Притвор заради криумчарење на непријавена стока

Притвор заради криумчарење на непријавена стока

         Постапувајќи по поднесената кривична пријава од Царинската управа, јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија, поведе постапка за едно лице, жител на Рашка, Краљево, Р.Србија за кривично дело Криумчарење од член 278 став 1 од Кривичниот законик.         Осомничениот на  30.3.2021 година околу 22.30 часот избегнувајќи ја царинската контрола преку царинската линија на ГП Богородица … ПовеќеПритвор заради криумчарење на непријавена стока

Проширена истрагата за марихуана пронајдена во камион на ГП „Богородица“

Основното винителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено призводство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст.1 од Кривичниот ааконик. Осомничениот, по претходен договор и заедно со уште едно лице за кое веќе се води постапка, со непознато лице од … ПовеќеПроширена истрагата за марихуана пронајдена во камион на ГП „Богородица“

Притвор за разбојништво во казино во Богданци

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице од село Стојаково, Општина Богданци за кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 28 јануари, осомничениот маскиран со црна фантомка на лицето и со црни ракавици на рацете, носејќи ранец на грбот, влегол во казино во Богданци. Вперувајќи … ПовеќеПритвор за разбојништво во казино во Богданци

Побаран притвор за шестмина осомничени за најдената дрога во Арачиново

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против шест лица, сите од Скопје, поради постоење на основано сомневање дека како соизвршители го  сториле кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1, а првоосомничениот и второосомничениот и за сторено едно … ПовеќеПобаран притвор за шестмина осомничени за најдената дрога во Арачиново

Поведена постапка за повеќе кривични дела за гевгеличанец

Постапувајќи по поднесена кривична пријава, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице од Гевгелија, а за сторени едно продолжено кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 , едно кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции … ПовеќеПоведена постапка за повеќе кривични дела за гевгеличанец

Поведена постапка за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице , поради постоење основано сомнение дека го сторило кривичното дело – Убиство од член 123 став 3 во врска со член 19 од Кривичниот законик. Осомничениот на 29.10.2020 година, во канцеларија на извршител во Гевгелија, со умисла се обидел да лиши од … ПовеќеПоведена постапка за обид за убиство

Истрага за пронајдена импровизирана лабораторија за марихуана и масло од канабис во Гевгелија

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе истражна постапка за две лица за кои постои основано сомнение дека ги сториле кривичните дела – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 и Овозможување на употреба наркотични дроги од член 216 став 1 од Кривичниот законик. … ПовеќеИстрага за пронајдена импровизирана лабораторија за марихуана и масло од канабис во Гевгелија

Парична казна за 15 лица заради непочитување на полицискиот час во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија поднесе предлози за издавање казнени налози против 15 лица за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Сите обвинети во одделни настани,  за време на полицискиот час биле затекнати како се движат пеш, со велосипеди или возила низ … ПовеќеПарична казна за 15 лица заради непочитување на полицискиот час во Гевгелија

Притвор заради извршени кражби

Јавен обвинител од Основното јавно бвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека го сторилo кривичното дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 во врска со член 45 став 1 од Кривичниот законик. Во временскиот период од 03.01.2020 година до 24.05.2020 година, осомичениот во 12  наврати … ПовеќеПритвор заради извршени кражби

Предлог за казнени платни налози за 23 лица и за две лица условни осуди за непочитување на полицискиот час во Гевгелија

Основното јавно обвинителство-Гевгелија до Основниот суд во Гевгелија достави предлози за издавање на казнен налог против 25 лица кои спротивно на забраната за движење за време на полицискиот час, без дозвола пеш или со возила се движеле низ Гевгелија, Нов Дојран, Богданци и нивната околина. Во 21 одделен кривично правен настан, непочитувајќи ја забраната за … ПовеќеПредлог за казнени платни налози за 23 лица и за две лица условни осуди за непочитување на полицискиот час во Гевгелија

Обвинети се лицата кои играа оро за време на полициски час

Гевгелиското обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против 43 лица кои го сториле кривичното дело –  Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Од обвинетите, 30 лица се обвинети затоа што на 19 април 2020 година, за време кога во сила била забраната за движење, … ПовеќеОбвинети се лицата кои играа оро за време на полициски час

Гевгелиското обвинителство побара парични казни за дванаесет лица

Обвинетите во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Тие не ги почитувале мерките и одлуките за забрана на движење на населението, па за време на полицискиот час без дозвола, пеш или со возила  се движеле низ … ПовеќеГевгелиското обвинителство побара парични казни за дванаесет лица

Уште 14 предлози за казнени налози заради непочитување на здравствените прописи во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија поднесе уште 14 предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 19 лица, обвинети за кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Сите обвинети не се придржувале до Одлуката за забрана и посебен режим на движење на … ПовеќеУште 14 предлози за казнени налози заради непочитување на здравствените прописи во Гевгелија

Побарана казна од 1000 евра за непочитување на полицискиот час во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 26 март во 02:45 часот, за време на полицискиот час бил затекнат со автомобил кај клучката Прдејци. Со ова … ПовеќеПобарана казна од 1000 евра за непочитување на полицискиот час во Гевгелија

Гевгелиското обвинителство побара парични казни за девет лица

Основното јавно обвинителство Гевгелија поднесе  предлози за издавање казнени налози против девет лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Чертворица од нив, допатувале на 18 март во Република Северна Македонија од  Р.Грција, Р.Турција и Р.Бугарија како земји со среден … ПовеќеГевгелиското обвинителство побара парични казни за девет лица

Парична казна за две лица од Валандово за непостапување според прописите за време на пандемија

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гевгелија денеска до Основниот суд – Гевгелија достави Предлог за издавање на казнен налог против две лица за сторено кривично дело Непостапување според прописите за време на пандемија предвидено и казниво по член 206 од Кривичниот законик. Во предлогот обвинителството бара лицата да се огласат за виновни … ПовеќеПарична казна за две лица од Валандово за непостапување според прописите за време на пандемија

​Притвор за осомничен за силување на малолетничка во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија до судијата на претходна постапка при Основниот суд Гевгелија достави Предлог за определување мерка притвор за едно лице, осомничено дека сторило кривично дело – Силување од член 186 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Притворот беше побаран бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство на … Повеќе​Притвор за осомничен за силување на малолетничка во Гевгелија

Поведена постапка за гевгеличанецот кој со лажно претставување измами повеќемина

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против лице на возраст од 41 година, за сторени две кривични дела од продолжен вид и тоа: Измама од член 247 став 1  во врска со член 45 став 4 во врска со став 1 и Злоупотреба на лични податоци од член 149 став 1 во врска со член … ПовеќеПоведена постапка за гевгеличанецот кој со лажно претставување измами повеќемина

Жител на Чашка осомничен за обид за силување во Негорци

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе истражна постапка против лице осомничено дека се обидело да стори кривично дело – Силување од член 186 став 1 во врска со член 19 од Кривичниот законик. Осомничениот жител на селото Мелница, општина Чашка, на 12 јануари со употреба на сила се обидел да присили на обљуба една жена од … ПовеќеЖител на Чашка осомничен за обид за силување во Негорци