Велешкото обвинителство постапува против десетмина за непочитување на полицискиот час

Велешкото обвинителство постапува против десетмина за непочитување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство во Велес до Основен суд Велес поднесе предлози за издавање казнен налог против 10 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. Обвинетите го нарушиле важечкиот полицискиот час, определен како мерка за спречување на ширењето на заразна болест. Јавните обвинители предложија … ПовеќеВелешкото обвинителство постапува против десетмина за непочитување на полицискиот час

Парична казна за тројца велешани поради непостапување според здравствени прописи

Основното јавно обвинителство  Велес до Основен суд Велес поднесе предлози за издавање на казнен налог против 3 лица за кривично дело Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. Обвинетите го нарушиле полицискиот час, односно се движеле без соодветна дозвола низ градот за време на траењето на забраната за … ПовеќеПарична казна за тројца велешани поради непостапување според здравствени прописи

Постапки за непочитување на полицискиот час во Велес

Основното јавно обвинителство Велес до Основен суд Велес поднесе предлози за издавање казнени налози против пет лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од чл.206 од Кривичниот законик. Обвинетите го нарушиле полицискиот час, односно за време на важечката забрана определена како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот се … ПовеќеПостапки за непочитување на полицискиот час во Велес

Парични казни заради непостапување според здравствените прописи во Велес

Основното јавно обвинителство Велес до Основен суд Велес поднесе предлози за издавање на казнен налог против 7 лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. Обвинетите не ги почитувале прописите, односно го нарушиле полицискиот час, движејќи се пеш или со возила низ … ПовеќеПарични казни заради непостапување според здравствените прописи во Велес

Притвор заради загрозување на сигурноста при семејно насилство

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице на возраст од 29 години поради постоење на основано сомневање дека сторило продолжено кривично дело – Загрозување на сигурноста од член 144 став 2 од Кривичниот законик. Осомничениот во два наврати ја загрозил сигурноста на своите мајка и баба. На 16.5.2021 година попладнето дошол дома и држејќи … ПовеќеПритвор заради загрозување на сигурноста при семејно насилство

Предложени парични казни за непочитување на полицискиот час во Велес

Основното јавно обвинителство Велес до Основен суд Велес поднесе предлози за издавање казнени налози против девет лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. Обвинетите постапиле спротивно на прописите со кои се определени мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, односно го нарушиле полицискиот … ПовеќеПредложени парични казни за непочитување на полицискиот час во Велес

Пронајден хероин во автомобил на патарината Сопот, поведена истрага за две лица

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица од Битола за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничените, на возраст од 36 и 34 години, по претходен договор набавиле 20,01 грама наркотична дрога … ПовеќеПронајден хероин во автомобил на патарината Сопот, поведена истрага за две лица

Поранешен градоначалник на Чашка обвинет за несовесно работење во службата

Основното јавно обвинителство Велес до надлежниот суд поднесе Обвинителен акт против поранешен градоначалник на Општина Чашка за продолжено кривично дело – Несовесно работење во службата од член 353-в став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На обвинетиот му се става на товар дека како службено лице, градоначалник на општината Чашка во периодот од … ПовеќеПоранешен градоначалник на Чашка обвинет за несовесно работење во службата

Поведена постапка за полов напад врз дете во Градско

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против лице на возраст од 40 години од Прилеп поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 од Кривичниот законик. Осомничениот на 20.10.2020 година околу 20.00 часот, во дворот од … ПовеќеПоведена постапка за полов напад врз дете во Градско

Тројца обвинети во Велес за прекршување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство во Велес до Основен суд Велес поднесе предлози за издавање на казнен налог против три лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. Постапката е поведена бидејќи обвинетите го нарушиле полицискиот час и за време на важечката забрана за движење, без … ПовеќеТројца обвинети во Велес за прекршување на полицискиот час

Истрага за кокаин скриен во патика

Основното јавно обвинителство во Велес донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице од Велес на возраст од 31 година за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промeт наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 13 април, неовластено заради продажба држел наркотична … ПовеќеИстрага за кокаин скриен во патика

Истрага против прилепчанец за поседување на хероин

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против триесетгодишен прилепчанец за кого постои сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот во текот на вчерашниот ден неовластено заради продажба држел наркотична дрога – хероин во вкупна … ПовеќеИстрага против прилепчанец за поседување на хероин

Обвинение заради непочитување на здравствените прописи

Основното јавно обвинителство во Велес до Основен суд Велес поднесе Обвинителен предлог против 5 лица – косовски државјани за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од чл.206 од Кривичниот законик. Обвинетите на 24.3.2021 година во 23:40 часот со автомобил се движеле по автопат Е-75, при што кај наплатната станица Виничани … ПовеќеОбвинение заради непочитување на здравствените прописи

Обвинение за косовски државјани кои не го почитувале полицискиот час

Основното јавно обвинителство во Велес до Основен суд Велес поднесе Обвинителен предлог против две лица, косовски државјани, за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. Обвинетите на 17 март во 23:05 часот, за време на важечки полициски час, со автомобил се движеле по автопатот Е-75, па на … ПовеќеОбвинение за косовски државјани кои не го почитувале полицискиот час

Двајца велешани осомничени за обид да извршат разбојништво

Основното јавно обвинителство Велес поведе истражна постапка против две лица за кривично дело – Разбојништво согласно член 237 став 4 во врска со став 1 и во врска со членовите 22 и 19 од Кривичниот законик. Имено, на 13 февруари во вечерните часови, осомничените како соизвршители се обиделе да извршат разбојништво во трафика лоцирана на … ПовеќеДвајца велешани осомничени за обид да извршат разбојништво

Велешкото обвинителство побара притвор за дилер на дрога

Основното јавно обвнителство во Велес донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице од Велес на возраст од 40 години за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес во домот на осомничениот, на 26 … ПовеќеВелешкото обвинителство побара притвор за дилер на дрога

Обвинение за предизвикување тешка верижна сообраќајна несреќа на автопатот Велес-Скопје

Основното јавно обвинителство во Велес до Основен суд Велес поднесе Обвинителен предлог против две лица за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 став 3 во врска со член 297 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Двајцата обвинети, на 16.01.2020 година околу … ПовеќеОбвинение за предизвикување тешка верижна сообраќајна несреќа на автопатот Велес-Скопје

Истрага за речиси 100 килограми марихуана пронајдени во автомобил на автопатот Скопје – Велес

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица од Блаце осомничени за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничените, на 15 декември, на автопатот Скопје-Велес, неовластено заради продажба пренесувале наркотична дрога – марихуана … ПовеќеИстрага за речиси 100 килограми марихуана пронајдени во автомобил на автопатот Скопје – Велес

Притвор за двајца заради трговија со дрога

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица од Куманово на возраст од 59 и 52 години поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Откако првоосомничениот му помогнал … ПовеќеПритвор за двајца заради трговија со дрога

Обвинение за извршено силување

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт  против 55-годишно лице од Велес за сторено едно продолжено кривично дело – Силување од член 186 од Кривичниот законик. Обвинетиот искористувајќи исти прилики, како сосед на оштетената,  во два наврати со употреба на сила извршил обљуба врз неа. На 17.09.2020 околу 22.00 часот префрлувајќи се преку оградниот ѕид … ПовеќеОбвинение за извршено силување