Обвинение за лихварство и самовластие во Неготино

Обвинение за лихварство и самовластие во Неготино

Основното јавно обвинителство Кавадарци до Основниот суд во Неготино достави Обвинителен предлог против три лица за продолжени кривични дела – Лихварство и Самовластие, како и против мајката на еден од обвинетите која им помогнала да ги прикријат кривичните дела. Двајца 24-годишници од Неготино, во временскиот период од почетокот на 2019 година до 12.08.2021 година, по … ПовеќеОбвинение за лихварство и самовластие во Неготино

Поведена истрага за неовластено производство на марихуана во Пепелиште

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 43 – годишен жител на селото Пепелиште за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, во сопствениот дом, засадил 20 семки … ПовеќеПоведена истрага за неовластено производство на марихуана во Пепелиште

Се испитуваат причините за несреќа на градежна локација во Кавадарци каде две лица го загубија животот

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци изврши увид на лице место на локацијата каде утринава, при извршување градежни работи, се откачи дигалка – кран, при што двајца работници од Скопје го загубија животот. Едниот од загинатите работници бил на возраст од 30, а другиот од 50 години. Во несреќата не се повредени други лица. … ПовеќеСе испитуваат причините за несреќа на градежна локација во Кавадарци каде две лица го загубија животот

Жител на неготинско Криволак осомничен за производство на марихуана

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 21-годишник, во дворот на куќата во која живеел во селото Криволак, … ПовеќеЖител на неготинско Криволак осомничен за производство на марихуана

Лекарка обвинета за несовесно лекување на штитеник во Специјалистичкиот завод – Демир Капија

Основното јавно обвинителство Кавадарци до надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешки дела против здравјето на луѓето од член 217 став 4 во врска со член 207 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетата, како лекар-специјалист по општа медицина, била ангажирана со договор за повремени … ПовеќеЛекарка обвинета за несовесно лекување на штитеник во Специјалистичкиот завод – Демир Капија

ОЈО Кавадарци изврши увид на сообраќајна несреќа

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци изврши увид на патот Росоман-Кавадарци, на мостот на Црна Река, каде утрово се случи сообраќајна несреќа меѓу трактор и комбе наменето за транспорт на леб од Скопје за Кавадарци. Според првичните сознанија, до несреќата дошло во момент кога тракторот и комбето се движеле во ист правец, еден … ПовеќеОЈО Кавадарци изврши увид на сообраќајна несреќа

Обвинение за полов напад врз дете во Кавадарци, за сторителот предложено и задолжително психијатриско лекување

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен акт против 19-годишен жител на селото Дреново, осомничен дека сторил кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 во врска со член 19 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, во периодот од 13.12 до 15.12.2021 година, во состојба на битно … ПовеќеОбвинение за полов напад врз дете во Кавадарци, за сторителот предложено и задолжително психијатриско лекување

Обвинение за убиство во Кавадарци

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Убиство според член 123 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на возраст од 46-години, лишил од живот едно лице, нанесувајќи му два убоди со нож во пределот на градите. Настанот се случил на 15.11.2021 година, при меѓусебна тепачка на обвинетиот со … ПовеќеОбвинение за убиство во Кавадарци

Притвор за осомничен за полов напад врз сопствената малолетна сестра

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 19-годишен жител на селото Дреново, осомничен дека сторил кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години. Осомничениот искористил момент додека бил сам во домот со неговата 11-годишна сестра, па врз неа извршил други полови дејствија. Јавниот обвинител до судијата на … ПовеќеПритвор за осомничен за полов напад врз сопствената малолетна сестра

Поведена постапка за убиство во Кавадарци

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со екипа на крим техника изврши увид на местото каде вчера со остар предмет едно лице беше лишено од живот. На 15 ноември 2021 година, околу 23:30 часот, по претходна вербална расправија на осомничениот со друго лице, оштетениот се обидел да ги смири и да ги раздвои. … ПовеќеПоведена постапка за убиство во Кавадарци

Две лица обвинети дека сториле повеќе кривични дела при обид илегално да препродадат 180 килограми марихуана

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе обвинение против две лица за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Како соизвршители, двајцата обвинети, 23-годишник од Струга и 41-годишник од Кичево, неовластено заради … ПовеќеДве лица обвинети дека сториле повеќе кривични дела при обид илегално да препродадат 180 килограми марихуана

Кавадаречкото обвинителство поднесе обвинение за полов напад врз деца

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години според член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Обвинетиот 41-годишник, на точно неутврдени датуми во 2020 година, во куќа во Росоман, во повеќе наврати извршил полови дејствија … ПовеќеКавадаречкото обвинителство поднесе обвинение за полов напад врз деца

Обвинение за затајување и лажно пријавување кривично дело

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог до Основниот суд во Неготино против 22-годишен жител на Неготино за сторени кривични дела  Затајување од член 239 став 3 во врска со став 1 и Лажно пријавување на кривично дело од член 366 став 4 од Кривичниот законик. Обвинетиот на 7 декември 2020 година противправно за себе … ПовеќеОбвинение за затајување и лажно пријавување кривично дело

Две лица осомничени дека сториле повеќе кривични дела при обид илегално да препродадат поголемо количество марихуана

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, на возраст од 23 и 41 година. За првиот, жител на струшкото село Ливада, постои основано сомнение дека сторил кривични дела – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со … ПовеќеДве лица осомничени дека сториле повеќе кривични дела при обид илегално да препродадат поголемо количество марихуана

Притвор заради полов напад врз деца

Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 41-годишно лице, за кое постои основано сомнение дека го сторило кривичното дело – Полов напрад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот на точно неутврдени датуми во текот на првата половина на 2020 година, … ПовеќеПритвор заради полов напад врз деца

Обвинителен акт за татко и син заради дрога и оружје

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен акт против две лица, татко и син на возраст од 56 и 33 години, кои како соизвршители го сториле кривичното дело –Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член  215  став 1, а едниот од нив и кривичното дело – Неовластено изработување, држење, посредување … ПовеќеОбвинителен акт за татко и син заради дрога и оружје

Обвинение заради трговија со дрога

Основното јавно обвинителство Кавадарци до надлежниот суд достави Обвинителен акт против  29 – годишен жител на село Дуброво, Неготино, поради сторено кривичното дело – Неовластено протизводство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот во домот и помошните простории во местото каде живеел неовластено заради продажба … ПовеќеОбвинение заради трговија со дрога

Притвор заради убиство во обид

Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 43 – годишно лице, привремен жител на село Пепелиште, Неготино, поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. Осомничениот на 4 декември 2020 година, околу 5.00 часот, во настаната … ПовеќеПритвор заради убиство во обид

Извршен увид за обид за убиство и самоубиство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци  заедно со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи, изврши увид во куќа во село Шивец каде беше пронајдена жена на возраст од 84 години со тешки телесни повреди.  Според првичните сознанија, повредите ги направил нејзиниот 73 – годишен сопруг, користејќи секира и други опасни орудија. По извршеното … ПовеќеИзвршен увид за обид за убиство и самоубиство

Извршен увид за сообраќајната незгода во Кавадарци

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од ОВР Кавадарци изврши увид на самото место каде вчера околу 17.00 часот се случи сообраќајна несреќа во која животот го загуби едно лице. На регионалниот пат Кавадарци, кај градските гробишта, се случила сообраќајна незгода помеѓу трактор Урсус со приколка, управуван од 24 – … ПовеќеИзвршен увид за сообраќајната незгода во Кавадарци