Годишен извештај за спроведување на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер за 2022

Годишен извештај за спроведување на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер за 2022

Годишен извештај на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за спроведување на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер за 2022

Наредба за истрага против пет лица корисници на сексуални услуги од дете

Во рамките на истражна постапка што се спроведува против едно лице за кое постојат основи на сомнение дека сторило кривично дело „Трговија со дете“, по прибирање на доказен материјал, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја прошири истрагата и донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против уште … ПовеќеНаредба за истрага против пет лица корисници на сексуални услуги од дете

Притвор за тројца припадници на затворска полиција

Надлежен јавен обвинител од Специјализираното одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на затворската полиција при Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во текот на вчерашниот ден, постапувајќи по кривичната пријава поднесена од страна на Министерството за внатрешни работи, презеде истражни дејствија против четворица … ПовеќеПритвор за тројца припадници на затворска полиција

Наредба за истрага против полициски службеници од ГП Табановце

Постапувајќи по кривичната пријава поднесена од Министерството за внатрешни работи против 12 лица, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, врз основа на расположливите докази донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица за кои постои основано сомневање дека сториле кривично дело „Злосторничко здружување“ и како … ПовеќеНаредба за истрага против полициски службеници од ГП Табановце

Поднесен обвинителен акт против три лица во предметот „Империја“

По севкупно спроведена истражна постапка против 19 лица во предметот познат во јавноста под името „Империја“, предметниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против преостанатите три лица. Според Обвинителниот акт прво и второобвинетиот сториле кривични дела Злоупотреба на службена пложба и … ПовеќеПоднесен обвинителен акт против три лица во предметот „Империја“

Пресечен меѓународен канал за криумчарење мигранти

Денеска во раните утрински часови под раководство на јавен обвинител од Основното јаво обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, припадниците на МВР спроведоа координирана акција на повеќе локации во Општина Гази Баба и Општина Студеничани. Во акцијата се лишени од слобода девет лица меѓу кои и две деца над 16 години во судир … ПовеќеПресечен меѓународен канал за криумчарење мигранти

Истрага за двајца полициски службеници од ГП Долно Блаце

Постапувајќи по поднесена кривична пријава, надлежен обвинител од Одделението за истражување и гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на затворската полиција при Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, презеде истражни дејствија против двајца полициски службеници поради постоење на основи на сомнение дека сториле кривично дело … ПовеќеИстрага за двајца полициски службеници од ГП Долно Блаце

Истрага против десет лица за злоупотреба на службена положба и овластување

По повеќемесечна предистражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против десет лица за кои постои основано сомнение дека сториле продолжено кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување. Осомничените со преземените противправни дејствија на помагање на првоосомничениот сите заедно предзвикале штета од … ПовеќеИстрага против десет лица за злоупотреба на службена положба и овластување

Наредба за истрага против диви копачи

​По повеќемесечна предистражна постапка, во текот на вчерашниот ден беше реализирана акција под раководство на јавен обвинител од Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Единицата за сериозен криминал и кривични дела против културното наследство по издадени судски наредби изврши претреси кај 23 лица на 27 локации. Во акцијата сузбиена е дванаесетчлена … ПовеќеНаредба за истрага против диви копачи

Основниот јавен обвинител Абази се сретна со НЕ Фатос Река

Основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Ислам Абази денеска оствари средба со НЕ Фатос Река, амбасадор на Република Албанија во земјава. Амбасадорот му го честиташе изборот на обвинителот Абази и му посака успешно раководење со обвинителството. На средбата беше истакната заложбата за продлабочување на соработката во областа … ПовеќеОсновниот јавен обвинител Абази се сретна со НЕ Фатос Река

Соопштение

Јавниот обвинител Ислам Абази се заблагодарува на довербата што Советот на јавните обвинители му ја укажа, назначувајќи го за член на Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители. Абази ќе достави барање до Советот на јавните обвинители да го повлече предлогот за негово назначување во Управниот одбор. „Како што истакнав  и во моето … ПовеќеСоопштение

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција дел од меѓународна акција против голема инвестициска измама со криптовалути

На барање на шпанските, германските и финските власти, ЕВРОПРАВДА и ЕВРОПОЛ поддржаа меѓународна акција против голема инвестициска измама што вклучува употреба на криптовалути. Акцијата беше спроведена на 8 и 9 ноември во Албанија, Бугарија, Грузија, Северна Македонија и Украина. На барање на Истражен судија од Основниот суд на Бамберг, за потребите на предмет оформен во … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција дел од меѓународна акција против голема инвестициска измама со криптовалути

Наредба за истрага за Mакедонец кој организирал продажба на дрога во Австралија

Во текот на вчерашниот ден под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во Струга беше спроведена акција во која едно лице е лишено од слобода. Акцијата е резултат на меѓународна соработка со Австралиската федерална полиција и полициските сили од Западна Австралија. Денеска предметниот јавен обвинител постапувајќи … ПовеќеНаредба за истрага за Mакедонец кој организирал продажба на дрога во Австралија

Обвинителен акт против висок владин функционер за злоупотреба на службена положба и овластување

По спроведена истражна постапка и извршен увид од страна на обвинетиот и неговата одбрана, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт. Според описот во Обвинителниот акт, обвинетиот се товари дека сторил продолжено кривично дело – Злоупотреба на службената положба и … ПовеќеОбвинителен акт против висок владин функционер за злоупотреба на службена положба и овластување

Сузбиена меѓународна криминална група што продавала хероин

Денеска во раните утрински часови, по насоки на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, полициски службеници од Министерството за внатрешни работи спроведоа координирана акција на 4 локации на подрачјето на Тетово, Гостивар и Куманово. Во акцијата се лишени од слобода три лица и при извршените претреси се пронајдени … ПовеќеСузбиена меѓународна криминална група што продавала хероин

Четири години и шест месеци затвор за обвинет за Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и одржани судски рочишта на кои беа изведени предложените докази, во Основниот кривичен суд Скопје беше објавена осудителна пресуда за К.С. – командир на ПС, обвинет за сторено кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, … ПовеќеЧетири години и шест месеци затвор за обвинет за Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори

Изречени три пресуди во предметот „Планина“

По поднесен обвинителен акт од страна на Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и одржани судски рочишта на кои беа изведени предложените докази, вчера во Основниот кривичен суд Скопје беа објавени осудителните пресуди за преостанатите тројца обвинети во предметот „Планина“. На обвинетите за кои обвинителството докажа дека сториле кривично дело Неовластено … ПовеќеИзречени три пресуди во предметот „Планина“

Наредба за истрага и притвор за четири лица осомничени за Трговија со дете

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава поднесена од страна Министерство за внатрешни работи, во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување истрага против четири лица. Лицата, од кои две се српски државјани, се осомничени дека сториле кривично дело „Трговија со дете“ од … ПовеќеНаредба за истрага и притвор за четири лица осомничени за Трговија со дете

Соопштение

Назначениот јавен обвинител Трајче Пеливанов за времено раководење со Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе одлука за формирање четиричлена Комисија за констатирање на состојбата со тековните предмети во обвинителството. Комисијата изврши увид и ја попиша целокупната документација по предметите во предистражна постапка што се однесуваат на работењето на Управата за финансиска полиција … ПовеќеСоопштение

Осудителни пресуди за дивите копачи и продавачи на културното наследство во предметот „Ниџе“

Предметот во врска со културното наследство познат во јавноста како „Ниџе“ за кој Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција кон крајот на месец септември минатата година отвори истрага против осум лица, денеска во Основниот кривичен суд заврши со пресуда. Имено, откако шестмина обвинети во фаза на оценка на обвинителен акт признаа … ПовеќеОсудителни пресуди за дивите копачи и продавачи на културното наследство во предметот „Ниџе“