Двајца возрасни и еден малолетник од струшко осомничени за полови дејствија со деца

Двајца возрасни и еден малолетник од струшко осомничени за полови дејствија со деца

Поради основано сомнение дека сториле кривични дела – Силување на дете кое не наполнило 15 години согласно член 188, Прикажување порнографски материјал на дете по член 193 и Задоволување на полови страсти пред друг согласно член 190 од Кривичниот законик, Основното јавно обвинителство Струга денеска поведе истрага против две лица, на возраст од 56 и … ПовеќеДвајца возрасни и еден малолетник од струшко осомничени за полови дејствија со деца

Албански државјанин осомничен за две тешки кражби во Струга

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против 28-годишен државјанин на  Албанија кој илегално престојувал во државава и за кого постои основано сомнение дека сторил две кривични дела – Тешка кражба според член 236 став 1 од Кривичниот законик. На 9 февруари, осомничениот насилно влегол во две куќи во Струга, одземајќи таблет, телефони, накит, два велосипеди … ПовеќеАлбански државјанин осомничен за две тешки кражби во Струга

ОЈО Струга оформи три предмети за злоупотреби во Здравствениот дом Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга, постапувајќи по поднесена кривична пријава, оформи предмет против едно лице кое е пријавено за кривичните дела – Фалсификување исправа од член 378, Измама од член 247 и Надрилекарство предвидено во член 209 од Кривичниот законик. Пријавениот, иако знаел дека не поседува документација која е потребна за вработување, изготвил лажни исправи – … ПовеќеОЈО Струга оформи три предмети за злоупотреби во Здравствениот дом Вевчани

Расчистен обид за убиство во Велешта, истрага против едно лице

Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Убиство од член 123 став 1, а во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. На 23 ноември, во Велешта, осомничениот се обидел да лиши од живот лице со кое … ПовеќеРасчистен обид за убиство во Велешта, истрага против едно лице

Обвинение за несовесно работење на поранешен јавен обвинител

Основното јавно обвинителство Струга до надлежниот суд поднесе обвинение против поранешен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Охрид за продолжено кривично дело – Несовесно работење во службата од член 353-в став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик. Обвинетиот, во периодот од 19 ноември 2013 година до … ПовеќеОбвинение за несовесно работење на поранешен јавен обвинител

Тројца лекари од Струга обвинети за тешки дела против здравјето на луѓето

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга поднесе Обвинителен предлог против три лица за кривично дело – Тешки дела против здравјето на луѓето од член 217 став 3 во врска со член 207 став 1 и 3 од Кривичниот законик. Првообвинетиот како лекар – специјалист гинеколог акушер,  второобвинетиот како лекар – … ПовеќеТројца лекари од Струга обвинети за тешки дела против здравјето на луѓето

Обвинение за насипување земја и за загадување на Охридското Езеро

Основното јавно обвинителство Струга поднесе Обвинителен акт против четири лица за узурпација на недвижност и загадување на животната средина и природата. Првообвинетиот, на 03.03.2021 година, зазел туѓа недвижност која со член 16 од Законот за сопственост и други стварни права е прогласена за добро во општа употреба, а со членовите 1 и 2 од Законот … ПовеќеОбвинение за насипување земја и за загадување на Охридското Езеро

Истрага против дилер на марихуана во Струга

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 27-годишен стружанец, во гаражата што ја користи во близина на неговиот дом на улицата „Мислешевски … ПовеќеИстрага против дилер на марихуана во Струга

Поднесено обвинение за професорот од Струга

Основното јавно обвинителство Струга поднесе Обвинителен предлог против 57 – годишен професор од Струга, за сторено кривичното дело – Насилство од член 386 став 1 во врска со став 3 од Кривичниот законик. Обвинетиот на 23.12.2021 година околу 13:30 часот, со боксирач удрил ученик на возраст од 18 години. Физичкиот напад следел по претходно влошени  … ПовеќеПоднесено обвинение за професорот од Струга

Предложен притвор за професорот од Струга

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против 57 – годишен професор од Струга, за кого постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело Насилство од член 364 став 1 во врска со став 3 од Кривичниот законик. Осомничениот на 23.12.2021 година околу 12:30 часот, со боксирач удрил во пределот на главата на оштетениот ученик на … ПовеќеПредложен притвор за професорот од Струга

Двајца осомничени за напад врз полициски службеници во Струга

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против две лица за кривично дело – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 22 од Кривичниот законик. Двајцата браќа од струшко Велешта, на возраст од 24 18 години, на 15 јуни … ПовеќеДвајца осомничени за напад врз полициски службеници во Струга

Парични казни за девет лица од Скопје обвинети за непочитување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно девет лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија согласно член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, во различни кривично-правни настани не го почитувале полицискиот час, па за време на забраната определена со прописите … ПовеќеПарични казни за девет лица од Скопје обвинети за непочитување на полицискиот час

Обвинение за гинекологот од Струга кој даваше здравствени услуги без дозвола за работа

Основното јавно обвинителство Струга денеска до надлежниот суд достави Обвинителен акт против 54 – годишен жител на Струга, кој го сторил кривичното дело – Давање здравствени услуги без дозвола за работа  од член 304 – а од Законот за здравствена заштита. Како здравствен работник  – доктор специјалист по гинекологија и акушерство, обвинетиот давал здравствени услуги … ПовеќеОбвинение за гинекологот од Струга кој даваше здравствени услуги без дозвола за работа

Притвор за двајца осомничени кои неовластено држеле оружје

Основното јавно обвинителство Струга поведе истражна постапка против 55-годишен жител на с. Трапчин Дол, кичевско и 42-годишен жител на с. Франгово, струшко, бидејќи постои основано сомневање дека секој од нив го сторил кривичното дело –  Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став … ПовеќеПритвор за двајца осомничени кои неовластено држеле оружје

Увид на местото на убиство на жена во Струга

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде беше лишена од живот жена на возраст од 34 години. Според првичните сознанија, по претходна меѓусебна расправија, сопругот и’ нанел неколку смртоносни убоди со нож на жената, а потоа се обидел и да се самоубие. Настанот се случил во … ПовеќеУвид на местото на убиство на жена во Струга

Побарани парични казни за палење на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга, по спроведена претходна постапка, поднесе Предлог за издавање казнен налог за три лица за кривично дело – Повреда на угледот на странска држава од член 181 од Кривичниот законик. Обвинетите, на 14 јануари, за време на самоиницијативниот собир на граѓани по повод верскиот празник Св.Василиј во Вевчани, со намера за исмејување … ПовеќеПобарани парични казни за палење на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга оформи предмет за запаленото бугарско знаме на карневалот во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга оформи предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на одржувањето на Вевчанскиот карневал било запалено знаме на Република Бугарија. Предметот е оформен со цел да се испита постоење на кривично дело – Повреда на угледот на странска држава од член 181 од Кривичниот законик. … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Струга оформи предмет за запаленото бугарско знаме на карневалот во Вевчани

Поведена постапка заради трговија со дрога

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против државјанин на Република Албанија поради постоење основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање  во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичнот законик. При претрес извршен на 30.10.2020 година, во близина на магистралниот пат, во правец … ПовеќеПоведена постапка заради трговија со дрога

Поведена постапка за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против 23 – годишен државјанин на Република Албанија за кој постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот управувал патничко моторно возило со македонски регистарски ознаки во … ПовеќеПоведена постапка за дилер на дрога

Поведена постапка за непостапување според здравствени прописи за четири физички и четири правни лица во Струга

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против четири физички и четири правни лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. Физичките лица, како управители на различни угостителски објекти, не постапиле согласно одлуките на Владата на Република Северна Македонија за спречување и сузбивање … ПовеќеПоведена постапка за непостапување според здравствени прописи за четири физички и четири правни лица во Струга