Годишна сметка на Основното јавно обвинителство Струмица за 2019 година

Основното јавно обвинителство Струмица ги испитува причините за пожарот во гаражата на Судот

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица изврши увид во гаража на Основниот суд во Струмица каде попладнево избувна пожар. Според првичните сознанија, опожарено е едно службено возило на судот, како и предмети одземени со правосилни судски пресуди донесени пред повеќе години. Во насока на утврдување на причините за пожарот, издадена е наредба за … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Струмица ги испитува причините за пожарот во гаражата на Судот

Струмичанка осомничена дека се обидела да го отруе сопругот

Основното јавно обвинителство Струмица спроведува истражна постапка против едно лице осомничено за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. Осомничената 39-годишна жена, на 07 јуни, во семејниот дом во село Иловица, се обидела на подмолен начин да го лиши од живот … ПовеќеСтрумичанка осомничена дека се обидела да го отруе сопругот

Едно лице под истрага за убиство на свиреп и подмолен начин

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од село Добрејци кое е осомничено дека сторило кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. Истрагата е отворена, бидејќи постои основано сомнение дека осомничениот на 07.05.2019 година на свиреп и подмолен начин го лишил од … ПовеќеЕдно лице под истрага за убиство на свиреп и подмолен начин

Обвинение за обљуба врз немоќно лице

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело Обљуба врз немоќно лице од член 187 став 1 од Кривичниот законик. Обвинителот до Основниот суд Струмица достави и предлог за продолжување на определената  мерката притвор, ценејќи дека се исполнети законските основи. Обвинетиот на возраст од триесет … ПовеќеОбвинение за обљуба врз немоќно лице