Марихуана и кокаин пронајдени кај велешанец, при претресот нападнал полицаец

Марихуана и кокаин пронајдени кај велешанец, при претресот нападнал полицаец

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 32 – годишен велешанец за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 и кривично дело – Напад на службено лице при вршење работи на безбедноста од член … ПовеќеМарихуана и кокаин пронајдени кај велешанец, при претресот нападнал полицаец

Маж и жена од Велес осомничени за продажба на хероин

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, на возраст од 39 и 36 години, бидејќи постои соновано сомневање дека како соизвршители сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничените маж и жена, … ПовеќеМаж и жена од Велес осомничени за продажба на хероин

Истрага за недозволена трговија со марихуана

Oсновното јавно обвинителство во Велес донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против лице од Скопје на возраст од 46 години за кривично дело –  Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот со патнички автомобил неовластено пренесувал наркотична дрога – марихуана … ПовеќеИстрага за недозволена трговија со марихуана

Велешанка набавувала дрога за сопругот во затвор, ангажирала таксист да и помогне

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 од Кривичниот законик. На 29 октомври, 30-годишна жена неовластено заради продажба држела наркотична дрога – марихуана во количина од 978,6 грама и хероин … ПовеќеВелешанка набавувала дрога за сопругот во затвор, ангажирала таксист да и помогне

Велешанец се обидел да лиши од живот жена во полициска станица, одреден притвор

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 26-годишен велешанец, осомничен за кривично дело – Убиство од член 123 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. На 17 октомври, во полициска станица во Велес, тој се обидел да лиши од живот една жена која … ПовеќеВелешанец се обидел да лиши од живот жена во полициска станица, одреден притвор

Истрага против велешанец кај кого беше пронајдена марихуана

Основното јавно обвинителство во Велес донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против лице на возраст од 36 години, бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Во својот дом  во Велес, осомничениот неовластено … ПовеќеИстрага против велешанец кај кого беше пронајдена марихуана

Истрага за марихуана пронајдена во автомобил на наплатна станица Сопот

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице на возраст од 38 години за кое постои основано сомнение за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 14 септември, осомничениот неовластено набавил 489,4 грама … ПовеќеИстрага за марихуана пронајдена во автомобил на наплатна станица Сопот

Велешанец осомничен за поседување кокаин

Основното јавно обвинителство во Велес спроведува истражна постапка против лице на возраст од 40 години за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од  Кривичниот законик. Осомничениот, на 29 август, неовластено заради продажба држел вкупно 47,97 грама наркотична дрога – кокаин во … ПовеќеВелешанец осомничен за поседување кокаин

Тракторист од Велес осомничен за напад врз полицајци

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице на возраст од 63 години за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела – Напад на службено лице при вршење работи на безбедноста од чл.383 ст.2 в.в.ст.1 од Кривичниот законик. На 23 август, осомничениот нападнал двајца полициски службеници од СВР Велес, нанесувајќи им телесни повреди. … ПовеќеТракторист од Велес осомничен за напад врз полицајци

Велешанец осомничен за разбојништво во гостилница

Основното јавно обвинителство во Велес донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице на возраст од 21 година за кривично дело –  Разбојништво од член 237 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот велешанец, на 16 август во вечерните часови, на терасата од гостилница во Велес, се доближил до оштетениот кој седел сам и … ПовеќеВелешанец осомничен за разбојништво во гостилница

Истрага за хероин пронајден кај патник во автомобил на наплатната станица Сопот

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 24-годишен велешанец поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 20 јули неовластено заради продажба држел наркотична дрога – хероин во … ПовеќеИстрага за хероин пронајден кај патник во автомобил на наплатната станица Сопот

Истрага за тешка телесна повреда со смртни последици во Велес

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против лице на возраст од 43 години за кое постои основано сомневање дека сторило кривично дело – Тешка телесна повреда (квалифицирана со смрт) од чл.131 ст.4 в.в.ст.1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 8 јули, во вечерните часови, во тоалетот на казино во Велес, тешко … ПовеќеИстрага за тешка телесна повреда со смртни последици во Велес

Велешанец осомничен за загрозување на сигурноста и неизвршување судска одлука

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека ги сторило кривичните дела – Загрозување на сигурноста од член 144 став 3 во врска со став 1 и Неизвршување судска одлука од член 377 став 5 од Кривичниот законик. На 12 април, осомничениот, пред месарница на улицата „Алексо Демниевски … ПовеќеВелешанец осомничен за загрозување на сигурноста и неизвршување судска одлука

Велешанец под истрага за две разбојништва, напаѓал повозрасни жени

Основното јaвно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 32-годишен велешанец, осомничен за две кривични дела – Разбојништво од член 237 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 6 март, дошол во куќата на 77-годишна жена и побарал од неа да му даде пари и храна. Во моментот кога оштетената го отворила паричникот … ПовеќеВелешанец под истрага за две разбојништва, напаѓал повозрасни жени

Притвор за осомничен за тешки кражби во Велес

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против 20-годишен велешанец против кого се поднесени три кривични пријави за кривични дела – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 од Кривичниот законик. Во временскиот период од 10 јануари до 11 април годинава, осомничениот, со совладување препреки, влегол во три куќи во Велес и одзел поголем … ПовеќеПритвор за осомничен за тешки кражби во Велес

Истрага за пронајдена дрога во автомобил на наплатната рампа Сопот

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице од Битола на возраст од 34 години, за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот делото го сторил со тоа што на 9 април, … ПовеќеИстрага за пронајдена дрога во автомобил на наплатната рампа Сопот

Велешанец осомничен затоа што шетал со пушка на улица

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 20-годишник од Велес за кого постои основано сомневање дека сторил кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки матери од член 396 став 1 од Кривичниот законик. На 18 февруари, осомничениот неовластено држел огнено оружје – пушка марка „Баикал“ … ПовеќеВелешанец осомничен затоа што шетал со пушка на улица

Поднесено обвинение за производство и дистрибуција на детска порнографија во Велес

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес поднесе Обвинителен акт против едно лице на возраст од 22 години за кривично дело – Производство и дистрибуција на детска порнографија од член 193-а став 3 во врска со став 2 од Кривичниот законик. На обвинетиот му се става на товар дека … ПовеќеПоднесено обвинение за производство и дистрибуција на детска порнографија во Велес

Истрага за пронајден хероин во автомобил на автопатот Скопје-Велес

Кумановец на возраст од 34 години е осомничен дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик, додека 37-годишна жителка на Свети Николе е под истрага бидејќи му помогнала при изршувањето на кривичното дело. Основното јавно обвинителство Велес донeсе … ПовеќеИстрага за пронајден хероин во автомобил на автопатот Скопје-Велес

Истрага за пронајдена марихуана во Велес

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице на возраст од 29 години поради постоење на основано сомневање дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот велешанец, на 11 март, неовластено заради продажба … ПовеќеИстрага за пронајдена марихуана во Велес