Соопштенија

Истрага за две полнолетни лица и малолетник за сторено кривично дело – Разбојништво врз сириски државјанин

Основното јавно обвинителство – Куманово нареди спроведување на Истражна постапка против две полнолетни лица и еден малолетник поради постоење основано сомнение дека извршиле кривично дело – Разбојништво. Имено, на 29.01.2015 година, на Автобуската станица во Куманово тие со употреба на сила му одзеле мобилен телефон и 300 евра на сириски државјанин, по што веднаш побегнале. … ПовеќеИстрага за две полнолетни лица и малолетник за сторено кривично дело – Разбојништво врз сириски државјанин

Поднесено обвинение за двојното убиство во Вевчани

Основното јавно обвинителство – Струга поднесе обвинителен акт против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело – Убиство со умисла на две лица во с. Вевчани, на 13.08.2014 година, а се обидел да лиши од живот уште две лица. Спроведената истражна постапка утврдила дека обвинетиот, поминувајќи покрај летната тераса на кафе барот … ПовеќеПоднесено обвинение за двојното убиство во Вевчани

Основното јавно обвинителство Скопје прими кривична пријава од Минстерството за внатрешни работи против едно лице за кривично дело – Производство и дистрибуција на детска порнографија

До Основното јавно обвинителство Скопје од страна на Министерството за внатрешни работи е поднесена кривична пријава против лицето ГВ за кривично дело – Производство и дистрибуција на детска порнографија од член 193 а став 3 во врска со став 2 од Кривичниот Законик. Надлежниот обвинител ги презема законските активности и мерки постапувајќи по кривичната пријава.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поведе постапка против четири лица за Шпионажа и Насилство спрема претставници на највисоките државни органи

Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење на органзиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против четири лица за повеќе кривични дела. Надлежниот обвинител против осомничените лица донесе Наредба за спроведување на истражна постапка и тоа за осомничениот ЗВ за кривични дела Шпионажа по чл. 316 од Кривичниот Законик и кривично дело … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поведе постапка против четири лица за Шпионажа и Насилство спрема претставници на највисоките државни органи

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе жалба на Одлуката за условен отпуст за Томислав Кежаровски

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска поднесе жалба на Одлуката за условен отпуст на осуденото лице Томислав Кежаровски. Во законски предвидениот рок, надлежниот јавен обвинител ја разгледа Одлуката за условен отпуст донесена од страна на Основниот суд Скопје 1. Сметајќи дека со одлуката погрешно е утврдена фактичката состојба во случајот … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе жалба на Одлуката за условен отпуст за Томислав Кежаровски

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против три лица за сторено кривично дело – Даночно затајување

Осомничените се товарат за сторено даночно затајување во периодот 2007 – 2012 година, во својство на сопственици, овластени потписници и управители на четири правни лица – градежни фирми. Имено, во кривичната пријава поднесена од Финансиската полиција се наведува дека по претходен договор и во заедница изготвувале фиктивни завршни сметки и презентирале невистинити податоци пред надлежните … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против три лица за сторено кривично дело – Даночно затајување

Малолетникот осомничен за Силување во ВП домот Тетово во постапка и за Убиство во обид

Основното јавно обвинителство во Велес поднесе барање до Судијата за малолетници во Основниот суд – Велес за поведување подготвителна постапка спрема едно дете, штитеник на Воспитно-поправниот дом Тетово, за сторено кривично дело – Убиство (во обид). На 25 јануари малолетникот побарал да биде однесен на лекарски преглед кај домскиот лекар заради главоболка. Во лекарската соба … ПовеќеМалолетникот осомничен за Силување во ВП домот Тетово во постапка и за Убиство во обид

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице – поранешен висок функционер, за недозволиво држење на огнено оружје

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против осомничено лице , кое се товари за сторено кривично дело – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. Сметајќи дека се исполнети законските основи, Јавниот обвинител до судија на предходна постапка од Основен суд Скопје поднесе Предлог … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице – поранешен висок функционер, за недозволиво држење на огнено оружје

Основното јавно обвинителство Скопје постапува против две лица осомничени за примање поткуп

Постапувајќи по пријава на граѓанин, надлежниот обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица за сторено кривично дело – Примање поткуп. Имено , осомничените од оштетеното лице барале определeн износ на финансиски средства за да биде извршена конкретна медицинска интервенција. Против осомничените се води редовна постапка, односно по наоѓање на јавниот обвинител … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје постапува против две лица осомничени за примање поткуп

Поднесено обвинение против службено лице од Воспитно-поправниот дом Тетово – одделение во Велес

Основното јавно обвинителство во Велес поднесе Обвинителен предлог против раководителот на Секторот за обезбедување – заповедник во Воспитно – поправниот дом Тетово – одделение во Велес, за сторено кривично дело Несовесно вршење на службата. Обвинетиот се товари дека во својство на службено лице, откако добил известување за сторено кривично дело Силување на малолетник од страна … ПовеќеПоднесено обвинение против службено лице од Воспитно-поправниот дом Тетово – одделение во Велес

Основното јавно обвинителство Гостивар спроведува истрага за починатото лице најдено крај пат кон Гостивар

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар изврши увид на лице место кај пронајдениот машки труп, на споредниот пат Тетово – Гостивар. Починатото лице било пронајдено на десетина метри од паркирано патничко моторно возило со тетовски регситарски таблички. Станува збор за жител на гостиварско село, роден 1958 година. Јавниот обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Гостивар спроведува истрага за починатото лице најдено крај пат кон Гостивар

Поднесено обвинение за семејно насилство во Неготино

Основното јавно обвинителство – Кавадарци поднесе обвинителен акт против едно лице на возраст од 18 години во Неготино поради постоење на основано сомнение дека извршило кривично дело Загрозување на сигурноста на неговите родители. Имено, обвинетиот на 19 јануари се довел во состојба на раздразнетост и вознемиреност со користење на метадон, по што извадил нож со … ПовеќеПоднесено обвинение за семејно насилство во Неготино

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе Жалба на Решението за условниот отпуст на Вранишковски

На 12 јануари 2015 година Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција го прими Решението на Основниот суд Скопје со кое судот одлучи да го уважи предлогот на Директорот  на КПУ Идризово за условен отпуст на осудениот Вранишковски. Таквото решение беше предмет на  целосна анализа на околностите и оцена во надлежното обвинителство … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе Жалба на Решението за условниот отпуст на Вранишковски

Основното јавно обвинителство Tетово поведе постапка против едно лице за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Tетово донесе Наредба за поведување на истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело Убиство (во обид). Имено, на 15 јануари годинава, осомничениот по вербална расправија, при вршење семејно насилство, со умисла се обидел да го лиши од живот неговиот брат. Осомничениот со нож два пати го ранил оштетениот во градниот … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Tетово поведе постапка против едно лице за обид за убиство

Поведена е постапка против убиец на едно лице во неготинско Пепелиште

Основното јавно обвинителство – Велес, по спроведена истражна постапка во која се собрани сите докази, одлучи да поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело Убиство. Обвинетиот се товари дека на 21.08.2014 година со умисла и од користољубие лишил од живот едно 86-годишно лице на православните гробишта во с.Пепелиште, општина Неготино. Имено, обвинетиот,  … ПовеќеПоведена е постапка против убиец на едно лице во неготинско Пепелиште

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против лицата кои со моторна пила се обидоа да убијат едно лице

Основното јавно обвинителство Велес по спроведена истрага поднесе до Основниот суд Велес Обвинителен акт против две лица од Кавадарци, за кривично дело Убиство (во обид). Делото го извршиле во домот на еден од обвинетите на ден 14.07.2014 година околу 19.30 часот, кога се обиделе  да го лишат од живот оштетениот поради нерасчистени должничко доверителски односи. … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против лицата кои со моторна пила се обидоа да убијат едно лице

Основното јавно обвинителство – Скопје нареди истрага против вработени во Управата за животна средина

Основното јавно обвинителство – Скопје, постапувајќи по кривична пријава на Одделението за сузбивање организиран криминал во МВР, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 7 лица, поради постоење основано сомневање дека извршиле кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување. Првообвинетиот како поттикнувач, а останатите како соизвршители се товарат дека сториле продолжено кривично дело – Злоупотреба на службената … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје нареди истрага против вработени во Управата за животна средина

Основното јавно обвинителство – Велес поднесе обвинение против едно лице за сторено Убиство

Основното јавно обвинителство – Велес по завршување на истражната постапка и прибирање на сите докази во предметот, поднесе Обвинителен акт против лицето кое  во дворот на Гимназијата „Кочо Рацин“ во Велес на 17.07.2014 година со умисла лиши од живот  90-годишно лице. Кривичното дело – Убиство за кое се товари обвинетиот е извршено со нанесување на … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Велес поднесе обвинение против едно лице за сторено Убиство

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција смета дека се исполнети законските услови за примена на условен отпуст за Вранишковски

Осудениот Јован Вранишковски е правосилно осуден на единствена затворска казна  од пет гонини и пет месеци. Досега издржал вкупно 36 месеци затвор, што значи дека издржал половина од затворската казна на која што е правосилно осуден. За време на издржувањето се однесувал примерно и го почитувал куќниот ред  во затворот, при што ги извршувал и … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција смета дека се исполнети законските услови за примена на условен отпуст за Вранишковски

Осомничениот за смртта на жената кај детска клиника се гони за Убиство на бремена жена

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело – Убиство, со квалификаторен облик на убиство на бремена жена. Надлежниот обвинител ги презеде сите почетни мерки за прибирање на докази и релевантни факти во насока на расветлување на случајот. При тоа, сослушано е едно лице и … ПовеќеОсомничениот за смртта на жената кај детска клиника се гони за Убиство на бремена жена