Уважена жалбата на обвинителството против пресудата во предметот со штитеничката на Домот за деца „Ранка Милановиќ“

Уважена жалбата на обвинителството против пресудата во предметот со штитеничката на Домот за деца „Ранка Милановиќ“

Советот на судии во Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата поднесена од страна на јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со изречената пресуда во предметот со штитеничката на Домот за деца „Ранка Милановиќ“ – Скопје. Имено, во декември минатата година надлежниот јавен обвинител поднесе жалба, незадоволен … Повеќе

Донесени Наредби за издавање на централни и меѓународни потерници

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Министерството за внатрешни работи достави Наредби за издавање на централни и меѓународни потерници за две лица. За лицата за кои се донесени наредбите постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, предвидено … Повеќе

Под истрага организаторите на настаните во Собранието на Република Македонија

По спроведена сеопсежна предистражна постапка, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против пет лица за кои постои основано сомневање дека сториле кривично дело – Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, предвидено и казниво по член 313 од Кривичниот законик. … Повеќе

Постапка против осомничени кои изработувале и продавале огнено оружје

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поведе постапка против вкупно девет лица од организирана криминална група за изработка и продавање на огнено оружје. Надлежен јавен обвинител поради постоење на основано сомнение донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против девет лица за сторено кривично дело –  Неовластено изработување, држење, посредување и … Повеќе

Постапка против членови на организирана група за криумчарење мигранти

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи пресече организиран канал за криумчарење мигранти. Надлежен обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против 21 лице за сторени кривични дела Криумчарење мигранти по член 418-б и Организирање на група и поттикнување на извршување на делата … Повеќе

Притвор и истрага за Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори

Надлежен јавен обвинител од Основното jавно oбвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против еден македонски и двајца албански државјани. Истрагата е поради постоење на основи на сомневање дека лицата сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. На … Повеќе

Основната јавна обвинителка Вилма Русковска се сретна со амбасадорката Рејчел Галовеј

Денеска во просториите на Oсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Основната јавна обвинителка Вилма Русковска беше домаќин на Нејзината екселенција – амбасадорката на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Република Македонија – Рејчел Галовеј. Покрај искреното добредојде, обвинителката Русковска ја запозна амбасадорката со надлежностите на обвинителството со кое раководи … Повеќе

Соопштение

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја известува јавноста за досега преземените дејствија во предметот за бегството на осуденото лице Никола Груевски. Надлежниот јавен обвинител веднаш по настанот отвори предмет по допрен глас со цел да се утврди дали постои евентуална кривична одговорност  за помагање на сторител по извршено кривично дело … Повеќе

Истрага за злоупотреба на службена положба и овластување при издавање под закуп на земјоделско земјиште

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување истражна постапка против четири лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 став 5 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Лицата се осомничени дека во својство на … Повеќе

Истрага против пет лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истрага против пет лица – двајца македонски и тројца албански државјани. Постои основано сомневање дека лицата сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 … Повеќе

Меѓународна криминална група осомничена за кражби во сефови во македонските банки

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Тешка кражба од член 236 и кривично дело – Злосторничко здружување од член 394 од Кривичниот законик. Станува збор за меѓународна криминална група составена од четворица … Повеќе

Отворена истрага за трговија со дете

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување истражна постапка заради основано сомнение дека е сторено кривично дело – Трговија со дете предвидено и казниво по член 418 – г став 1 од Кривичниот законик. Осомничените во поединечни случаи, најпрвин го прифаќале и засолнувале 16-годишното … Повеќе

Склучени спогодби со двајца обвинети за Криумчарење мигранти

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција склучи Спогодби со две лица обвинети за Криумчарење мигранти по член 418-б став 2 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Согласно склучените Спогодби, на дваесет и три годишниот македонски државјанин и деветнаесет годишната косовска државјанка, им е изречена алтернативна … Повеќе

Финансиски извештај за 2016 година на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција

Одлука ОЈО ГОКК Извештај ОЈО ГОКК Приходи и расходи ОЈО ГОКК Приходи по дејности ОЈО ГОКК Биланс на состојба ОЈО ГОКК Бруто биланс ОЈО ГОКК Даночен биланс ОЈО ГОКК Заклучен лист ОЈО ГОКК ОЈО ГОКК посебни податоци Посебни податоци ОЈО ГОКК ДОПИСИ: Централен регистар ЈОРМ ДЗР

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција води интензивна истрага против повеќе лица за настанот кај Диво Насеље, Куманово

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во досегашното расветлување на настанот од 9 мај годинава кој се случи кај кумановско Диво насеље, прибра дел од доказите. Обвинителството ја заврши и постапката за идентификација на осомничените која ја спроведуваше преку меѓународна правна помош. Преку меѓународна правна помош е започната … Повеќе

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе Обвинителен акт против десет лица, обвинети во акцијата „Чекан“

Надлежен јавен обвинител, денес до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе Обвинение против десет лица  за сторени кривични дела – Злосторничко здружување од чл. 394 ст. 1 и 2, продолжено кривично дело – Изнуда од чл. 258 ст. 2 вв ст.1 вв чл.45,  кривично дело – Перење пари од член 273 ст.1  и  Лихварство 260 … Повеќе

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција склучи Спогодба за затворска казна со лице обвинето за криумчарење на мигранти

Минатиот месец на 14.04.2015 година на автопатот Гевгелија – Скопје на крстосницата за Велес и Штип, обвинетиот – возач на камион е запрен од страна на полицијата при што било откриено дека превезува 150 мигранти во две камионски прилколки. Исплашените мигранти се разбегале по околните ниви, при што 15 мигранти од кои две малолетни лица … Повеќе

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на членовите на терористичката група и со увидот на местото на настанот

Утринава надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка – Притвор. Осомничените се теретат за сторени кривични дела „Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста” од чл. 313 и … Повеќе

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција спроведува истражна постапка по случувањата во Куманово

Во врска со настаните во Куманово, што се случија при спроведување на полициската акција, Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против определен број лица, за сторено кривично дело – Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста по чл. 313 од Кривичниот законик. Основното … Повеќе