Соопштенија

Основното јавно обвинителство – Гостивар изврши увид на лице место на тешка сообраќајна несреќа со смртни последици

Основното јавно обвинителство – Гостивар изврши увид на лице место на тешка сообраќајна несреќа во која животот го загуби едно лице. Сообраќајната несреќа се случила утрово околу 2:30 часот, во близина на зградата на судот во Гостивар, кога автомобил марка „голф“, со кој според првичните сознанија управувал 16-годишниот Б.А., удрил во мотоцикл управуван од 31-годишниот … Повеќе

Основното јавно обвинителство – Гостивар нареди обдукција на тело во распаѓање пронајдено на падините на Бистра

Основното јавно обвинителство – Гостивар издаде Наредба за обдукција на машки труп во распаѓање, пронајден во месноста викана Кош во непристапниот терен кој води од Лазарополе кон Гари. Обдукцијата ќе се врши на Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија во Скопје. Првичните сознанија упатуваат дека починатото лице е еден од двајцата исчезнати – татко и син по кои … Повеќе

Истражна постапка за едно лице осомничено за полов напад врз дете во Скопје

Основното јавно обвинителство – Скопје издаде Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице, осомничено дека извршило кривично дело – Полов напад врз дете кое не навршило 14 години од чл. 188 ст.1 од Кривичниот законик. Осомничениот се товари дека на 22.07.2016 година, околу 19:30 часот извршил други полови дејствија врз 11-годишно девојче во гаража во близина на … Повеќе

Основното јавно обвинителство Кочани отвори постапка за сторено продолжено кривично дело Силување

Сторителот делото го сторил на 14 јули 2016 година, врз малолетно девојче, кое го принудил на обљуба два пати за кус временски период, со што извршил продолжено кривично дело Силување од член 186 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Поради стореното, Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување на истражна … Повеќе

Обвинителството веќе неколку дена работи во предмет за употребата на оружјето на свадбената веселба

По написите во повеќе медиуми во кои се пишува за свадбената веселба на која е употребено оружје, како и за други настани на кои истото оружје е користено и каде има индиции и за евентуално сторени кривични дела, а во насока на информирање на јавноста, јавното обвинителство потенцира дека за овие настани веќе има отворено … Повеќе

Поднесен Обвинителен предлог против директор од Велес за неправилности во спроведена ученичка екскурзија

Основното јавно обвинителство – Велес поднесе Обвинителен предлог против едно лице – директор на средно училиште во овој град, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело – Несовесно работење во службата од чл.353-в ст.2 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари за неправилности околу спроведената екскурзија за учениците во трета година од училиштето. Имено, … Повеќе

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори постапка против шеснаесет лица во предметот Којот

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје  во предметот Којот донесе Наредба со која се спроведува истражна постапка против 16-шеснаесет лица поради постоење на основано сомнение дека сториле кривични дела Организирање на група и поттикнување на извршување на делата трговија со луѓе трговија со малолетно лице и криумчарење на мигранти од чл.418-в … Повеќе

Утринава поголем број на лица опфатени со акција заради криумчарење на мигранти и разбојништво

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција раководи со преистражната постапка во која со правосудната полиција – МВР РМ Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал од  утринава спроведува голема оперативна акција под називот „Којот” Со акцијата се гони поголема организирана криминална група поради основи на сомневање дека подготвува и извршува … Повеќе

Одобрен обвинителниот акт за починатата родилка и новороденчето од Гевгелија

По поднесен  обвинителен акт од Основното јавно обвинителство – Велес,  Советот за оцена на обвинителните акти при Основниот суд – Велес донесе Решение со кое е одобрен Обвинителниот акт поднесен против тројца лекари  – еден анестезиолог и двајца гинеколози. Обвинението беше поднесено поради нивно несовесно постапување на 22.10.2015 година, при породување на пациентка во ЈЗУ … Повеќе

Поднесено обвинение против З.Б. за Злосторничко здружување, Шпионажа и Уцена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција спроведе истражна постапка против лицето З.Б., па по сеопфтно разгледување и анализа на прибраните докази, денеска до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе Обвинителен акт со предлог за продолжување на мерка притвор поради постоење на основано сомнение дека обвинетиот сторил кривични дела и тоа: Злосторничко … Повеќе

Основното јавно обвинителство Гевгелија го истражува нападот извршен врз жена во црква

Во текот на вчерашниот ден, околу 15.30 часот, жена на возраст од 64 години,  која редовно волонтирала, помагала во црквата Св. Кирил и Методиј во центарот на Гевгелија била брутално физички нападната од едно лице. Сторителот  започнал да ја дави оштетената со јаже, по што ја нападнал со тупаници, нанесувајќи и тешки телесни повреди. Надлежен … Повеќе

Четворица опфатени со Наредба за спроведување истрага во акцијата "Лотос"

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничени се лицата  Б.Х. … Повеќе

Изречена осуда за обвинетите во предметот „Чекан“

По поднесено обвинение од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и одржани судски рочишта на кои беа изведени предложените докази, денеска надлежниот Основен суд Скопје 1 Скопје ги објави осудителните пресуди за обвинетите за сторените кривични дела  Лихварство и Изнуда од Кривичниот законик. Вкупно на обвинетите им е изречена затворска казна од … Повеќе

Предложен притвор за четири лица – поранешни припадници на ИСИС

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истрага за седум лица – припадници на ИСИС. На осомничените им се става на товар кривичното дело – Терористичка организација по чл.394-а ст.2 од Кривичниот законик. Во денешната акција, спроведена во раните утрински часови, уапсени се … Повеќе

Притвор за две лица – организатори на мрежа за препродавање на наркотична дрога марихуана

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица на кои им се става на товар дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од … Повеќе

Основното јавно обвинителство – Прилеп истражува обид за убиство во село Чепигово

Основното јавно обвинителство – Прилеп изврши увид на местото каде што 22-годишен жител на селото Бела Црква, општина Кривогаштани се обидел да лиши од живот едно 35-годишно лице од село Чепигово, општина Прилеп. Имено, вчера околу 19:30 часот во атарот на село Чепигово, осомничениот со пиштол калибар 9мм пукал во оштетениот, кој од истрелот се … Повеќе

Обвинителен предлог за тројцата насилници

По спроведената истражна постапка и комплетирање на доказниот материјал, Основното јавно обвинителство – Скопје до Основниот суд Скопје 1 – Скопје денес, поднесе Обвинителен предлог против Б.Е., Б.А. и Е.А. за сторено кривично дело – Насилство од чл. 386 ст. 3 вв ст.1 од Кривичниот законик. Кривично правниот настан се случил во ресторан во близина … Повеќе

Основното јавно обвинителство- Гостивар предложи мерка- Притвор за две лица

По оперативни сознанија од страна на Основниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство- Гостивар нареден е претрес на автобус кој сообраќал на линијата Струга- Гостивар. При влезот во Гостивар автобусот е запрен и кај двајца гостиварци пронајдена е 42,3 г марихуана. Надлежниот обвинител ценејќи дека се исполнети условите до судијата на претходна постапка при Основниот … Повеќе

Основното јавно обвинителство- Гостивар нареди обдукција за пронајденото починато лице во Маврово

Во текот на вчерашниот ден по пријава од соседите, во својата викендица во Маврово, кај местото викано „Бела вода“ пронајден е 70 годишен старец И.А. Со асистенција на полицијата е влезено во викендицата каде се наоѓал починатиот потпрен на маса и околу него имало крв. По наредба на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство- Гостивар, … Повеќе

Основното јавно обвинителство – Скопје предложи мерки на претпазливост за 13 лица вработени во Агенцијата за катастар на недвижности

Основното јавно обвинителство – Скопје, оформи предмет поради постоење на основано сомневање дека 13 лица од Скопје, вработени во Агенцијата за катастар на недвижности сториле кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување по чл.353 од Кривичниот законик. Пријавените во временскиот период од 01.01.2013 година до 16.03.2016 година, во својство на катастарски службеници – … Повеќе