Средба Јовески-Тупанчески

Средба Јовески-Тупанчески

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески денеска оствари средба со министерот за правда Никола Тупанчески. На средбата, меѓу другото, се разговараше за измената на повеќе закони кои во претстојниот период треба да овозможат непречено функционирање на работата на јавните обвинителства. Освен ова, Јовески и Тупанчески дискутираа за неопходноста за кадровска доекипираност и финансиска … ПовеќеСредба Јовески-Тупанчески

Соопштение

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески заедно со Бодан Лазаревски и Џељаљ Бајрами, јавни обвинители во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, денеска примија во посета група студенти на Клиниката за човекови права од Школата за напредни меѓународни студии при Универзитетот „Џонс Хопкинс“ во САД. Посетителите на Клиниката за човекови права од Генерацијата … ПовеќеСоопштение

Годишна сметка на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија за 2020 година

ГОДИШНА СМЕТКА НА ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА (15) – Биланс на приходи и расходи 15 – Биланс на состојба 15 – Даночен биланс 15 – Извештај 15 – Одлука 15 – Посебни податоци 15 – Структура на приходи по дејност 15 ГОДИШНА СМЕТКА НА ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА (17) – Биланс … ПовеќеГодишна сметка на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија за 2020 година

Интервју на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески за МИА

Свесен сум за перцепцијата во јавноста оти Обвинителството е под влијание на политиката и определени моќници, но цело време се залагам и уверен сум дека обвинителите сами ги носат своите одлуки без надворешни влијанија, изјави Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во новогодишното интервју за државната агенција МИА. Во интервјуто, Јовески се осврнува … ПовеќеИнтервју на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески за МИА

Јовески за МИА: Ставот на Обвинителството беше да не се прифати гаранцијата за Мијалков

Да не се прифати понудената гаранција за поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, беше ставот на Обвинителството во постапка што се водеше. Овој став, како што вели во интервју за МИА државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, произлегува од неколку причини. Не мало значење, според него, има и податокот дека за дел на имотот претходно е … ПовеќеЈовески за МИА: Ставот на Обвинителството беше да не се прифати гаранцијата за Мијалков

Кадровските капацитети – клучен предизвик за Јавното обвинителство во 2022 година, оцени Јовески на средба со обвинителите

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески денеска ја одржа традиционалната предновогодишна средба со шефовите на јавните обвинителства во државата. Заради условите диктирани од пандемијата и оваа година средбата се одржа онлајн. На средбата, обвинителите ја анализираа годината што изминува и разговараа за идните планови на институцијата. Обвинителите годинава имаа тешка задача, оцени Јовески. Од … ПовеќеКадровските капацитети – клучен предизвик за Јавното обвинителство во 2022 година, оцени Јовески на средба со обвинителите

Јавен оглас 6/2021

ИЗВЕСТУВАЊЕ ДО КАНДИДАТИТЕ за спроведување испит Листа на неуредни кандидати за ОЈО на подрачје на ВЈО Штип и ВЈО Битола 6 – 2021 Листа на административна селекција и бодирање на ОЈО и ВЈО Штип и Битола од јавен оглас 6-2021 со корекција Листа на неуредни кандидати за ОЈО на подрачје на ВЈО Скопје и ВЈО … ПовеќеЈавен оглас 6/2021

Јовески и Русковска на меѓународна конференција за правосудни реформи организирана од Јавното обвинителство на Република Бугарија

Владеењето на правото е една од темелните вредности на уставниот портедок на секоја демократска држава. Притоа, правото мора да биде еднакво достапно до секој граѓанин, а институциите да обезбедат тоа да важи за сите подеднакво, бидејќи селективната правда е најголема неправда, истакна денеска Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во онлајн обраќањето на … ПовеќеЈовески и Русковска на меѓународна конференција за правосудни реформи организирана од Јавното обвинителство на Република Бугарија

Јовески: Обвинителите и судиите треба да ја обезбедат еднаквоста на граѓаните пред законот – бавната правда е неправда

„Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен. Во таа битка тие често се критикувани и напаѓани“, истакна Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во синоќешното обраќање на свечениот настан по повод 15-годишнината од создавањето на Академијата за судии и јавни … ПовеќеЈовески: Обвинителите и судиите треба да ја обезбедат еднаквоста на граѓаните пред законот – бавната правда е неправда

Интервју на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за „360 степени“

Како автобусот на „Беса транс“ ја минувал државната граница без лиценца, како бил регистиран, како била оранизирана самата компанијата – ова се само дел од работите кои во моментов ги истражува Јавното обвинителство на РСМ, вели јавниот обвинител на РСМ, Љубомир Јовески, во интервју за „360 степени“. Дел од овие постапки се вршат во контекст … ПовеќеИнтервју на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за „360 степени“

Јовески за бугарската телевизија Нова: Сите верзии за причините за автобуската несреќа се истражуваат

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во интервју за емисијата „На фокус“, на бугарската телевизија Нова, зборуваше за верзиите за причните за тешката сообраќајна несреќа на автопатот „Струма“ во Република Бугарија, како и за соработката со бугарското обвинителство во истрагата. Повеќе детали на следниот ЛИНК.

ДНК анализите од семејствата на загинатите во автобуската несреќа денеска ќе им бидат предадени на бугарските истражни органи, Јовески за „Бугарија он ер“

ДНК анализите на примероците земени од семејствата на загинатите во тешката автобуска несреќа во Бугарија, кои се вршат на Институтот за судска медицина во Скопје, треба да бидат завршени до денеска напладне. Јавното обвинителство ги очекува истражителите од Република Бугарија денеска да ги подигнат овие примероци и извршени анализи, изјави Јавниот обвинител на Република Северна … ПовеќеДНК анализите од семејствата на загинатите во автобуската несреќа денеска ќе им бидат предадени на бугарските истражни органи, Јовески за „Бугарија он ер“

Како се спроведува истрагата за трагедијата во Бугарија – Јовески во Дневникот на ТВ Сител

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во гостување во Дневникот на Телевизија Сител ги објасни сите аспекти на соработката со бугарските истражни организ за откривање на причините за тешката сообраќајна несреќа на автопатот „Струма“. Тој се задржа на последните сознанија на истрагата за тешкиот инцидент, како и на дејствијата кои ќе треба да … ПовеќеКако се спроведува истрагата за трагедијата во Бугарија – Јовески во Дневникот на ТВ Сител

Интервју на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Јовески за бугарскиот канал БТВ

Тезата дека автобусот на „Беса транс“ пренесувал туби со гориво засега е шпекулација и во овој момент не може да се потврди, но конечните одговори треба да ги даде истрагата на бугарското обвинителство, изјави Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во онлајн гостувањето на утринската информативна програма „Тази сутрин“ на бугарскиот канал БТВ. … ПовеќеИнтервју на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Јовески за бугарскиот канал БТВ

Јовески за 24 Анализа: Јавните обвинителства на Република Северна Македонија и на Република Бугарија директно ќе соработуваат за откривање на причините за несреќата

Заради што побрзо завршување на истрагата и утврдување на причините за тешката автобуска несреќа на автопатот „Струма“ во Република Бугарија ги ставивме на располагање сите капацитети на Јавното обвинителство и подготвени сме да помогнеме на секој начин, изјави Јавниот обвинител на Република Северна Македнија  Љубомир Јовески во синоќешното гостување на емисијата „24 Анализа“ на Телевизија … ПовеќеЈовески за 24 Анализа: Јавните обвинителства на Република Северна Македонија и на Република Бугарија директно ќе соработуваат за откривање на причините за несреќата

Соопштение

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески и основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска денеска итно отпатуваа на местото на автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Република Бугарија, каде се сретнаа со директорот на бугарската Национална истражна служба Борислав Сарафов. На средбата, Јовески истакна … ПовеќеСоопштение