Струмичкото обвинителство поведе постапка против осомничен за обид за убиство

Струмичкото обвинителство поведе постапка против осомничен за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 57-годишен жител на с. Вељуса поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Убиство од член 123 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. Осомничениот  на 4 мај 2021 година, околу 8:30 часот во с. Вељуса, се обидел … ПовеќеСтрумичкото обвинителство поведе постапка против осомничен за обид за убиство

Притвор за три лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Грабнување од член 141 став 1 во врска со член 22 и Силување од член 186 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничените, како соизвршители, на 8 април … ПовеќеПритвор за три лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Струмичкото обвинителство поведе истрага за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 од Кривичниот законик. Имено, постои сомнение дека осомничениот 26-годишник од Радовиш извршил обљуба врз малолетничка. Јавен обвинител веќе извршил разговор … ПовеќеСтрумичкото обвинителство поведе истрага за полов напад врз дете

Поведена постапка за тепачката во Струмица

По поднесена кривична пријава од СВР Струмица, денеска Основното јавно обвинителство Струмица отвори предмет против 22 лица – учесници во тепачката која се случи на 18 март 2021 година. Од осомничените, 12 лица се пријавени за сторено кривично дело – Спречување на службено лице во вршење службено дејствие од член 382 , а останатите десетмина … ПовеќеПоведена постапка за тепачката во Струмица

Отворен предмет по допрен глас за тепачката во Струмица

По објавите на социјалните мрежи и во медиумите, Основното јавно обвинителство Струмица вчера, по допрен глас оформи предмет за настанот во центарот на Струмица, кога повеќе лица беа учесници на тепачка. Издадени се насоки и наредби до надлежните органи за доставување на податоци и утврдување на идентитетот на лицата кои беа учесници во настанот. Обвинителството … ПовеќеОтворен предмет по допрен глас за тепачката во Струмица

Истрага за производство и дистрибуција на детска порнографија во Струмица

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривични дела – Прикажување порнографски материјал на дете од член 193 и Производство и дистрибуција на детска порнографија од член 193-а од Кривичниот законик. Во август 2019 година, осомничените на возраст од 24 и 27 … ПовеќеИстрага за производство и дистрибуција на детска порнографија во Струмица

Струмичкото обвинителство врши увид за пожарот во ТЦ „Глобал“

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица од 10.00 часот утринава го започна увидот на самото место во ТЦ „Глобал“, каде ноќта на 2 јануари изби пожар. Неопходни услови за вршење  на увид се создадоа денеска поради предупредувања за можни повремени пожари дадени од Дирекцијата за заштита и спасување и противпожарните екипи во текот на … ПовеќеСтрумичкото обвинителство врши увид за пожарот во ТЦ „Глобал“

Поведена истрага за родосквернавење и обљуба на немоќно лице

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице осомничено за кривични дела – Обљуба врз немоќно лице од член 187 став 1 и Родосквернавење од член 194 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 24-годишен жител на радовишко село, на 2 јули, во дворот на семејната куќа, извршил обљуба … ПовеќеПоведена истрага за родосквернавење и обљуба на немоќно лице

Поднесено обвинение за подмолно убиство во Струмица

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Струмица денеска поднесе Обвинителен акт против едно лице од село Добрејци за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, со пресуда на Основниот суд Струмица од 06.02.2020 година веќе е осуден за уште едно такво кривично дело, при што му … ПовеќеПоднесено обвинение за подмолно убиство во Струмица

Струмичкото обвинителство обвини 29 физички и 2 правни лица за непостапување според здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Струмица до надлежен суд поднесе предлози за издавање казнени налози против 27 лица за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите не ги почитувале одлуките и мерките на Владата на Република Северна Македонија со кои се забранува движење на населението на територијата … ПовеќеСтрумичкото обвинителство обвини 29 физички и 2 правни лица за непостапување според здравствените прописи

Струмичкото обвинителство обвини 41 лице за непостапување според здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Струмица до Основниот суд Струмица поднесе предлози за издавање казнени налози против 41 лице за сторено  кривично дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик и за секој од обвинетите предложи судот да изрече парична казна во висина од по 50 дневни … ПовеќеСтрумичкото обвинителство обвини 41 лице за непостапување според здравствените прописи

35 струмичани со парични казни за непочитување на забраната за движење

Основното јавно обвинителство – Струмица во текот на денешниот ден, постапувајќи по кривичните пријави, до Основниот суд – Струмица поднесе 30 предлози за издавање на казнени налози со кои се опфатени 35 лица. Лицата во периодот од 5.04. до 21.04.2020 година не ја почитувале забраната за движење за време на полицисиот час и се движеле … Повеќе35 струмичани со парични казни за непочитување на забраната за движење

Поведени постапки за непочитување на полицискиот час во Струмица

Постапувајќи по поднесени кривични пријави, Основното јавно обвинителство Струмица поднесе предлози за издавање казнени налози против 29 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија согласно член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, во периодот од 14 до 20 април, во одделни кривично-правни настани, биле затекнати како се движат … ПовеќеПоведени постапки за непочитување на полицискиот час во Струмица

Основното јавно обвинителство Струмица предложи парични казни за 25 обвинети лица

Заради стореното кривично дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик, Основното јавно обвинителство Струмица до Основниот суд Струмица поднесе предлози за издавање казнени налози за 25 лица и за секој од обвинетите предложи судот да изрече парична казна во висина од по 50 дневни … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Струмица предложи парични казни за 25 обвинети лица

Парични казни за 26 обвинети лица во Струмица

Обвинетите во периодот од 24 март до 8 април, не ги почитувале одлуките и мерките на Владата на Република Северна Македонија со кои се забранува движење на населението на територијата на државата. Со тоа, секој од нив, во одделни кривично правни настани, не постапил согласно прописите за сузбивање или спречување на опасната заразна болест предизвикана … ПовеќеПарични казни за 26 обвинети лица во Струмица

Обвинети се 19 лица за непостапување според здравствените прописи во Струмица

Обвинетите во периодот од 1 до 4 април, не ги почитувале одлуките и мерките на Владата на Република Северна Македонија со кои се забранува движење на населението на територијата на државата. Со тоа, секој од нив, во одделни кривично правни настани, не постапил согласно прописите за сузбивање или спречување на опасната заразна болест предизвикана од … ПовеќеОбвинети се 19 лица за непостапување според здравствените прописи во Струмица

Парични казни за 24 обвинети лица во Струмица

Обвинетите за време на викендот, не ги почитувале одлуките и мерките на Владата на Република Северна Македонија со кои се забранува движење на населението на територијата на државата. Со тоа, секој од нив, во одделни кривично правни настани, не постапил согласно прописите за сузбивање или спречување на опасната заразна болест предизвикана од коронавирусот, поради која … ПовеќеПарични казни за 24 обвинети лица во Струмица

Струмичкото обвинителство обвини 69 лица

Основното јавно обвинителство Струмица поднесе предлози за издавање казнени налози за 69 лица кои во одделни кривично правни настани го извршиле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Седуммина од обвинетите не се придржувале на мерките за задолжителна самоизолација. За време на пандемија … ПовеќеСтрумичкото обвинителство обвини 69 лица

Обвинение за две струмичанки кои не ги почитувале мерките за заштита од заразни болести

Одновното јавно обвинителство Струмица денеска поднесе Обвинителен предлог против мајка и ќерка од Струмица на возраст од  56 и 35 години, поради основано сомнение дека сториле кривично дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Обвинетите вo Струмица на 27 … ПовеќеОбвинение за две струмичанки кои не ги почитувале мерките за заштита од заразни болести