата пред седиштето на ДУИ

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство -Тетово изврши увид на лице место по вчерашната експлозија пред седиштето на ДУИ во Тетово. Подигнати се материјални траги од местото и влакна од изгорениот фитил и истите се дадени на вештачење. Надлежниот обвинител го одзеде и ЦД од поставениот видео надзор, што ќе биде предмет на разгледување и … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Тетово ја расветлува експлозијата пред седиштето на ДУИ

Реакција по повод Соопштението на СДСМ

Јавното обвинителство остро реагира по повод наводите во соопштението на СДСМ, а во врска со поднесување на Обвинителен акт во предметот „Пуч“. Со инпутирањето на политички влијанија во постапувањето на јавните обвинители, со толкување на работењето на јавните обвинители според субјективните потреби на лицата против кои се води постапката, како и со правење конструкција за … ПовеќеРеакција по повод Соопштението на СДСМ

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе Обвинителен акт против осомничените лица во случајот „Пуч“

По спроведување на сеопфатна истражна постапка, разгледување и анализа на сите прибрани докази и факти во предметот „Пуч“, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе Обвинителен акт против осомничените. Првообвинетиот З.В. се терети за едно продолжено кривично дело Неовластено прислушкување и … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе Обвинителен акт против осомничените лица во случајот „Пуч“

Уште две спогодби во предметот „Јустиција“

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје постигна Спогодба со уште двајца осомничени во предметот „Јустиција“ и тоа со еден судија во пензија и еден судија коj активно ја вршел функцијата. Осомничениот судија во пензија се спогодил со надлежниот обвинител за кривичното дело што го сторил да му биде изречена казна од една година … ПовеќеУште две спогодби во предметот „Јустиција“

Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар издаде Наредба за обдукција и Наредба за вештачење во врска со трагичниот настан на патот кон с. Галичник

Вчера, во доцните попладневни часови, околу 18:00 часот,  на регионалниот пат Р2-238 кој води од с. Маврово кон с. Галичник на местото викано “Царева Чешма”, дошло до трагичен настан, при што е усмртено едно лице, вработено во Јавното Претпријатие „Македонија Пат”. Имено,  при расчистување на наносите од снег на регионалниот пат од страна на надлежната … ПовеќеЈавниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар издаде Наредба за обдукција и Наредба за вештачење во врска со трагичниот настан на патот кон с. Галичник

Основното јавно обвинителство Битола започна истражна постапка против едно лице за сторен – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години

Осомничениот, родум од скопско,  делото го сторил во февруари годинава во Битола, кога престојувајќи во истиот стан со детето извршил полово дејствие врз оштетената – малолетник кој не наполнил 14 години. По пристигнување на кривичната пријава од МВР – СВР Битола, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување на истражна постапка … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Битола започна истражна постапка против едно лице за сторен – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години

Основното јавно обвинителство – Куманово поднесе Обвинителен предлог за сообраќајната незгода во која животот го загуби спортскиот директор на Фудбалската репрезентација на Македонија

По завршување на истражната постапка, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот (член 300, став 4 во врска со член 297, став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик), за сторена … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Куманово поднесе Обвинителен предлог за сообраќајната незгода во која животот го загуби спортскиот директор на Фудбалската репрезентација на Македонија

Основното јавно обвинителство – Скопје постигна Спогодба со уште двајца осомничени во предметот „Јустиција“

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје постигна Спогодба со еден судија и еден судски службеник, осомничени во предметот „Јустиција“. Денес спогодбата е верификувана и од страна на Основниот суд Скопје 1 – Скопје, кој согласно договореното, со Пресуда, на осомничените им изрече условна казна затвор, односно казна затвор од една година која нема … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје постигна Спогодба со уште двајца осомничени во предметот „Јустиција“

Основното јавно обвинителство Штип поведе постапка против 73 годишно лице за сторено кривично дело – Производство и дистрибуција на детска порнографија

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство Штип донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против осомничениот поради постоење на основано сомнение дека во повеќе наврати во текот на 2014 и 2015  година, преку неговите десктоп и преносен–лап топ компјутер набавувал детска порнографија преку различни интернет страници во форма на фотографии и видео записи. Истите ги … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Штип поведе постапка против 73 годишно лице за сторено кривично дело – Производство и дистрибуција на детска порнографија

Основното јавно обвинителство Велес ја расветлува тешката железничка несреќа

На ден 23.04.2015 година околу 22.30 часот на железничката пруга Велес – Скопје на околу 2 км по железничката станица Рајко Жинзифов поточно помеѓу оваа станица и стојалиштето Пчиња,  дојдено е до тешка железничка несреќа. Имено, според зборовите на машиновозачот на патничкиот експресен воз бр.334 кој сообраќа на релација Гевгелија-Белград движејќи се во правец кон … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Велес ја расветлува тешката железничка несреќа

Основното јавно обвинителство Штип гони четири лица за Оштетување или уништување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости

Четворицата осомничени, од кои двајца државјани на Република Србија, во ноќта помеѓу 18/19.04.2015 година, како соизвршители вршеле недозволени истражувачки работи на верскиот објект – „Хусамедин пашина џамија“ – „Свети Илија“, прогласен за културно наследство. Тие со употреба на сила и подесен алат влегле во верскиот објект и извршиле археолошки ископувања со отстранување на камените плочи … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Штип гони четири лица за Оштетување или уништување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости

Јавниот обвинител на Република Македонија оствари протоколарна средба со кинескиот амбасадор

Денес, Јавниот обвинител на Република Македонија г. Марко Зврлевски имаше средба со амбасадорот на Народна Република Кина, неговата екселенција г. Вен Џеншун. На средбата стана збор за поставеноста на јавните обвинителства во Република Македонија и Народна Република Кина и можното воспоставување на идна соработка меѓу обвинителствата.