Обвинителен предлог за лицето кое преку социјална мрежа упатил закани кон претседателот на Владата

Обвинителен предлог за лицето кое преку социјална мрежа упатил закани кон претседателот на Владата

Основното јавно обвинителство Гостивар денеска поднесе Обвинителен предлог против 28-годишен жител на Гостивар, кој го сторил кривичното дело – Загрозување на сигурноста од член 144 став 4 од Кривичниот законик. Осомничениот преку својот профил на социјалната мрежа Фејсбук, на 3 јули 2020 година додека бил во Хамбург, Република Германија,  се заканил дека ќе изврши кривично … ПовеќеОбвинителен предлог за лицето кое преку социјална мрежа упатил закани кон претседателот на Владата

Парични казни за 13 лица во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе девет предлози за издавање казнени налози против вкупно 13 лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите не го почитувале полицискиот час кој бил во сила, односно биле затекнати како се движат без … ПовеќеПарични казни за 13 лица во Скопје

Притвор за насилникот од автокампот Градиште

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка и поднесе Предлог за определување на мерката притвор за 32-годишниот скопјанец, кој на 10 јули 2020 година  во Охрид, во автокампотот Градиште извршил грубо насилство  врз три лица. Осомничениот извршил напад над оштетените со нож и дрвена палка со кои им нанел телесни повреди, а во исто време кај … ПовеќеПритвор за насилникот од автокампот Градиште

Отфрлени кривични пријави поднесени од дополнителниот заменик министер за внатрешни работи против техничкиот министер за внатрешни работи и поднесени од техничкиот министер за внатрешни работи против техничкиот премиер

Обвинителството по два предмети констатира дека, функционирањето на техничката Влада претставува политичко прашање, а спорните прашања  помеѓу членовите на техничката Влада претставуваат предмет  на други со закон регулирани постапки. Имено, дополнителниот заменик на министерот за внатрешни работи поднесе кривична пријава против техничкиот министер за внатрешни работи за кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување“ … ПовеќеОтфрлени кривични пријави поднесени од дополнителниот заменик министер за внатрешни работи против техничкиот министер за внатрешни работи и поднесени од техничкиот министер за внатрешни работи против техничкиот премиер

Поведена постапка за убиство на женско лице кое беше пронајдено во атар на Горно Оризари

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, скопјанец на возраст од 37 години, за кого постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 од Кривичниот законик. Телото на починатата беше пронајдено од минувачи на 5 август 2019 година, во атар … ПовеќеПоведена постапка за убиство на женско лице кое беше пронајдено во атар на Горно Оризари

Обвинение за противправно лишување од слобода на државјанка на Италија

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Обвинителен предлог против две лица, на возраст од 19 и 20 години, за кои постои основано сомнение дека го сториле кривичното дело – Противправно лишување од слобода од член 140 став 1 во врска со член 22 во врска со член 45  од Кривичниот законик. Обвинителството ги товари обвинетите соизвршители … ПовеќеОбвинение за противправно лишување од слобода на државјанка на Италија

Казна затвор од 19 години за убиството на Пинета Секондо Пино

Во судска постапка која се водеше по поднесен Обвинителен акт на Основното јавно обвинителство Скопје за убиството на Пинета Секондо Пино, денеска Основниот кривичен суд Скопје донесе Пресуда со која ја огласи за виновна обвинетата А.Ѓ. и изрече затворска казна од 19 години. Обвинителството откако  ја заврши сеопфатната истражна постапка, по целосно прибирање на материјалните … ПовеќеКазна затвор од 19 години за убиството на Пинета Секондо Пино

Одржана работилница во рамки на Отворениот ден на јавното обвинителство

Денеска во организација на Амбасадата на САД во Скопје и Амбасадата на САД во Загреб, со поддршка на едукатори од ОПДАТ Скопје и ОПДАТ Загреб,  се одржа виртуелна работилница за обучувачи на јавните обвинители, како прва  од серијата активности кои ќе следат во рамки на Отворениот ден на јавното обвинителство. При отворање на виртуелната работилница, … ПовеќеОдржана работилница во рамки на Отворениот ден на јавното обвинителство

Скопското обвинителство обвини две лица за самовластие

Двајцата обвинети на 29 јуни 2020 година , околу 10.00 часот, со возило пристигнале пред домот на оштетениот. Откако го забележале, го повикале да влезе во автомобилот, па без негово знаење се упатиле кон парк шумата во Гази Баба, Скопје. По пристигнувањето, обвинетите физички го нападнале оштетениот удирајќи го со  гумена палка по телото, барајќи … ПовеќеСкопското обвинителство обвини две лица за самовластие

Обвинение за кражба на икони

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 42-годишен скопјанец, кој го сторил кривичното дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 од Кривичниот законик. Истовремено, јавниот обвинител предложи на Судот, на обвинетиот да му се определи мерка притвор, бидејќи постои опасност од бегство. Обвинетиот го сторил кривичното дело на 8 јули … ПовеќеОбвинение за кражба на икони

Обвинение за скопјанец за недозолено поседување оружје и муниција

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и трговија со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 12 јуни, на паркинг на улицата „Методија Андонов Ченто“ во Скопје, неовластено држел огнено … ПовеќеОбвинение за скопјанец за недозолено поседување оружје и муниција

Казнен налог за угостител кој не ги почитувал здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Дебар до Основниoт суд Дебар поднесе Предлог за издавање  казнен налог против едно лице кое го сторило кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Како управител на угостителски објект, на 12.06.2020 година, обвинетиот послужувал гости по истекот на дозволеното време … ПовеќеКазнен налог за угостител кој не ги почитувал здравствените прописи

Парична казна за едно лице во Битола

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице кое го сторило кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Со предлогот на Судот му предложи да изрече парична казна за обвинетото лице во висина од 100 дневни глоби, секоја … ПовеќеПарична казна за едно лице во Битола

Поднесени предлози за парични казни за осум лица во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против осум лица заради непочитување на полицискиот час. Обвинетите биле затекнати како се движат без да поседуваат дозвола, спротивно на Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија. На тој начин тие го сториле кривичното дело – Непостапување … ПовеќеПоднесени предлози за парични казни за осум лица во Скопје

Обвинение за извршени кражби во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје  поднесе Обвинителен предлог против две лица кои како соизвршители сториле продолжено кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, скопјани на возраст од 27 и 43 години, со умисла извршиле две временски поврзани дејствија, искористувајќи ист траен однос и  исти прилики што претставува … ПовеќеОбвинение за извршени кражби во Скопје

Казнен налог за правно и физичко лице во Скопје

​Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје  поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно физичко лице – управител и едно правно лице – угостителски објект, заради сторено кривично дело „Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од член 206 од Кривичниот законик. Обвинетиот како одговорно лице – управител на правното лице … ПовеќеКазнен налог за правно и физичко лице во Скопје

Поведена постапка за непостапување според здравствени прописи за четири физички и четири правни лица во Струга

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против четири физички и четири правни лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. Физичките лица, како управители на различни угостителски објекти, не постапиле согласно одлуките на Владата на Република Северна Македонија за спречување и сузбивање … ПовеќеПоведена постапка за непостапување според здравствени прописи за четири физички и четири правни лица во Струга

Обвинение за поранешен претседател на Врховниот суд кој ја злоупотребил службената положба и овластување

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен предлог против  поранешен претседател на Врховниот суд, кој го сторил кривичното дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 30.11.2018 година во својство  на службено лице – претседател на Врховниот … ПовеќеОбвинение за поранешен претседател на Врховниот суд кој ја злоупотребил службената положба и овластување

Скопското обвинителство поведе постапка за 12 лица кои не ги почитувале здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против вкупно 12 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, не постапиле според прописите и наредбите со кои се определуваат мерки за сузбивање и спречување на ширењето на заразната болест … ПовеќеСкопското обвинителство поведе постапка за 12 лица кои не ги почитувале здравствените прописи