Соопштенија

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против тринаесет лица во предметот Јустиција

Денеска надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје по завршување на истражната постапка во предметот Јустиција, поднесе обвинителен предлог против тринаесет обвинети лица, од кои четири обвинети лица –  судии и девет лица – судски службеници, за кривично дело Несовесно работење во службата од член 353-в став 1 в.в. член 45 од Кривичниот законик. Обвинетите … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против тринаесет лица во предметот Јустиција

Основното јавно обвинителство Кавадарци ја истражува сообраќајната несреќа на магистралниот пат Градско – Прилеп во која едно лице го загуби животот

Сообраќајната незгода е случена на 31 мај 2015 година, околу 22:50 часот на Магистралниот пат А1, делница Градско –Прилеп, раскрскица кај с. Сирково, непосредно пред Бензиска пумпа Црна река Петрол. Се работи за возило марка БМВ 320 кое според првични сознанија било управувано од сега починатото лице, родено 1993 година. Во возилото, покрај возачот имало … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Кавадарци ја истражува сообраќајната несреќа на магистралниот пат Градско – Прилеп во која едно лице го загуби животот

Основното јавно обвинителство Гостивар ги истражува околностите во врска со пронајдениот машки труп близу Чегране

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар изврши увид на лице место во месноста викана Старо Чајле, во близина на с. Чегране, каде беше пронајден машки труп. Имено, вчера во 17.00 часот од случаен минувач е пронајдено починато лице во водите на реката Вардар. Првичните сознанија укажуваат дека починатото лице, родено 1929 година, предходно било … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Гостивар ги истражува околностите во врска со пронајдениот машки труп близу Чегране

Постапка против двајца разбојници кои оштетиле лица во Прилеп

По доставената кривична пријава од страна на Министерството за внатрешни работи – ПС Прилеп, Основното јавно обвинителство – Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против двајца осомничени за продолжено кривично дело Разбојништво од чл.237 ст.1 во врска со чл.45 и во врска со чл.22 од Кривичниот законик. Истражната постапка ќе се спроведува поради постоење … ПовеќеПостапка против двајца разбојници кои оштетиле лица во Прилеп

Основниот јавен обвинител во Велес во соработка со увидна екипа од СВР Велес изврши увид на местото на сообраќајната несреќа на автопатот Градско -Велес

Вчера во доцните попладневни часови, на околу 300 м. пред наплатната станица – Градско се случи двојна сообраќајна незгода во која две лица го изгубија животот. До несреќата дошло кога товарно моторно возило сопственост на ЈП Македонска пошта удрило во товарното моторно возило кое стоело од левата страна на автопатот, при што истото го оштетило. … ПовеќеОсновниот јавен обвинител во Велес во соработка со увидна екипа од СВР Велес изврши увид на местото на сообраќајната несреќа на автопатот Градско -Велес

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Казнен налог против четири лица вработени во Меѓуопштинскиот Центар за социјални работи заради Несовесно работење во службата

Обвинетите во својство на службени лица, вработени во Меѓуопштинскиот Центар за социјални работи Кавадарци, во временскиот период од  14. 08. 2014 година до 07.10.2014 година, очигледно несовесно постапиле при вршење на дискреционите овластувања и сториле  повреда на прописи од Законот за семејство. Имено, обвинетите лица примиле пријава од оштетеното лице за семејно насилство извршено врз … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Казнен налог против четири лица вработени во Меѓуопштинскиот Центар за социјални работи заради Несовесно работење во службата

Основното јавно обвинителство Скопје ја отфрли кривичната пријава поднесена против едно лице за сообраќајната несреќа на Рузвелтова

По прибирање на сите материјални докази и факти и по исцрпно разгледување и анализа, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе јавнообвинителска одлука – Решение за отфрлање на кривичната пријава. Имено за предметната сообраќајна незгода случена на ул. Рузвелтова, при што едно лице го загуби животот, од страна на Министерството за внатрешни работи беше … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје ја отфрли кривичната пријава поднесена против едно лице за сообраќајната несреќа на Рузвелтова

Основното јавно обвинителство Битола ја истражува причината за сообраќајната несреќа кај Демир Хисар

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола изврши увид на лице место за случената сообраќајна несреќа во близина на Демир Хисар, кога автобус со скопски регистарски таблички излетал од патот. Надлежниот обвинител ги презема сите потребни дејствија за расветлување на настанот. Прибрани се материјални докази и траги од местото, извршено е скицирање и фотографирање, издадени … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Битола ја истражува причината за сообраќајната несреќа кај Демир Хисар

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителни предлози против 12 лица за сторено кривично дело – Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие

По прибирање на сите докази и факти во предметот, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог во Основниот суд Скопје 1 Скопје, против четворица обвинети за сторено кривично дело за време на протестите пред Владата на Република Македонија. Истовремено, надлежниот обвинител за сторителите на кривичното дело – Учество во толпа што … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителни предлози против 12 лица за сторено кривично дело – Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција склучи Спогодба за затворска казна со лице обвинето за криумчарење на мигранти

Минатиот месец на 14.04.2015 година на автопатот Гевгелија – Скопје на крстосницата за Велес и Штип, обвинетиот – возач на камион е запрен од страна на полицијата при што било откриено дека превезува 150 мигранти во две камионски прилколки. Исплашените мигранти се разбегале по околните ниви, при што 15 мигранти од кои две малолетни лица … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција склучи Спогодба за затворска казна со лице обвинето за криумчарење на мигранти

Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе Предлог за определување мерка – Притвор за осомничениот за убиството во скопската населба Пржино

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје изврши увид во домот на починатото лице кое завчера беше пронајдено во населбата Пржино. По увидот, јавниот обвинител  донесе Наредба за спроведување на истражна постапка, а до судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, поднесе Предлог за определување на мерка – Притвор за … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје поднесе Предлог за определување мерка – Притвор за осомничениот за убиството во скопската населба Пржино

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на членовите на терористичката група и со увидот на местото на настанот

Утринава надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка – Притвор. Осомничените се теретат за сторени кривични дела „Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста” од чл. 313 и … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на членовите на терористичката група и со увидот на местото на настанот

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција спроведува истражна постапка по случувањата во Куманово

Во врска со настаните во Куманово, што се случија при спроведување на полициската акција, Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против определен број лица, за сторено кривично дело – Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста по чл. 313 од Кривичниот законик. Основното … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција спроведува истражна постапка по случувањата во Куманово

Основното јавно обвинителство Скопје започна постапка против единаесет лица – учесници во протестите

Основното јавно обвинителство Скопје прими две кривични пријави од МВР, поднесени против вкупно единаесет лица. По првата  кривична пријава од Министерството за внатрешни работи, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против девет лица, за кривично дело – Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие. Осомничените делото … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје започна постапка против единаесет лица – учесници во протестите

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција се спогоди со двајца обвинети од акцијата „Чекан"

Надлежен јавен обвинител, денес склучи Спогодба со двајца обвинети во акцијата „Чекан”. На обвинетите кои до сега не се осудувани, им е определена казна – Затвор во траење од 2 години и 7 месеци, односно 2 години и 6 месеци за сторени две кривични дела – Злосторничко здружување од чл. 394 ст.2 и продолжено кривично … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција се спогоди со двајца обвинети од акцијата „Чекан"

Основното јавно обвинителство – Тетово започна постапка против пет лица во врска со двојното убиство во с. Мерово

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Тетово донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против пет лица и тоа за четворица од осомничените за сторени кривични дела – Убиство и по едно кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи, а за еден од осомничените за сторено кривично … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Тетово започна постапка против пет лица во врска со двојното убиство во с. Мерово

Основното јавно обвинителство – Гевгелија ја расветлува сообраќајната несреќа на возилото на АРМ

На ден 08.05.2015 година случена е сообраќајна несреќа на магистралниот пат Скопје-Гевгелија кај манастирот Св.Атанасиј во која од неразјаснети причини се превртело патничко моторно возило марка Ланд Ровер Дефендер, сопственост на Армијата на Република Македонија, управувано од професионален војник-возач во кое имало уште четворица сопатници. Возилото се движело по магистралниот пат со правец на движење … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Гевгелија ја расветлува сообраќајната несреќа на возилото на АРМ

Основното јавно обвинителство Тетово го расветлува двојното убиство случено утринава во с. Мерово

На лице место е излезен надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово кој ја води истрагата за слученото двојно убиство во кое од живот се лишени две лица, браќа на возраст од 23 и 25 години. Убиството се случило во место викано Јабланица, с. Мерово, Тетовско. Утринава во периодот од 6.00 до 7.00 часот, настанала … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Тетово го расветлува двојното убиство случено утринава во с. Мерово

Основното јавно обвинителство – Скопје побара мерка – Притвор за четворица учесници во вчерашните протести

Основното јавно обвинителство – Скопје денес прими кривична пријава од страна на Министерството за внатрешни работи против четири лица, за кривично дело – Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие, сторени во текот на вчерашните протести пред Владата на Република Македонија. Постапувајќи по поднесената кривична пријава, а со цел … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје побара мерка – Притвор за четворица учесници во вчерашните протести

Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинение против едно лице за случената сообраќајна несреќа кај Католичката црква

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинение против едно лица за сторено кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од чл.300 ст.2 вв чл.297 ст.1 од Кривичниот законик.

На обвинетиот му се става на товар дека на 15.11.2014 година во 16,20 часот како учесник во сообраќајот на јавните патишта не се придржувал кон прописите и со тоа го загрозил јавниот сообраќај и го довел во опасност животот и телото на луѓето.

ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинение против едно лице за случената сообраќајна несреќа кај Католичката црква