Годишна сметка на Основното јавно обвинителство Радовиш за 2023 година

Се врши увид во рудникот Бучим каде загинаа две лица

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш заедно со увидна екипа, кримтехничар од Министерството за внатрешни работи и инспектори за труд и безбедност при работа извршија увид во рудникот Бучим, работна единица Флотација, каде на 13.10.2021 година околу 11:50 часот две лица го загубија животот, а едно се здобило со телесни повреди. Според првичните сознанија, … Повеќе

Се утврдуваат причините за сообраќајна несреќа со смртни последици кај Радовиш

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш вчера изврши увид на регионалниот пат Радовиш-планина Плачковица, каде во сообраќајна несреќа едно лице го загуби животот. Според првичните сознанија, до несреќата дошло кога мотор марка Јамаха, управуван од едно 38-годишно лице, удрил во патничко моторно возило Фолксваген голф со кој управувал возач на возраст од 28 … Повеќе

Поведени постапки во Радовиш заради непочитување на здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Радовиш поднесе предлози за издавање казнен налог против две физички лица и едно правно лице кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. Имено, едно лице на возраст од 30 години е обвинето затоа што на 15 јуни со товарно моторно … Повеќе

Десетмина обвинети за прекршување на полицискиот час во Радовиш

Oсновното јавно обвинителство Радовиш поднесе предлози за издавање казнени налози против десет  лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.  Воедно, обвинителството му предложи на судот на секој од обвинетите да му изрече парична казна во висина од 100 дневни … Повеќе

Едно лице ја прекршило самоизолацијата, а тројца – полицискиот час во Радовиш

Основното јавно обвинителство Радовиш поднесе предлози за издавање казнен налог против четири лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Еден обвинет не го пoчитувал Решението на Државниот здравствен и санитарен инспекторат со кое, како лице кое имало контакт со … Повеќе

Со возила и пеш се движеле за време на полицискиот час во Радовиш

Основното јавно обвинителство Радовиш поднесе предлози за издавање казнени налози против четири лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите не ја почитувале Одлуката на Владата на Република Северна Македонија со која се забрани движење на територијата на државата … Повеќе

Шестмина обвинети во Радовиш

Денеска Основното јавно обвинителство Радовиш поднесе Предлог за издавање казнен налог против 6  лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинителството на судот предложи на  обвинетите да им изрече парична казна во висина од по 100 дневни глоби заради непостапување според … Повеќе

Девет лица обвинети за прекршување на полицискиот час во Радовиш

Oсновното јавно обвинителство Радовиш поднесе предлози за издавање казнени налози против девет  лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите не го почитувале полицискиот час, односно донесените одлуки на Владата на Република Северна Македонија за спречување на ширењето на … Повеќе

Радовишкото обвинителство поведе постапка за пет лица кои не го почитувале полицискиот час

Основното јавно обвинителство Радовиш побара парични казни во висина до 100 дневни глоби за пет лица кои во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите не ги почитувале донесените мерки и одлуки за забрана на движење на … Повеќе

Радовишкото обвинителство обвини 11 лица за непостапување по здравствените прописи

Обвинетите 11 лица, не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија. Еден од нив пеш, а другите со возила се движеле во Радовиш и околината, со што  не постапилe според мерките за спречување на појава, рано откривање, спречување на ширење или сузбивање на заразната болест  предизвикана … Повеќе

Управувале возила за време на полицискиот час во Радовиш

Основното јавно обвинителство Радовиш поднесе Предлог за издавање казнени налози против четири лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. На 24 – 25.03.2020 година, во периодот од 21 часот до 00:30 часот, за време на епидемија – пандемија на опасната … Повеќе

Казнени налози за прекршувања на забраната за движење во Радовиш

Основното јавно обвинителство Радовиш денеска поднесе Предлог за издавање казнен налог против четири лица.Обвинетите​ во три одвоени кривично правни настани постапиле спротивно на Одлуката на Владата на Република Северна Македонија за забрана и посебен режим на движење на населението од 21:00 до 5:00 часот и во време на забрана на движењето во вечерните часови помеѓу … Повеќе

Три лица од Радовиш со казнен налог за Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија

Во текот на денешниот ден Основното јавно обвинителство Радовиш поднесе Предлози за издавање казнен налог против три лица обвинети дека сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Имено, двајца од обвинетите спротивно на Одлуката на Влада на Р.С.Македонија за забрана и посебен … Повеќе