Притвор за осомничен за полов напад врз сопствената малолетна сестра

Притвор за осомничен за полов напад врз сопствената малолетна сестра

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 19-годишен жител на селото Дреново, осомничен дека сторил кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години. Осомничениот искористил момент додека бил сам во домот со неговата 11-годишна сестра, па врз неа извршил други полови дејствија. Јавниот обвинител до судијата на … ПовеќеПритвор за осомничен за полов напад врз сопствената малолетна сестра

Поведена постапка за убиство во Кавадарци

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со екипа на крим техника изврши увид на местото каде вчера со остар предмет едно лице беше лишено од живот. На 15 ноември 2021 година, околу 23:30 часот, по претходна вербална расправија на осомничениот со друго лице, оштетениот се обидел да ги смири и да ги раздвои. … ПовеќеПоведена постапка за убиство во Кавадарци

Две лица обвинети дека сториле повеќе кривични дела при обид илегално да препродадат 180 килограми марихуана

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе обвинение против две лица за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Како соизвршители, двајцата обвинети, 23-годишник од Струга и 41-годишник од Кичево, неовластено заради … ПовеќеДве лица обвинети дека сториле повеќе кривични дела при обид илегално да препродадат 180 килограми марихуана

Кавадаречкото обвинителство поднесе обвинение за полов напад врз деца

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години според член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Обвинетиот 41-годишник, на точно неутврдени датуми во 2020 година, во куќа во Росоман, во повеќе наврати извршил полови дејствија … ПовеќеКавадаречкото обвинителство поднесе обвинение за полов напад врз деца

Обвинение за затајување и лажно пријавување кривично дело

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог до Основниот суд во Неготино против 22-годишен жител на Неготино за сторени кривични дела  Затајување од член 239 став 3 во врска со став 1 и Лажно пријавување на кривично дело од член 366 став 4 од Кривичниот законик. Обвинетиот на 7 декември 2020 година противправно за себе … ПовеќеОбвинение за затајување и лажно пријавување кривично дело

Две лица осомничени дека сториле повеќе кривични дела при обид илегално да препродадат поголемо количество марихуана

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, на возраст од 23 и 41 година. За првиот, жител на струшкото село Ливада, постои основано сомнение дека сторил кривични дела – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со … ПовеќеДве лица осомничени дека сториле повеќе кривични дела при обид илегално да препродадат поголемо количество марихуана

Притвор заради полов напад врз деца

Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 41-годишно лице, за кое постои основано сомнение дека го сторило кривичното дело – Полов напрад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот на точно неутврдени датуми во текот на првата половина на 2020 година, … ПовеќеПритвор заради полов напад врз деца

Обвинителен акт за татко и син заради дрога и оружје

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен акт против две лица, татко и син на возраст од 56 и 33 години, кои како соизвршители го сториле кривичното дело –Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член  215  став 1, а едниот од нив и кривичното дело – Неовластено изработување, држење, посредување … ПовеќеОбвинителен акт за татко и син заради дрога и оружје

Обвинение заради трговија со дрога

Основното јавно обвинителство Кавадарци до надлежниот суд достави Обвинителен акт против  29 – годишен жител на село Дуброво, Неготино, поради сторено кривичното дело – Неовластено протизводство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот во домот и помошните простории во местото каде живеел неовластено заради продажба … ПовеќеОбвинение заради трговија со дрога

Притвор заради убиство во обид

Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 43 – годишно лице, привремен жител на село Пепелиште, Неготино, поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. Осомничениот на 4 декември 2020 година, околу 5.00 часот, во настаната … ПовеќеПритвор заради убиство во обид

Извршен увид за обид за убиство и самоубиство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци  заедно со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи, изврши увид во куќа во село Шивец каде беше пронајдена жена на возраст од 84 години со тешки телесни повреди.  Според првичните сознанија, повредите ги направил нејзиниот 73 – годишен сопруг, користејќи секира и други опасни орудија. По извршеното … ПовеќеИзвршен увид за обид за убиство и самоубиство

Извршен увид за сообраќајната незгода во Кавадарци

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од ОВР Кавадарци изврши увид на самото место каде вчера околу 17.00 часот се случи сообраќајна несреќа во која животот го загуби едно лице. На регионалниот пат Кавадарци, кај градските гробишта, се случила сообраќајна незгода помеѓу трактор Урсус со приколка, управуван од 24 – … ПовеќеИзвршен увид за сообраќајната незгода во Кавадарци

Притвор заради трговија со дрога

Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 29 – годишен жител на село Дуброво, Неготино, поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено протизводство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При претрес на домот и помошните простории во местото каде … ПовеќеПритвор заради трговија со дрога

Преземени дејствија за утврдување на причините за смртта на дете

Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи, извршија увид во семејна единица во село Корешница, Демир Капија, каде синоќа почина 11-годишно дете , штитеник на Специјаниот завод Демир Капија. Починатото момче беше згрижено во семеен дом пред еден месец, откако претходно беше пронајдено како целосно запуштено живее само … ПовеќеПреземени дејствија за утврдување на причините за смртта на дете

Притвор за татко и син заради дрога и оружје

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица, татко и син на возраст од 56 и 33 години, поради основано сомнение дека како соизвршители ги сториле кривичните дела –Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член  215  став 1 и  Неовластено изработување, … ПовеќеПритвор за татко и син заради дрога и оружје

Извршен увид за сообраќајната несреќа во која животот го загуби едно лице

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во 13.50 часот возило Опел Корса со скопски регистарски таблички излетало од патот. Во возилото кое се движело на автопатот Неготино – Кавадарци се превезувале четири лица, членови на едно семејство. Во  близина на село Прждево, … ПовеќеИзвршен увид за сообраќајната несреќа во која животот го загуби едно лице

Поведена истрага за силување против косовски државјанин

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против државјанин на Косово со престојувалиште во Росоман, поради основано сомнение дека сторил кривично дело – Силување од член 186 став 5 в.в. став 2 од Кривичниот законик. Осомничениот, кој бил вработен како овчар, на 2 мај, во овоштарник во атарот на Росоман, со употреба … ПовеќеПоведена истрага за силување против косовски државјанин

Обвинителството во Кавадарци предложи парични казни за 28 лица

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе предлози за издавање казнени налози против 17 обвинети во Основниот суд Кавадарци и за 11 обвинети во Основниот суд Неготино, за лица кои во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите … ПовеќеОбвинителството во Кавадарци предложи парични казни за 28 лица

Кавадаречкото обвинителство поведе постапка за шест лица кои не го почитувале полицискиот час

Основното јавно обвинителство Кавадарци побара парични казни во висина до 40 дневни глоби, секоја од нив во износ од 20 евра во денарска потиввредност,  за шест лица, жители на Неготино. Тие во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од … ПовеќеКавадаречкото обвинителство поведе постапка за шест лица кои не го почитувале полицискиот час

Обвинето едно лице кое лажно пријави кривично дело во Кавадарци

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Предлог за издавање казнен налог за едно лице кое го сторило кривичното дело – Лажно пријавување на кривично дело од член 366 став 4 од Кривичниот законик. За стореното дело, обвинителството му предложи на Основниот суд во Кавадарци, на обвинетиот да му изрече парична казна во висина … ПовеќеОбвинето едно лице кое лажно пријави кривично дело во Кавадарци