Истрага за двојно убиство во Гевгелија

Истрага за двојно убиство во Гевгелија

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои сомнение дека сторил две кривични дела  -Убиство од член 123 од Кривичниот законик. Осомничениот 69-годишник, на 24 септември, со умисла ги лишил од живот сопствениот брат и неговата сопруга, со кои живееле во иста семејна куќа со различни влезови. … ПовеќеИстрага за двојно убиство во Гевгелија

Откриен сторител на тешки кражби во Дојран, поведена постапка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице кое е осомничено за продолжено кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Во периодот од мај 2021 до 19 септември 2023 година, искористувајќи исти прилики кога оштетените не престојувале во … ПовеќеОткриен сторител на тешки кражби во Дојран, поведена постапка

Притвор за дилер на дрога од Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривични дела – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори член 215 став 1 и Овозможување употреба на наркотични дроги од член 216 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, во … ПовеќеПритвор за дилер на дрога од Гевгелија

Притвор за осомничен за силување дете во гевгелиско

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице со двојно македонско и холандско државјанство, бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Силување на дете кое не наполнило 15 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 4 август, во неговата куќа во гевгелиско, … ПовеќеПритвор за осомничен за силување дете во гевгелиско

Жител на Гевгелија осомничен за серија измами и лажно претставување

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за продолжено кривично дело – Измама од член 247 став 1 во врска со член 45 и кривично дело – Лажно претставување од член 391 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, во временскиот период од 17.07.2022 година до 15.04.2023 година, во 6 наврати со умисла извршил … ПовеќеЖител на Гевгелија осомничен за серија измами и лажно претставување

Татко и син од Богородица осомничени за недозволено поседување оружје и муниција

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против татко и син од селото Богородица, кои во своите домови неовластено држеле поголемо количество оружје и муниција. При претрес во домот на синот била пронајдена една полуавтоматска пушка, една ловна пушка со 99 патрони, еден самострел со пет стрели, една воздушна пушка, како и … ПовеќеТатко и син од Богородица осомничени за недозволено поседување оружје и муниција

Истрага за откриена марихуана на граничниот премин „Богородица“

Основното јавно обвинителство Гевгелија, постапувајќи по пријава од Царинската управа, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против жител на селото Негорци за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 17 февруари, осомничениот неовластено заради продажба пренесувал наркотична … ПовеќеИстрага за откриена марихуана на граничниот премин „Богородица“

Еден осомничен за насилство врз жена и нејзината малолетна ќерка во гевгелиско

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Кавадарци за кривично дело – Насилство од член 386 став 6 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Откако претходно повеќе пати ѝ пишувал пораки преку апликацијата „Вибер“ во кои ѝ се заканувал дека ќе ја повреди и ќе ја … ПовеќеЕден осомничен за насилство врз жена и нејзината малолетна ќерка во гевгелиско

Жител на Гевгелија осомничен за силување

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено за кривично дело – Силување од член 186 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 19 декември, со употреба на сила и сериозна закана дека непосредно ќе нападне врз нејзиниот живот и врз … ПовеќеЖител на Гевгелија осомничен за силување

Притвор за осомничен за криумчарење злато и девизи на ГП „Богородица“

Основното јавно обвинителство Гевгелија, постапувајќи по кривична пријава од Царинската управа, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Скопје за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Криумчарење од член 278 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 16 декември, избегнувајќи ја царинската контрола преку … ПовеќеПритвор за осомничен за криумчарење злато и девизи на ГП „Богородица“

Жител на Гевгелија осомничен за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Убиство според член 123 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот зкаоник. Осомничениот, на 12 декември, со умисла се обидел да го лиши од живот неговиот очув. Делото го сторил така што ја протнал … ПовеќеЖител на Гевгелија осомничен за обид за убиство

Притвор за осомничен за илегална трговија со хероин од Стојаково

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од селото Стојаково, Општина Богданци, за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 6 … ПовеќеПритвор за осомничен за илегална трговија со хероин од Стојаково

Истрага за продолжено кривично дело полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот, на кого родителите му ги доверувале на чување … ПовеќеИстрага за продолжено кривично дело полов напад врз дете

Постапка за телесна повреда при семејно насилство во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1, како и кривично дело – Неизвршување на судска одлука од член 377 став 5 од Кривичниот законик. Осомничениот, во раните утрински часови на 4 септември, кај споменикот „Сава Михајлов“, во … ПовеќеПостапка за телесна повреда при семејно насилство во Гевгелија

ОЈО Гевгелија со постапка за неовластено производство марихуана, кај осомничениот пронајдено и оружје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од селото Кованец, осомничено за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 и за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или … ПовеќеОЈО Гевгелија со постапка за неовластено производство марихуана, кај осомничениот пронајдено и оружје

Извршен увид на македонско-грчката граница каде беше пронајден починат мигрант

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија изврши увид на лице место во близина на македонско-грчката граница, каде вчера беше пронајдено безживотно тело на мигрант. Смртта на мигрантот ја пријавиле група други мигранти, според чии тврдења сега покојниот заедно со уште две лица им наплаќале по 800 евра за да ги пренесат од Република Грција … ПовеќеИзвршен увид на македонско-грчката граница каде беше пронајден починат мигрант

Четворица осомничени за разбојништво на паркинг во Гевгелија

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против четири лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Четворицата, заедно како група, на 26 април, на паркинг простор на улицата „Миле Пецанов“ во … ПовеќеЧетворица осомничени за разбојништво на паркинг во Гевгелија

Истрага за разбојништво во Богданци

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице од Богданци, за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Разбојништво според член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 21 април, половина час по полноќ, осомничениот ставил црна маска на лицето, црн дуксер со капа … ПовеќеИстрага за разбојништво во Богданци

Импровизирана лабораторија за производство на марихуана откриена во куќа во Гевгелија, притвор за едно лице

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека извршило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. Во една од собите на семејната куќа на улица „Илинденска“ со Гевгелија, … ПовеќеИмпровизирана лабораторија за производство на марихуана откриена во куќа во Гевгелија, притвор за едно лице