Истрага за едно лице за сторено кривично дело криумчарење мигранти

Истрага за едно лице за сторено кривично дело криумчарење мигранти

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против дваесет и четиригодишен жител на Арачиново. Лицето е осомничено дека како соизвршител сторило кривично дело Криумчарење мигранти, предвидено и казниво по член 418-б став 4 во врска со став 2 од Кривичниот законик. … ПовеќеИстрага за едно лице за сторено кривично дело криумчарење мигранти

Пет лица под истрага за спроведените јавни набавки во Државната изборна комисија

По спроведена севкупна предистражна постапка, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување, при вршење на јавни набавки, од чл.353 ст.5 во врска со ст.1 од Кривичниот законик, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување истражна постапка … ПовеќеПет лица под истрага за спроведените јавни набавки во Државната изборна комисија

Наредба за истрага против четири лица

Постапувајќи по поднесената кривична пријава од Управата за финансиска полиција, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица. Три лица како соизвршители се осомничени дека сториле кривично дело Измама на штета на средства на европската заедница од член 249-а … ПовеќеНаредба за истрага против четири лица

Наредена истрага за Перење пари и други приноси од казниво дело

По повеќемесечна предистражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против шест лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Перење пари и други приноси од казниво дело од чл.273 од Кривичниот законик … ПовеќеНаредена истрага за Перење пари и други приноси од казниво дело

Двајца дебарчани и еден албански државјанин под истрага за 5,480 кг марихуана

Врз основа на вештачењата извршени по наредба на обвинителството и прибраните докази, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска издаде Наредба за спроведување на истражна постапка против еден албански државјанин и двајца дебарчани. Постои основано сомнение дека осомничените во текот на месец јули годинава, сториле кривично дело „Неовластено … ПовеќеДвајца дебарчани и еден албански државјанин под истрага за 5,480 кг марихуана

Истрага за дванаесетмина кои криумчареле мигранти

Со цел расчистување на кривични дела што се однесуваат на организирање на група за криумчарење мигранти, во изминатите 10 месеци  се спроведуваше криминалистичката истрага над поголема организирана криминална група. Како резултат на добиените сознанија, денеска во координација со надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Одделот за сузбивање … ПовеќеИстрага за дванаесетмина кои криумчареле мигранти

Сузбиена криминална група што криумчарела мигранти 

Во текот на денешниот ден, со цел сузбивање на организирана криминална група инволвирана во организирање и криумчарење мигранти, под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во соработка со Одделот за специјални и посебни операции, СВР Струмица и Регионалните … ПовеќеСузбиена криминална група што криумчарела мигранти 

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник за рекламирање. Имено, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при Министерството за внатрешни работи до Основното јавно … ПовеќеОбвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Тројца кумановци осомничени за „Терористичка организација“ и „Тероризам“

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против три лица осомничени дека сториле кривично дело – Терористичка организација од член 394 – а и Тероризам предвидено и казниво по член 394-б од Кривичниот законик. Осомничените лица се на возраст од 22 … ПовеќеТројца кумановци осомничени за „Терористичка организација“ и „Тероризам“

Донација на ​Амбасадата на САД за истражниот центар на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција​

Претставници на Амбасадата на САД во Скопје, преку Бирото за меѓународна борба против наркотици и за спроведување на законите (ИНЛ) при Стејт Департментот донираа преносни компјутери на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Донацијата е наменета за потребите на истражниот центар во обвинителството и олеснување на неговата работа на терен во … ПовеќеДонација на ​Амбасадата на САД за истражниот центар на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција​

Обвинение за две лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд – Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица. На лицата им се става на товар дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори, по член 215 … ПовеќеОбвинение за две лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори

Вкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци за криумчарење мигранти

По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која четири лица се огласени за виновни дека како соизвршители сториле кривично дело „Криумчарење на мигранти“ предвидено и казниво по член 418–б став 3 во врска со став 4 и 2 во врска … ПовеќеВкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци за криумчарење мигранти

Битолското обвинителство поднесе предлози против седум лица за непочитување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство – Битола денеска до Основниот суд во Битола поднесе пет предлози за издавање казнени налози против седум лица. Во текот на вчерашното деноноќие лицата биле затекнати во движење без поседување на соодветни дозволи. Со своите дејствија седуммината обвинети сториле кривично дело -Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија предвидено и казниво … ПовеќеБитолското обвинителство поднесе предлози против седум лица за непочитување на полицискиот час

Предлог за казнени платни налози за 23 лица и за две лица условни осуди за непочитување на полицискиот час во Гевгелија

Основното јавно обвинителство-Гевгелија до Основниот суд во Гевгелија достави предлози за издавање на казнен налог против 25 лица кои спротивно на забраната за движење за време на полицискиот час, без дозвола пеш или со возила се движеле низ Гевгелија, Нов Дојран, Богданци и нивната околина. Во 21 одделен кривично правен настан, непочитувајќи ја забраната за … ПовеќеПредлог за казнени платни налози за 23 лица и за две лица условни осуди за непочитување на полицискиот час во Гевгелија

Тројца скопјани, две лица од Пробиштип и една штипјанка обвинети за непочитување на полицискиот час

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство-Штип, денеска до Основниот суд во Штип поднесе предлози за издавање казнени налози против шест лица. На лицата им се става на товар дека не ги почитувале мерките за забрана за движење и во време на полициски час, две лица без дозвола се движеле низ Пробиштип, едно лице за … ПовеќеТројца скопјани, две лица од Пробиштип и една штипјанка обвинети за непочитување на полицискиот час

Седуммина тетовци со казнен налог заради движење за време на полициски час

По добиените шест кривични пријави против седум лица, во текот на денешниот ден Основното јавно обвинителство – Тетово до Основниот суд – Тетово поднесе предлози за издавање на казнени налози за обвинетите. Лицата вчеравечер за време на полицискиот час не ја почитувале забраната за движење и биле затекнати како се движат на разни локации низ … ПовеќеСедуммина тетовци со казнен налог заради движење за време на полициски час

Казнени налози за 13 правни и 18 физички лица во Битола

​Постапувајќи по кривичните пријави доставени од страна на Државниот пазарен инспекторат против 13 правни лица и 13 физички лица – како одговорни лица – управители на правните лица, како и 4 кривични пријави против пет лица поднесени од страна на Министерството за внатрешни работи, Основното јавно обвинителство Битола до Основниот суд Битола поднесе предлози за … ПовеќеКазнени налози за 13 правни и 18 физички лица во Битола

Постапки за непочитување на полицискиот час во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид денеска до Основниот суд во Охрид поднесе предлози за издавање казнен налог за две лица кои непочитувајќи го полицискиот час сториле кривично дело од член 206 став 1 од Кривичниот законик – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Двајцата обвинети биле затекнати од страна на полициските службеници како се … ПовеќеПостапки за непочитување на полицискиот час во Охрид

Парични казни за непочитување на забраната за движење за деветмина во Тетово

Основното јавно обвинителство – Тетово по добиените шест кривични пријави во текот на денешниот ден, до Основниот суд – Тетово поднесе предлози за издавање на казнени налози против девет лица. Лицата на 16.05 и 17.05.2020 година не ја почитувале забраната за движење и за време на полицискиот час биле затекнати како се движат на разни … ПовеќеПарични казни за непочитување на забраната за движење за деветмина во Тетово

35 струмичани со парични казни за непочитување на забраната за движење

Основното јавно обвинителство – Струмица во текот на денешниот ден, постапувајќи по кривичните пријави, до Основниот суд – Струмица поднесе 30 предлози за издавање на казнени налози со кои се опфатени 35 лица. Лицата во периодот од 5.04. до 21.04.2020 година не ја почитувале забраната за движење за време на полицисиот час и се движеле … Повеќе35 струмичани со парични казни за непочитување на забраната за движење