Соопштенија

Јавниот обвинител на Република Македонија г. Марко Зврлевски ја пречека романската обвинителка Лаура Кодрута Ковеси

Јавниот обвинител на Република Македонија г. Марко Зврлевски денеска беше домаќин на Лаура Кодрута Ковеси – главна обвинителка во Националниот директорат за антикорупција во Република Романија. Целта на посетата беше запознавање на обвинителите и размена на искуства. На средбата стана збор за организациска поставеност на обвинителствата при што беа утврдени сличности во истата. Имено, местоположбата … ПовеќеЈавниот обвинител на Република Македонија г. Марко Зврлевски ја пречека романската обвинителка Лаура Кодрута Ковеси

Основното јавно обвинителство – Струмица истражува даночно затајување, поднесен предлог за определување на мерка – Притвор за две лица

Основното јавно обвинителство – Струмица по поднесената Кривична пријава од Управата за финансиска полиција – Скопје против едно правно лице и две лица од Струмица поради основано сомневање дека сториле кривично дело – Даночно затајување од чл. 279 ст.2 вв со ст.1, вв со чл. 22 вв со чл.45 од Кривичниот законик, донесе Наредба за … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Струмица истражува даночно затајување, поднесен предлог за определување на мерка – Притвор за две лица

Тешка сообраќајна незгода на патот Прилеп-Градско

Попладнево околу 15 часот, на магистралниот пат Прилеп-Градско се случи тешка сообраќајна незгода, во која животот го загуби петгодишно девојче. Несреќата се случила кога автомобил Форд Фиеста со велешки регистарски таблички излетал од коловозот и се превртел. Во автомобилот, освен девојчето, патувале и нејзиниот татко, баба и дедо. Останатите патници не се повредени. Се работи … ПовеќеТешка сообраќајна незгода на патот Прилеп-Градско

Основното јавно обвинителство – Скопје апелира да не се изнесуваат шпекулации за смртта на девојката во Аеродром

Основното јавно обвинителство – Скопје ги прибира информациите за расветлување на смртта на девојката во Аеродром, која почина откако падна од висококатница.  Се очекува доставување на комплетните податоци од страна на МВР на РМ – СВР Скопје  од делот на спроведените полициски истраги и прибраните известувања од сите граѓани кои имале сознанија за овој настан, … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје апелира да не се изнесуваат шпекулации за смртта на девојката во Аеродром

Основното јавно обвинителство Скопје ги расветлува причините за смртта на девојката од скопски Аеродром

Основното јавно обвинителство Скопје започна со спроведување дејствија веднаш по смртта на девојката во Аеродром, која почина откако падна од висококатница. Донесена е Наредба согласно член 247 од Законот за кривична постапка, со која телото на покојната е предадено на Институтот за судска медицина и медицинска деонтологија при Медицинскиот факултет во Скопје за да се … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје ги расветлува причините за смртта на девојката од скопски Аеродром

Македонски државјанин под истрага за криумчарење 13 мигранти, меѓу кои и две деца

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје, постапувајќи по Кривичната пријава на Министерството за внатрешни работи од 04.03.2016 година донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против 26 – годишен македонски државјанин.  Истражната постапка е поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело Криумчарење мигранти од чл.418-б ст.4 в.в. со … ПовеќеМакедонски државјанин под истрага за криумчарење 13 мигранти, меѓу кои и две деца

Се води постапка против едно лице кое нападна јавен обвинител во Тетово

Вчера во Основниот суд – Тетово додека во постапка по предмет се објавувала пресудата, едно од присутните лица во судницата извршило напад над надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Тетово. Имено, осомничената која е роднина на осуденото лице, вербално се заканувала на јавниот обвинител и физички го нападнала. По интервенција на судската полиција осомничената … ПовеќеСе води постапка против едно лице кое нападна јавен обвинител во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција презема дејствија во Струмица

Во рамки на предистражна постапка поврзана со кривични дела против изборите и гласањето, денеска во Општина Струмица Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во соработка со Министерството за внатрешни работи спроведе акција. Се прибираат материјални докази неопходни за утврдување на фактичката состојба при спроведување на Претседателските и Парламентарните избори во 2014 … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција презема дејствија во Струмица

Средба на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски со заменик-помошникот државен секретар на САД Хојт Брајан Ји

Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски денеска го прими во посета заменик-помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт департмент Хојт Брајан Ји. На средбата, стана збор за справувањето со тероризмот и санкционирањето на учеството во странски војски, како и за подготвеноста на Јавното обвинителство на Република Македонија за справување со … ПовеќеСредба на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски со заменик-помошникот државен секретар на САД Хојт Брајан Ји

СООПШТЕНИЕ

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја има предадено севкупната документација со сите списи и докази за предметот познат во јавноста како „Пуч“ при преземањето на надлежноста од Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите​. Разликата што се појавува во однос на доказите … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

РЕАКЦИЈА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Основното јавно обвинителство – Скопје реагираат на денешното соопштение на Јавно обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите во кое се наведени како институции што одбиваат соработка со истото. Основното јавно обвинителство за гонење на … ПовеќеРЕАКЦИЈА

Обвинение против едно лице кое при вршење семејно насилство се обиде да ја лиши од живот сопругата

Надлежен јавен обвинител поднесе обвинителен акт против четириесет и четири годишниот В.Д. од Скопје за сторено кривично дело Убиство (во обид). Обвинетиот се товари дека на 03.01.2016 година ја нападнал својата сопруга, по што со употреба на нож и сатар и нанел тешки животозагрозувачки телесни повреди. На семејното насилство кое завршило со крвав деликт сведок … ПовеќеОбвинение против едно лице кое при вршење семејно насилство се обиде да ја лиши од живот сопругата

Соопштение

Јавното обвинителство на Република Македонија во врска со истрагата за авионската несреќа во која животот го загуби поранешниот претседател на Република Македонија Борис Трајковски и неговите сопатници, информира дека до овој момент од досега утврдените факти во предметот, како и од поднесениот извештај од Меѓународната комисија за испитување на причините за несреќата и од други … ПовеќеСоопштение

Јавен обвинител врши увид на лице место во с. Добреште каде денеска две лица се тешко повредени

Четириесет и пет годишен жител на село Дебреште е осомничен за нанесување на тешки телесни повреди со нож. Денеска тој нападнал и повредил две лица, неговата поранешна сопруга и нејзиниот татко. Според првичните сознанија, осомничениот и порано се заканувал на поранешната сопруга и нејзините родители. Тој денеска пристигнал во куќата на таткото на оштетената и … ПовеќеЈавен обвинител врши увид на лице место во с. Добреште каде денеска две лица се тешко повредени

Основното јавно обвинителство – Тетово поднесе обвинение против лекар – гинеколог за сторено кривично дело – Тешки дела против здравјето на луѓето

Поднесеното обвинение против лекарот гинеколог од Клиничката болница од Тетово го товари за несовесно постапување при пружање лекарска помош, поради што е предизвикана смрт на едно лице. Имено, во август минатата година, при вршење на царски рез врз пациентка, обвинетото лице не ги презело сите неопходни превентивни мерки за заштита од настанување на тешки последици, … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Тетово поднесе обвинение против лекар – гинеколог за сторено кривично дело – Тешки дела против здравјето на луѓето

Основното јавно обвинителство – Битола нареди истрага за убиството во село Маково

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено за кривично дело – Убиство од чл.123 ст.1 од Кривичниот законик. Осомничениот се товари дека пред селската продавница – кооперација во с. Маково, општина Новаци, по вербална расправија, лишил од живот едно лице од истото село, на … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Битола нареди истрага за убиството во село Маково

Основното јавно обвинителство Гостивар ја расчистува тепачката меѓу навивачките групи на Будуќност и Шкендија

На ден 21.02.2016 година на магистралниот пат А2 Гостивар – Кичево, во близина на преминот Стража, на место викaно Сретков Мост, два автобуса со навивачи на женскиот ракометен клуб „Будуќност“ од Подгорица, Црна Гора, биле паркирани на проширен дел од патот. Во тој момент со полициска придружба поминувал еден автобус од вкупно 10 автобуси со … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Гостивар ја расчистува тепачката меѓу навивачките групи на Будуќност и Шкендија

Се истражуваат причините за сообраќајната несреќа во Прилеп во која животот го загуби едно лице

Основното јавно обвинителство – Прилеп изврши увид на лице место за случената сообраќајна несреќа во која животот го загуби триесет и девет годишен прилепчанец. Сега починатото лице било совозач во моторно патничко возило, што удрило во метална конструкција. Возачот, исто така триесет и девет годишен прилепчанец, не е повреден и со него во моментов се … ПовеќеСе истражуваат причините за сообраќајната несреќа во Прилеп во која животот го загуби едно лице

Основното јавно обвинителство – Прилеп нареди обдукција на починатата родилка

Во текот на вчерашниот ден во Општата болница „Борка Талески“ во Прилеп била примена пациентка која во попладневните часови родила здраво дете. По повеќе часови по породувањето, односно денеска околу 1: 50 часот дваесет годишната родилка починала. По констатирање на настанатата смрт, известен е надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Прилеп. Обвинителот изврши … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Прилеп нареди обдукција на починатата родилка

Поведена постапка против едно лице за сторено кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување

Постапувајќи по поднесена кривична пријава од Министерството за внатрешни работи, како и по утврдување на постоење на основано сомнение дека е сторено кривичното дело, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје поведе постапка против едно лице за сторено кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување. Ценејќи дека се исполнети законските основи, … ПовеќеПоведена постапка против едно лице за сторено кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување