За вкупно 12 прекршители на полицискиот час во Тетово побарани парични казни

За вкупно 12 прекршители на полицискиот час во Тетово побарани парични казни

Основното јавно обвинителство Тетово до Основниот суд Тетово поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 12 лица, обвинети за кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија предвидено и казниво според член 206 став 1 од Кривичниот законик. Сите обвинети не ги почитувале прописите и одлуките на Владата со кои се … ПовеќеЗа вкупно 12 прекршители на полицискиот час во Тетово побарани парични казни

Побарани казни за три лица од Тетово заради непочитување на полицискиот час

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово поднесе предлог за издавање казнен налог против три лица за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Тројцата обвинети на 8 април биле затекнати надвор од нивните домови за време на полицискиот час, со што … ПовеќеПобарани казни за три лица од Тетово заради непочитување на полицискиот час

Отфрлена кривична пријава за изборни нерегуларности

Основното јавно обвинителство Тетово донесе решение со кое ја отфрли кривичната пријава поднесена од политичката партија ВМРО ДПМНЕ за сторени изборни нерегуларности против повеќе претседатели, заменици  претседатели  и  членови на Избирачките одбори  во општините Желино и Боговиње, против непознати лица кои помагале со потикнување, помагање и соизвршителство, како и против полициски службеници кои ја вршеле … ПовеќеОтфрлена кривична пријава за изборни нерегуларности

Притвор за полов напад врз дете во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против 19 – годишен тетовец, за сторено  кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот влегол во зграда, се качил на првиот кат и од прозорецот во ходникот го повикал детето.  Откако детето на возраст од 12 … ПовеќеПритвор за полов напад врз дете во Тетово

Истрага против две лица кои извршија разбојништво во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица поради основано сомнение дека го извршиле кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 1 во врска со став 22 од Кривичниот законик. Двајцата тетовци на возраст од 22 и 21 година,  на 14 октомври, како соизвршители, со сила и закана употребена … ПовеќеИстрага против две лица кои извршија разбојништво во Тетово

Поведена постапка за лице во чиј дом беше пронајдено оружје

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес на 17-ти октомври во домот на … ПовеќеПоведена постапка за лице во чиј дом беше пронајдено оружје

Едно лице под истрага за поседување оружје

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, 68-годишен жител на село Церово, општина Желино, на  … ПовеќеЕдно лице под истрага за поседување оружје

Притвор за татко и син – дилери на дрога

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица  за кои постои основано сомнение дека го извршиле кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 53-годишен жител на Тетово и неговиот 27-годишен … ПовеќеПритвор за татко и син – дилери на дрога

Истрага за обид за убиство во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Убиство од член 123 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. Осомничениот на 13 јуни, пред сопствениот дом, се обидел да лиши од живот едно лице. Имено, … ПовеќеИстрага за обид за убиство во Тетово

Работник го лишил од живот својот работодавач во тетовско

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово врши увид на местото на кое 45-годишен жител на тетовското село Јанчиште, денеска во 13:30 часот го лишил од живот неговиот работодавец, 60-годишен државјанин на Кралството Холандија. Настанот се случил во расадник во селото Прељубиште, сопственост на сега починатиот. Осомничениот вработен во расадникот најпрвин започнал вербална расправија, … ПовеќеРаботник го лишил од живот својот работодавач во тетовско

Притвор за полицаецот кој со службен пиштол повреди двајца

Настанот се случил на 11 март во 23 часот во флиперница во с. Вејце, кога осомничениот заедно со двајца пријатели – сега оштетени играл столен фудбал. При тоа, осомничениот го извадил пиштолот од појасот за да не му падне и сакал да го префрли на другата страна. Во тој момент бил испукан еден куршум во … ПовеќеПритвор за полицаецот кој со службен пиштол повреди двајца

Отворена истрага против едно лице за убиството во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице за сторени кривични дела – Убиство од член 123 став 1 од Кривичниот законик и Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот синоќа во објект на ул. 29 Ноември … ПовеќеОтворена истрага против едно лице за убиството во Тетово

Извршен увид во угостителскиот објект во Тетово каде синоќа беше застрелано едно лице

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово заедно со увидни екипи од Министерството за внатрешни работи до раните утрински часови вршеа увид на лице место во објект на ул. 29 Ноември во Тетово, каде синоќа околу 23.50 часот едно лице беше лишено од живот. Обвинителот издаде наредби за прибирање на траги од лице место … ПовеќеИзвршен увид во угостителскиот објект во Тетово каде синоќа беше застрелано едно лице

Финансиски извештај за 2016 година на Основното јавно обвинителство – Тетово

Биланс на состојба ОЈО Тетово Даночен биланс ОЈО Тетово Извод ос промет на сметка Приходи и расходи ОЈО Тетово Приходи по дејности ОЈО Тетово Посебни податоци ОЈО Тетово Решение за извршена промена кај деловните субјекти Допис до ЈОРМ Допис до ЦР Изјава ОЈО Тетово